Trenutna situacija je zelo težka

Tudi mali pivovarji na Gorenjskem so se v obdobju epidemije covida-19 znašli v nezavidljivem položaju. Luč na koncu tunela predstavljata spletna prodaja oziroma dostava na dom.

Kranj – V Žirovnici najdemo butično pivovarno Carniola. Novi lastniki so računali, da bodo letos povečali proizvodnjo, čeprav so njihove kapacitete še vedno razmeroma majhne, in razširili ponudbo s stekleničenjem, želeli pa so razširiti tudi ponudbo svojega točenega piva pri drugih gostincih. Ponovno so odprli tudi točilnico v sklopu pivovarne v Žirovnici. Ker imajo v lasti še poseben kombi za točenje piva, sedaj ostaja v garaži – festivali in prireditve so pač do nadaljnjega odpovedani.

Dostave na dom, tako kot to počnejo drugi pivovarji, nimajo. Upajo pa, da bodo kmalu lahko uresničili načrtovano stekleničenje, ker se srečujejo s precejšnim povpraševanjem v tej smeri.

Prihodnost je odvisna od tega, kakšni ukrepi se bodo še sprejemali zaradi covida-19. Konec meseca dobijo tudi nove fermentorje, tako da bodo povečali svoje kapacitete. »Upamo, da bomo takrat že lahko delovali s polno paro in na ''vseh frontah'',« še povedo z optimizmom.

V Jereki v Bohinju domuje kraft pivovarna Lintvern. Praktično čez noč je zaprla vrata večina njenih poslovnih partnerjev. Največ piva v pivovarni namreč prodajo sami oziroma v sodelovanju z lokalnimi gostinci. Proizvodnja je trenutno minimalna, ker ne vedo, kaj prinaša prihodnost. Stekleničijo stare serije, razmišljajo o novih receptih, posvetili so se neposredni prodaji strankam. Ob petkih brezplačno dostavljajo tudi po krajih po Gorenjskem, vendar le ob naročilu najmanj kartona. Vsekakor pa se je promet od prodaje že in se še bo zmanjšal. Za koliko, še ne znajo oceniti. So pa hvaležni za vsako naročilo, ki ga dobijo, in vsem, ki jih v teh časih podpirajo. »Ravno zaradi tega v prihodnost zremo optimistično, čeprav je trenutna situacija za vse pivovarje zelo težka.«

V pivovarni Crazy Duck oziroma Racon iz Žirov so takoj začeli spletno prodajo piv in bili prijetno presenečeni, saj je bil odziv dober. Do Ljubljane vozijo naročila sami, če se za določen kraj na Gorenjskem nabere večje naročilo, peljejo tudi tja. Proizvodnje niso ustavili. Trenutno še ne vedo, kako bo z nakupom novih surovin, ker so imeli za zadnjo kuho še zaloge. Tudi steklenic in sodov jim za zdaj še ne primanjkuje. Če se bo v prihodnosti pojavila kakšna težava, jo bodo reševali sproti. Upajo, da se bodo ukrepi v mesecu dni sprostili in da se bo v gostinske lokale vrnilo življenje, saj trenutno stanje predstavlja velik problem. »Steklenice že spravimo v prodajo, sodi pa ostajajo,« pravijo. Že mesec dni niso prodali nobenega. Nastala situacija jih je »konkretno udarila«, vendar vsaj nimajo najemnin za prostor, kreditov in tudi zadnjo investicijo so že spravili pod streho.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Slovenija / sobota, 27. junij 2020 / 11:05

S pokojnino tudi letni dodatek

Skupaj z junijskimi pokojninami bo v torek, 30. junija, Zavod za pokojninsko in invalidsko zavarovanje izplačal letni dodatek za leto 2020.

Objavljeno na isti dan


Železniki / petek, 9. januar 2009 / 07:00

Dražgoše v nedeljo praznične

Vas pod Jelovico je pripravljena na sprejem od sedem do osem tisoč ljudi, ki naj bodo zaradi mrzlega vremena primerno oblečeni in opremljeni.

Šport / petek, 9. januar 2009 / 07:00

Jeseničani danes z Gradcem

Jesenice - V torek je bil na sporedu 42. krog lige EBEL. Ekipa Acronija Jesenic se je z gostovanja pri celovškem KAC-u vrnila poražena s 6 : 3, prav tako pa so po podaljšku z 2 :...

Gospodarstvo / petek, 9. januar 2009 / 07:00

Strele udarjajo tudi pozimi

Spodnja Bela – Zgodilo se je v začetku decembra, zjutraj se je zabliskalo in zagrmelo, strela je v zasebnem gozdu nedaleč od Spodnje Bele udarila v debelo smreko. Ko so si domačini ogledov...

Humor / petek, 9. januar 2009 / 07:00

Plina je dovolj

Ob rusko-ukrajinskem plinskem mrku so mnoge evropske države ostale brez tega pomembnega energenta, slovenska vlada pa je takoj aktivirala posebnega odposlanca za plin Plinada Zrihtajeva. Ta nam je iz...

Kronika / petek, 9. januar 2009 / 07:00

Največji zaseg steroidov

Na brniškem letališču so decembra odkrili in zasegli dobrih 18 kilogramov anaboličnih steroidov. Komu je bila namenjena pošiljka, ni znano.