Prosilcev je več kot stanovanj
Koliko imajo v občinah najemnih neprofitnih stanovanj in koliko prosilcev za takšna stanovanja, kolikšna je najemnina, kaj načrtujejo v občinah glede teh stanovanj do konca mandata ...? O tem smo spraševali v večjih gorenjskih občinah.
Kranj – Mestna občina Kranj ima v lasti 438 stanovanj, od tega je 372 neprofitnih. Upravljajo lastna stanovanja. Vsa neprofitna stanovanja so zasedena in oddana v najem, razen manjšega števila stanovanj, ki so v postopku obnove ali so trenutno neprimerna za bivanje. Kot pravijo, lahko na letni ravni ponudijo približno deset stanovanj. Razpisi se ne izvajajo vsako leto. Nazadnje je bil javni razpis za dodelitev neprofitnih stanovanj v najem objavljen marca lani. Razpisanih je bilo okvirno dvajset stanovanj, na javni razpis je prispelo 277 vlog prosilcev, na dokončno prednostno listo, objavljeno decembra lani, pa je uvrščenih 230 upravičencev. Do prejšnjega tedna je bilo dodeljenih 12 stanovanj, preostala pa bodo predvidoma do konca letošnjega leta in prihodnje leto, in sicer postopoma glede na to, kako se bodo sproščala. Najemnina za neprofitna stanovanja trenutno znaša v povprečju od tri do štiri evre na kvadratni meter. V proračunu za letošnje in prihodnje leto imajo na kranjski občini za pridobitev novih stanovanj načrtovanih 305 tisoč evrov. Sredstva so pridobili s prodajo občinskih stanovanj. S praznimi stanovanji bodo razpolagali še zaradi različnih življenjskih dogodkov najemnikov: deložacija, nakup lastnega stanovanja, odhod v dom za starejše občane, smrt najemnika ipd. Stanovanj v gradnji ali pripravi na gradnjo nimajo.
Jesenice: na čakalni listi 149 prosilcev
Občina Jesenice ima v lasti 256 neprofitnih stanovanj, vsa so zasedena, na čakalni listi po zadnjem javnem razpisu pa je še 149 prosilcev oziroma vlagateljev. Letno lahko ponudijo oziroma oddajo od pet do deset stanovanj; ko se stanovanje »sprosti«, ga obnovijo oziroma uredijo ter oddajo naslednjemu prosilcu na prednostnem seznamu oziroma čakalni listi. Stanovanjsko problematiko pa rešujejo tudi s pomočjo Stanovanjskega sklada RS, ki Občini Jesenice na svojih prostih stanovanjih dodeli razpolagalno pravico. Tako pravico do stanovanja pridobijo prosilci z občinskega prednostnega seznama, najemno pogodbo pa sklenejo s skladom. Takih stanovanj je približno pet na leto. Nakupa ali gradnje novih stanovanj Občina Jesenice sama zaradi pomanjkanja finančnih sredstev do konca mandata ne načrtuje, za investicijsko vzdrževanje obstoječega fonda stanovanj pa namenjajo 120 tisoč evrov letno. Tečejo pa tudi intenzivni pogovori s stanovanjskim skladom glede načrtovane gradnje dveh večstanovanjskih objektov na območju OPPN Partizan.
Radovljica: visoki stroški vzdrževanja
Občina Radovljica je lastnica 167 neprofitnih stanovanj. Na podlagi zadnjega javnega razpisa, objavljenega v letu 2017, je bilo na veljavno prednostno listo za dodelitev neprofitnih stanovanj v najem uvrščenih 35 upravičencev. V tem času so bila na podlagi prednostne liste dodeljena štiri neprofitna stanovanja. Ker novih praznih stanovanj nimajo, je dodeljevanje na podlagi prednostne liste odvisno od tega, koliko stanovanj se čez leto izprazni. Nov javni razpis za dodelitev neprofitnih stanovanj v najem bo predvidoma objavljen letos jeseni, so sporočili iz radovljiške občinske uprave. Kot so še pojasnili, do konca tega mandata niso načrtovani nakupi novih stanovanj, imajo pa pridobljeno gradbeno dovoljenje za gradnjo šestih neprofitnih stanovanj in bivalnih enot za deset oseb na Posavcu, vendar je realizacija odvisna od razpoložljivih proračunskih sredstev. V letošnjem proračunu sredstva za izvedbo niso zagotovljena. Kot so še pojasnili v radovljiški občinski upravi, glede na izredno visoko starost stanovanj njihovo ohranjanje oziroma vzdrževanje zahteva izvedbo številnih vzdrževalnih del. Tako so na primer samo lani za večje obnove in vzdrževalna dela v notranjosti stanovanj namenili več kot 150 tisoč evrov.
Najemnine tudi v Radovljici obračunavajo po uredbi o metodologiji za oblikovanje najemnin v neprofitnih stanovanjih ter merilih in postopku za uveljavljanje subvencioniranih najemnin. Najemnina za štiričlansko družino, ki ima v najemu okrog šestdeset kvadratnih metrov veliko stanovanje, tako znaša okrog dvesto evrov.
