Tudi boni za dopust v Sloveniji

Tretji protikoronski zakon med ukrepi za pomoč slovenskemu turizmu in gostinstvu predvideva tudi bone v višini dvesto evrov, ki bi jih prejeli redno zaposleni in samozaposleni, stari vsaj osemnajst let.

V Turistično gostinski zbornici Slovenije so zadovoljni, da je vlada že potrdila veliko predlaganih ukrepov za pomoč turistični dejavnosti, ki ustvari dvanajst odstotkov BDP. Ob tem ocenjujejo, da so nujni dodatni ukrepi za pomoč domačemu turizmu podaljšanje ukrepa čakanja na delo od doma vsaj do konca leta, sofinanciranje skrajšanega delovnega časa vsaj do konca leta, sofinanciranje fiksnih stroškov poslovanja ter financiranje izvedbe higienskih priporočil in varnostnih ukrepov.

Kranj – Vlada pripravlja tretji protikoronski paket ukrepov za pomoč gospodarstvu, ki so ga včeraj usklajevali tudi s socialnimi partnerji. Osnutek zakona po poročanju STA med drugim predvideva posebno pomoč gostinstvu in turizmu, prinaša shemo skrajšanega delovnega časa, razširili pa naj bi tudi nabor upravičencev do državne pomoči. Do nje bi bili po novem upravičeni tudi izvajalci socialnovarstvene storitve pomoči na domu, ki so jim prihodki zaradi epidemije upadli vsaj za petino, dodatek za nevarnost pa naj bi se priznal še zasebnim izvajalcem institucionalnega varstva in pomoči družini na domu.

Po predlogu ministrstva za delo naj bi bili delodajalci, ki vsaj desetim odstotkom zaposlenih ne bodo mogli zagotavljati devetdesetih odstotkov dela, upravičeni do subvencioniranja skrajšanega delovnega časa na od 20 do 36 ur tedensko, pri čemer bi subvencije znašale od 448,52 do 112,13 evra. Milijardo evrov vreden ukrep naj bi veljal od 1. junija do najdlje 30. novembra, financiran pa naj bi bil z evropskimi sredstvi.

Do 31. decembra naj bi se za deset odstotkov minimalne plače zvišale subvencije plač za invalide. Zaradi pomanjkanja sezonskih delavcev v kmetijstvu naj bi letos tujim delavcem delovno dovoljenje podaljšali z 90 na 150 dni, na kmetijskem ministrstvu pa predlagajo še podaljšanje nadomestila za kmete, ki imajo zaradi epidemije covida-19 manjše prihodke, do konca leta. Prostovoljni in nepoklicni pripadniki za zaščito, reševanje in pomoč naj bi bili upravičeni do nezgodnega zavarovanja in povračila neposrednih stroškov pri opravljanju nalog ter dodatka za nevarnost v višini deset evrov dnevno.

Ministrstvo za gospodarstvo med drugim predlaga podaljšanje ukrepa čakanja na delo za en mesec (do konca junija) za delavce v gostinstvu in turizmu, za spodbujanje dodatne potrošnje v domačem turizmu pa razmišljajo tudi o bonih v višini 200 evrov, ki naj bi jih prejeli vsi polnoletni redno zaposleni in samozaposleni. Boni naj bi bili veljavni ali do 31. decembra 2020 ali do 28. februarja 2021, za ukrep, ki naj ne bi vplival na izplačila regresa, pa bi država namenila največ dvesto milijonov evrov.

Med predlaganimi ukrepi je tudi odlog plačila najemnine ali podaljšanje najemnega razmerja za poslovne stavbe in poslovne prostore, v katerih se opravljajo dejavnosti, ki so bile v času epidemije delno ali v celoti prepovedane, in sicer do 1. julija 2021. Upravljavci žičniških naprav naj bi prejeli finančno pomoč med tisoč in 12.200 evri, kot pomoč Smučarski zvezi Slovenije pa predlagajo tudi vrednotnice za vstopnice, ki so bile prodane za ogled odpadlih tekem v Kranjski Gori in Planici, unovčljive v dveh letih.

Ministrstvo za okolje za rešitev težav s presežno odpadno embalažo predlaga, da bi v primeru, ko neka pristojna družba ne bi prevzela embalaže v predpisanem roku, izvajalec javne službe embalažo ob izvedbi javnega razpisa oddal izvajalcu obdelave odpadkov, stroške pa bi pokrila država. Ukrep, ki naj bi letos stal petnajst milijonov evrov, bi trajal do sistemske rešitve.

Okoljsko ministrstvo predlaga tudi več ukrepov za pospešitev pridobivanja gradbenih dovoljenj, med drugim bi zaostrili pogoje za sodelovanje naravovarstvenih in okoljevarstvenih organizacij v postopku pridobivanja gradbenega dovoljenja.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Železniki / ponedeljek, 25. junij 2007 / 07:00

Gasilci so ob 110-letnici razvili nov prapor

Selca - Minuli konec tedna se je v Selcih zaključilo praznovanje 110-letnice PGD Selca. Nedeljska prireditev v športnem parku Rovn je bila namenjena razvitju novega prapora društ...

Objavljeno na isti dan


Splošno / petek, 29. december 2006 / 06:00

Komentar: Drugi spol

Po noveli volilnega zakona je morala biti na kandidatnih listah za letošnje lokalne volitve zagotovljena 20-odstotna zastopanost drugega spola, ob parlamentarnih leta 2008 pa naj bi bila...

GG Plus / petek, 29. december 2006 / 06:00

Sedmica: Meka črnih gradenj

Agonija družine Strojan je, vsaj za zdaj, končana. Država jim je najprej porušila streho nad glavo, takoj za tem pa jih je sprejela v svoje naročje in jih preselila v Roje, v enonadstr...

GG Plus / petek, 29. december 2006 / 06:00

Orkester je škofjeloški pušeljc

Dalmatinec Ivo Gulič, rojen leta 1935 v Sinju v Dalmaciji, je prevzel vodenje škofjeloškega pihalnega orkestra leta 1957. Pretekli teden se je legendarni "barba" kot kapelnik uradno poslovil od njega.

GG Plus / petek, 29. december 2006 / 06:00

Med sosedi

Železna Kapla na avstrijski strani mejnega prehoda Jezerski Vrh je v nedeljo, 24. decembra, spokojna pričakovala sveti večer. Gostinski lokali so bili večinoma zaprti, le trg in o...

GG Plus / petek, 29. december 2006 / 06:00

Reci mi kar Ana

Nasilje je bilo del mojega življenja