Kako bo, bodo še videli
Turistični ponudniki se dnevno navajajo na novo resničnost. Večina vprašanih turističnih kmetij je imela meseca marec in april dobro zasedena, a se je pojavil covid-19. Začele so deževati odpovedi. Prisotnost novega koronavirusa jim je uničila celotno sezono ali vsaj njen dobršen del.
Kranj – Na Turistični kmetiji Podmlačan, ki leži na meji med Selško in Poljansko dolino, v vasi Jarčje Brdo nad Škofjo Loko in blizu smučišča Stari vrh, imajo sicer odprto, a obiska oziroma povpraševanja ni, pravi Olga Debeljak. Kar je bilo rezervacij, so odpovedane. Pred nastalo situacijo so imeli največ šol v naravi, obiska različnih skupin, na kmetijo so z veseljem prišle družine. Izpad dohodka bo zelo velik, je odkrita. S situacijo se je treba sprijazniti – v upanju, da bo prihodnje leto bolje, še doda.
Turistična kmetija z nastanitvijo in za zaključene družbe Pri Marku v Crngrobu ima podobno zgodbo. Letos so odpovedi deževale ena za drugo, pravi Marija Porenta. »Koledar je bil popisan – ampak žal ... Žalostno. Junija se nekaj malega začenja, vendar se vidi, da so ljudje prestrašeni. Nikoli si nismo mislili, da bo kdaj tako ...« V dneh, odkar so odprti, pa so imeli celo eno nočitev. Seveda se držijo vseh predpisanih pravil, priporočil in ukrepov. »Upanje umre zadnje, ne bo pa več tako, kot je bilo,« ugotavlja Porentova.
Dragica Barle prihaja s Turistične kmetije Majerček v Bašlju pri Preddvoru. Brez prtov, solnic, brez tega, onega našteva novosti, nova pravila, s katerimi se srečuje te dni. Tako oni kot gostje se bodo morali navaditi na novo resničnost. Sicer je na Turistični kmetiji Majerček mogoče prespati, a v ospredju je izletniški turizem. Odpovedi so seveda bile. Nekaj rezervacij za julij in avgust sicer je, a so še izpred koronaobdobja, če jih bodo izpeljali, pa ne ve. Pri njih prespijo večinoma tujci, morda bo letos zaradi turističnih bonov kaj drugače, razmišlja pozitivno, čeprav: »Kdor je šel prej na Hrvaško, bo šel še vedno.« Misli, da so sezono kar »podelali«.
Gostišče Pri Cesarju najdemo v Kamniku. Lastnik Franci Sedmak naj bi bil v svoji dolgoletni gostinski karieri vajen vsega hudega, a če je nekdo v njegovi branži vajen samo dobrih dni, potem bi bila lahko nastala situacija resnično hud udarec zanj.
Za zdaj, pravi, se ne dogaja nič, še nič se ni premaknilo. Opiše, kako se pripravljajo na goste, med drugim našteje tudi nekaj novosti. Brisače je treba sedaj menjavati dnevno, v sobah odstraniti vsa lepotna pregrinjala, dekorativne blazine. Predpisana varnostna razdalja v njihovi jedilnici ni problem. Že prej so zajtrke stregli, sedaj pa sploh vsakega posebej postrežejo. Restavracija trenutno še ne obratuje, ker so urejali kuhinjo. Prej so nudili le nočitev z zajtrkom, zdaj bodo na primer ponujali tudi polpenzion. A žal je stanje takšno, kot je. Vse je odpovedano. »Dobili smo eno rezervacijo za začetek junija, sicer se ne dogaja nič. Nekaj rezervacij je še za kasneje, vendar bomo videli, kako bo.« Slovenci smo bolj vajeni dopustovati v tujini kot doma, meni Sedmak.
Zanimiva zgodba pa prihaja z Bleda. Pred dvema letoma sta Gašper Špec in Tanja Švigelj odprla turistično-nastanitveni objekt z apartmaji in sobami Design & Wine Vila Special Bled. Sedaj sta odprla takoj, ko je bilo dovoljeno, povesta. Priporočil je veliko, dosledno jih upoštevata, dodala sta še druge preventivne ukrepe, saj želita, da se gost počuti varno. Tako sta recimo poskrbela za brezstične senzorske razkuževalnike in nabavila ključavnice za t. i. self check-in, ko gost ob prihodu samo odtipka kodo in dobi ključ. Pripravila sta tudi že privlačno ponudbo turističnih paketov za privabljanje gostov.
Po številnih začetnih odpovedih so se zdaj začele rezervacije vračati, sta vesela Gašper Špec in Tanja Švigelj. Ko se je začelo govoriti o turističnih bonih, sta zaznala precejšnje povpraševanje tudi s strani Slovencev, med poletnimi rezervacijami pa se najde celo kakšen tujec. Sicer se ob tem vprašaš, kako bodo prišli, razmišlja Švigljeva in sklene, da ljudje očitno želijo potovati.