Bo več druženja doma kot na javnih mestih?
Po zadnjih podatkih smo imeli v Sloveniji v nedeljo, 10. maja, tri novo potrjene primere okužbe s koronavirusom. Vlada bo o postopnem odprtju vrtcev in šol z 18. majem odločila v drugi polovici tega tedna. Dopustovali pa bomo, po javnomnenjski anketi sodeč, najraje v Sloveniji in v kampih ...
Ljubljana, Kranj – Med 537 opravljenimi testi na novi koronavirus so v nedeljo, 10. maja, potrdili tri pozitivne primere, vendar nobenega na Gorenjskem. Testiranih oseb je skupaj že več kot 63 tisoč. Hospitaliziranih zaradi covida-19 je v slovenskih bolnišnicah vse manj, še 42, od tega jih je deset v intenzivni negi. V zadnjih 24 urah nihče ni umrl zaradi te bolezni, skupaj do zdaj pa že 102.
Prvi pogoj so zdravi zaposleni in otroci
V ponedeljek, 11. maja, je znova, z upoštevanjem navodil in priporočil stroke, stekel javni potniški promet. Državni sekretar na šolskem ministrstvu Damir Orehovec in prim. dr. Polonca Truden Dobrin z NIJZ, strokovnjakinja za področje mladine in zdravje otrok, pa sta na vladni novinarski konferenci 11. maja predstavila pogoje in higienska priporočila ob vračanju otrok in mladine v vrtce, šole (tudi glasbeno) in dijaške domove po 18. maju. Zaostrili bodo kadrovske in prostorske normative, skupine bodo majhne, prvi pogoj pa so zdravi zaposleni in otroci. V vrtčevskih oddelkih bo lahko od osem do deset otrok. Starši, ki otrok ne bodo vključili v vrtec, bodo do konca maja oproščeni plačil. Omejitev do deset otrok v skupini bo veljala za prvo triletje osnovnih šol, omejitev do 15 otrok pa za učence devetih razredov in dijake zaključnih letnikov srednjih šol. Drugi bodo nadaljevali pouk na daljavo. »Želeli bi si odpreti šole v celoti, a žal zaradi zdravstvenih tveganj to ni mogoče, zato jih odpiramo postopoma in v omejenem obsegu,« je pojasnil državni sekretar. Vlada bo glede na zdravstveno sliko o končnem datumu odprtja šol odločila v drugi polovici tega tedna. Podrobnejša higienska navodila, ki jim bo treba strogo slediti, so objavljena na spletni strani NIJZ.
Za isto mizo tudi prijatelji
Na NIJZ so posodobili priporočila za gostinsko dejavnost na terasah in letnih vrtovih med epidemijo in odpravili prepoved sedenja za isto mizo osebam, ki niso člani istega gospodinjstva. Med osebami, ki niso iz istega gospodinjstva, a sedijo za isto mizo, priporočajo vsaj 1,5 metra razdalje.
Nenadomestljive medicinske sestre
Medicinske sestre so temelj vsakega zdravstvenega sistema in so ključne za zagotavljanje zdravstvenega varstva. Zato je skrajni čas, da postanejo odmeven glas tudi v zdravstveni politiki, ob mednarodnem dnevu medicinskih sester, ki ga obeležujemo 12. maja, poziva Zbornica zdravstvene in babiške nege Slovenije – Zveza strokovnih društev medicinskih sester, babic in zdravstvenih tehnikov Slovenije (Zbornica – Zveza).
»Tudi v teh izrednih razmerah smo dokazali, da skupaj resnično zmoremo veliko. Ne glede na razmere so naša glavna skrb vedno pacienti, za kar pogosto tvegamo tudi lastno zdravje. Ta tragična epidemija razkriva, kako nenadomestljivi smo,« je povedala Monika Ažman, predsednica Zbornice – Zveze, ki zagovarja in se zavzema za vsem enako dostopen javni zdravstveni sistem, ki se je tudi v času epidemije izkazal kot najbolj učinkovit.
Več bo druženja doma
Valiconova javnomnenjska raziskava #Novanormalnost, ki so jo izvedli med 25. in 30. aprilom na vzorcu 738 anketiranih, je pokazala, da so dopustovanje v Sloveniji in v kampih, druženje doma in nakupovanje v manjših trgovinah aktivnosti in destinacije, ki jih prebivalci označujejo kot najmanj tvegane v teh okoliščinah. Manj kot polovica vprašanih kot tvegane označuje še obisk frizerja ali kozmetičnega salona ter vožnjo s taksijem, vse druge aktivnosti in destinacije pa kot tvegane označuje več kot polovica vprašanih. Kot najbolj tvegane označujejo zabave v nočnih klubih, koncerte in festivale, potovanja na oddaljeno lokacijo z letalom, športne dogodke, uporabo javnega potniškega prevoza in javna kopališča.
Kot komentira Matjaž Robinšak, direktor projektov in specialist za storitveni sektor iz družbe Valicon, smo pred prelomno točko, kjer se bodo v nekaterih delih gospodarstva že opazile posledice epidemije in vračanja življenja v stare tirnice, a v okvirih nove realnosti. Razvoj dogodkov je povzročil, da so določene omejitve prišle v našo zavest in se bomo zato izogibali določenim aktivnostim, ker nam predstavljajo nevarnost – finančno in predvsem zdravstveno. Nekatere stvari pa se bodo vrnile v prejšnje stanje. »Kot takšno ocenjujemo predvsem druženje doma, ki bo po naši oceni pogostejše kot sicer in bo nadomestilo nekdanje druženje na javnih mestih, posledično se bo to odrazilo tudi na potrošnji. Drug tak primer je prihajajoče dopustovanje, le da lahko pričakujemo večje povpraševanje po dopustovanju v Sloveniji in po kapacitetah dopustovanja v naravi, torej v kampih,« je med drugim ocenil Robinšak.