V času epidemije koronavirusa še več časa kot običajno preživimo na internetu. / Foto: Gorazd Kavčič

Je možen kolaps interneta?

Življenje se je v času koronavirusa še bolj kot sicer preselilo na internet, kar občutijo tudi ponudniki internetnih storitev pri nas.

Kranj – Na Telekomu Slovenije, katerega omrežje uporablja okoli milijon Slovencev, so nam pojasnili, da so od pojava epidemije obremenitve in količine prometa govornih, podatkovnih in video storitev za približno polovico višje od običajne situacije. »Ob tem beležimo tudi velik porast prometa pri dostopu do globalnega interneta omrežij in pri IPTV, kjer je izrazit porast storitve ogled nazaj in videa na zahtevo,« so še pojasnili na Telekomu, kjer imajo že dlje časa vpeljan certificiran sistem upravljanja neprekinjenega poslovanja, skladno s katerim so pripravljeni in usposobljeni zagotavljati ključne storitve in procese tudi v izrednih razmerah. Kot pravijo, 24 ur na dan spremljajo vsak element omrežja in sproti prilagajajo kapacitete.

Velik porast uporabe komunikacijskih storitev v tem času zaznavajo tudi v družbi A1 Slovenija, kjer so v marcu zaznali povečanje prenosa podatkov za trideset in količine klicev celo do štirideset odstotkov. Kot zagotavljajo, zaposleni ves čas skrbijo za nadzor delovanja omrežij ter skladno s potrebami prilagajajo oz. povečujejo zmogljivosti. »Tako smo razširili transportno omrežje, povečali kapacitete za domači in mednarodni promet ter zagnali dodatne strežnike. Večjih težav z nedelovanjem omrežja nismo zaznali,« še pravijo pri A1, kjer v tem času niso zaznali povečanja obsega klicev v klicnem centru oz. preko drugih digitalnih poti.

Ponudnik T-2 že vse od 10. marca zaznava okoli štiridesetodstoten porast prometa s tujino, na povezavi z omrežjem Arnes in ostalimi domačimi operaterji pa je porast celo 65-odstoten. Kot zaznavajo, se je promet po fiksnem internetnem omrežju povečal predvsem v dopoldanskem času, ko večinoma poteka delo od doma in učenje na daljavo. Več pa je prometa tudi ob večernih urah. Na T-2 zaznavajo povečanje tudi pri prenosu podatkov na mobilnem omrežju, kjer beležijo tridesetodstotno rast, povečanje govornega prometa na mobilnem omrežju pa med najbolj »prometno« uro, okoli enajste dopoldne, znaša celo do 120 odstotkov.

Pri Telemachu je v času največje obremenjenosti uporaba fiksnega interneta narasla za okoli trideset odstotkov, prenos mobilnih podatkov pa se je povečal za okoli 25 odstotkov. Največji porast pa so zaznali pri glasovnih klicih, kjer se je promet povečal za sedemdeset odstotkov. Pri tem zaznavajo tudi, da klici trajajo dlje. Če je bila povprečna dolžina klica prej šest minut, zdaj znaša okoli deset minut. Opažajo tudi, da ne prihaja več do padcev med konci tedna, kot je bilo doslej običajno.

Cunami uporabnikov

S pravim navalom uporabnikov pa se v teh dneh soočajo v Akademski in raziskovalni mreži Slovenije, krajše Arnes, ki zagotavlja omrežne storitve organizacijam s področja raziskovanja, izobraževanja in kulture ter omogoča njihovo povezovanje in medsebojno sodelovanje. V omrežje je povezanih več kot 1500 organizacij, uporablja pa ga blizu 250 tisoč ljudi. Zagotavljajo tudi spletne učilnice in druge storitve, prek katerih trenutno poteka pouk na daljavo za okoli tristo tisoč slovenskih šolarjev. Kot pravijo, so že v petek, 13. marca, zaznali hitro naraščanje prometa prek stičišča omrežij SIX (Slovenian Internet eXchange), ki je namenjeno lokalni izmenjavi prometa med ponudniki interneta v Sloveniji. V dobrem tednu dni se je količina prometa podvojila in 22. marca presegla rekordnih 130 Gbit/s. V minulih dneh so že nadgradili večino povezav, za kar so sodelavci Arnesa delali tudi po 15 ur na dan. Ob tem jih je doletel še eden največjih kibernetskih napadov na Arnesovo omrežje do sedaj, ki je neprekinjeno trajal kar 12 ur in strežnik obremenjeval s kar tristo e-sporočili na sekundo.

Kljub težavam je zaposlenim na Arnesu uspelo zagotoviti zadostne zmogljivosti, in kot pravijo, se zloma interneta v Sloveniji ni treba bati. »Stanje slovenskega interneta je tako v splošnem dobro in ni strahu, da bi nehal delovati, seveda pa lahko na nekaterih povezavah od ponudnikov do gospodinjstev pride do občasne prezasedenosti infrastrukture,« mirijo javnost pri Arnesu.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Splošno / sreda, 16. maj 2007 / 07:00

Nove vsebine v kranjskih rovih

Mestna občina Kranj in Zavod za turizem Kranj zbirata predloge za nove vsebine v kranjskih rovih. Gre za vsebine, ki bodo zanimive in primerne za ogled turistov različnih starostnih skupin. Zato...

Objavljeno na isti dan


Zanimivosti / ponedeljek, 26. julij 2021 / 17:14

Pred tekmo

Pred nogometnimi tekmami je v navadi namakanje travne površine z vodo z namenom pospešiti igralno hitrost. V Domžalah pa so pred tekmo dodobra poškropili tudi žogo – kdo ve, morda zato, da bo čim v...

Kranj / ponedeljek, 26. julij 2021 / 17:12

Standard bodo prenovili

S celovito rekonstrukcijo male hidroelektrarne Standard na reki Kokri v Kranju bodo povečali njeno proizvodnjo električne energije skoraj za polovico.

Jesenice / ponedeljek, 26. julij 2021 / 14:39

Parkirnina tudi na jeseniški strani Vintgarja

Od predprejšnjega tedna je treba plačevati parkirnino pri pokopališču na Blejski Dobravi, kjer parkirajo tudi številni obiskovalci soteske Vintgar.

Naklo / ponedeljek, 26. julij 2021 / 13:52

Spomin na blokado mostu

Pred tridesetimi leti so jugoslovansko armado pri prodiranju na Gorenjsko blokirali tudi na viaduktu čez Tržiško Bistrico.

Kranj / ponedeljek, 26. julij 2021 / 13:48

Razmišljajo o stanovanjskem skladu

V Kranju ob snovanju Stanovanjskega programa za obdobje 2021–2026 razmišljajo, da bi pomanjkanje javnih najemnih stanovanj reševali tudi z ustanovitvijo občinskega stanovanjskega sklada.