Čas za iskanje poti do novih znanj
Tudi Ljudska univerza Kranj se je prilagodila razmeram, povezanim s koronavirusom. Dejavnosti izvajajo na daljavo. Ta čas je po mnenju direktorice Mateje Šmid primeren tudi za iskanje poti do novih znanj.
Kranj – Tudi Ljudska univerza Kranj (LUK) in medgeneracijski center, ki ga upravlja, sta sredi marca zaradi epidemije covida-19 zaprla vrata za udeležence. »Kljub temu potekajo vsi poslovni procesi,« pravi direktorica Mateja Šmid in dodaja, da pripravljajo poročila za evropske projekte, odprti so še nekateri razpisi, na katere se nameravajo prijaviti, prav tako pa dejavnost izvajajo v največjem možnem obsegu.
Pet zaposlenih trenutno dela od doma, deset pa so jih napotili na čakanje na delo. Delo od doma zaposlenim ne predstavlja ovir, saj imajo vso potrebno IKT-opremo, pri vseh udeležencih pa ni bilo tako, kar je bil po besedah Šmidove precejšen izziv. Kljub temu jim je že po tednu dni ob sodelovanju predavateljev in drugih zunanjih sodelavcev uspelo vzpostaviti izobraževanje na daljavo s pošiljanjem gradiv po e-pošti in srečevanjem v spletnih aplikacijah, ki omogočajo skupinske in individualne videokonference, tako pri programih za pridobitev izobrazbe (osnovna šola za odrasle, srednješolski programi) kot tudi pri tečajih in delavnicah.
Brezplačne aktivnosti medgeneracijskega centra so preselili na spletno stran LUK www.luniverza.si in Facebook. Objavljajo spletne vsebine z najrazličnejših področij: vadba, ustvarjanje, jezikovno znanje, digitalne vsebine, kulinarika, branje, obisk muzeja, ogled filma ..., že tretji teden pa določene aktivnosti izvajajo tudi v živo, je razložila Šmidova.
Na daljavo deluje tudi Svetovalno središče LUK, kjer so na voljo svetovalke za brezplačno individualno svetovanje. »Skupaj z udeležencem pripravijo osebni izobraževalni načrt, sestavijo mapo dosežkov, poiščejo možnosti za izobraževanje in učenje, tudi na daljavo. Mislim, da je ta čas zelo primeren za načrtovanje lastnega osebnega in poklicnega razvoja ter iskanje poti do novih znanj,« je poudarila Šmidova. Prav tako so v okviru Demenci prijazne točke še vedno na voljo za pogovor in pomoč osebam z demenco v zgodnji fazi bolezni ter njihovim svojcem in tudi drugim.