Tržič: 213 stanovanjskih enot
Zadnji razpis za dodelitev neprofitnih stanovanj je bil v tržiški občini objavljen v marcu 2018. »Za dodelitev so bila na razpolago tri neprofitna stanovanja. Na razpis se je prijavilo 29 prosilcev, od katerih je 18 prosilcev izpolnjevalo razpisne pogoje. Do konca aprila 2020 smo po prednostni listi dodelili devet neprofitnih stanovanj,« je povedala direktorica tržiške občinske uprave dr. Metka Knific Zaletelj. Najnižja izračunana neprofitna najemnina znaša 22,34 evra, najvišja 227,67 evra; višina najemnine je odvisna od velikosti neprofitnega stanovanja, stanja stanovanja, lege in starosti. Letno občina nameni za investicijsko vzdrževanje stanovanj več kot sto tisoč evrov. Občina ima prostorsko že pripravljeni dve zasebni lokaciji v Bistrici pri Tržiču, ki omogočata večstanovanjsko, tudi neprofitno gradnjo. Pripravljajo tudi ukrepe za podporo obnovi opuščenih stanovanj predvsem v mestnem jedru. Vsako leto iz občinskega proračuna namenijo precejšnja sredstva za subvencije najemnin, a kot je poudarila Metka Knific Zaletelj: »Precejšnje število najemnikov, ki so prejemniki subvencije najemnine, ne plačuje obratovalnih stroškov. Občina pa je kot lastnik stanovanjskih enot subsidiarno odgovorna za plačilo neporavnanih obveznosti najemnikov, kar dodatno obremenjuje proračunska sredstva, ki bi jih lahko namenili za investicijsko vzdrževanje stanovanj.«
Škofja Loka: premajhna ponudba stanovanj
Ponudba neprofitnih najemnih stanovanj je v Škofji Loki za skupino socialno ogroženih premajhna. Razpis za oddajo neprofitnih stanovanj v najem občina objavlja na dve do tri leta, stanovanj je za vsakoletni razpis premalo. Glede na število prosilcev ima na voljo še vedno premalo stanovanj. Na prednostno listo razpisa iz leta 2013, kjer je občina razpisala šest stanovanj, je bilo uvrščenih 71 prosilcev, medtem ko je bilo na prednostno listo razpisa iz leta 2017 za razpisanih okvirno devet stanovanj uvrščenih kar 96 prosilcev. Kot navajajo na Občini Škofja Loka, pridobljena sredstva iz naslova najemnin občini ne zadoščajo za kritje vseh stroškov vzdrževanja stanovanj in ne ustvarjajo rezerve za nakup novih. Mesečna najemnina za povprečno veliko dvosobno stanovanje v izmeri 55 kvadratnih metrov, točkovano s 320 točkami, izračunana na podlagi veljavnih predpisov, znaša približno 180 evrov. V tem letu načrtujejo celovito prenovo v najmanj dveh izpraznjenih stanovanjih, dva poslovna prostora bodo preuredili v štiri stanovanjske enote in urediti sedem stanovanj oziroma bivalnih enot v objektu na Kidričevi cesti. Za te namene je v proračunu za leto 2020 predvidenih 320 tisoč evrov. Do konca mandata si želijo povečati fond neprofitnih stanovanj in s tem rešiti stanovanjski problem večjemu številu prosilcev. Letos bodo za tekoče in investicijsko vzdrževanje stanovanj namenili 152.500 evrov. Občina zagotavlja tudi sredstva za plačilo subvencije neprofitne najemnine najemnikom neprofitnih stanovanj in sredstva za plačilo subvencije tržne najemnine najemnikom tržnih stanovanj. Upravičenost do subvencioniranja pa ugotavlja pristojni center za socialno delo.
Kamnik: večina stanovanj precej starih
Občina Kamnik ima za svoje občane na voljo 156 neprofitnih stanovanj, zanje pa računajo po tri evre na kvadratni meter najemnine. Zadnji javni razpis za oddajo neprofitnih stanovanj je bil objavljen v letu 2017, predhodni v letu 2013, naslednjega pa nameravajo objaviti letos, če bo imela občina na razpolago nezasedena stanovanja. Na zadnji javni razpis se je prijavilo sto prosilcev, od tega jih je 82 izpolnjevalo splošne pogoje in so se uvrstili na prednostno listo; enajst vlog je bilo zavrženih, sedem pa zavrnjenih. Kot so nam pojasnili na občini, je večina neprofitnih stanovanj starejšega datuma; najstarejša tri so bila zgrajena leta 1820, večina jih nosi letnico do leta 1982, novejša pa so kupili leta 2000 (štiri), leta 2002 (pet) in leta 2007 (pet). »Upoštevajoč dejstvo, da je povprečna starost stanovanj več kot trideset let, so stanovanja potrebna temeljitih rednih in investicijskih vzdrževalnih del, prav tako skupni deli in naprave (strehe, fasade, izolacija temeljev stavb in instalacij). Občina Kamnik je za vzdrževanje in upravljanje stanovanjskega fonda v letu 2019 porabila 149.339 evrov, v letu 2020 ima v poračunu načrtovana sredstva v višini 150 tisoč evrov za upravljanje, vzdrževanje in zavarovanje občinskih stanovanj,« pojasnjujejo v občinski upravi.