Iskrive karte za iskrive misli
V Šolskem centru Kranj so v okviru projekta PanUP pripravili Iskrive karte z iskrivimi liki iz slovenske zgodovine. Igralnim kartam sledi natečaj za mlade pisce, jeseni pa še predavanja in knjižica esejev o upodobljenih znanih osebnostih.
Kranj – Večnamenski prostor Šolskega centra Kranj je v teh dneh postal bogatejši za obsežno stensko postavitev Iskrivih kart, gre za znane osebnosti iz naše zgodovine, ki so vsaka na svojem področju pustile neizbrisen pečat. Igralne karte so rezultat sodelovanja šole v projektu PanUP, ki ga v okviru šole vodita profesorja Marko Arnež in Polonca Hafner Ferlan.
»Promocija, animacija in učna pomoč je projekt, namenjen vključevanju odraslih v proces vseživljenjskega učenja in izboljšanja njihovih sposobnosti, ki jih potrebujejo zaradi potreb na trgu dela, večje zaposljivosti, mobilnosti, osebnega razvoja in delovanja v družbi,« pojasnjuje Hafner Ferlanova; gre za projekt, ki postavlja znanje med modrostjo in nevednostjo. Ob tem dodaja: »Čas, v katerem smo se znašli, je čas, ki ga v svojem podivjanem hitenju bolj kot kdaj koli do sedaj polnijo sprenevedanja, polresnice in vulgarizmi. Vse to izvira iz nevednosti, bi rekli stari Grki, in ko vsakodnevno ugotavljamo, da se mnogi trudijo pregnati še tisti um iz družbe, kar ga je ostalo, da bi se lahko polastili tistega, česar še nimajo, nas čas, v katerem živimo, sili in opozarja, da se moramo ponovno – vedno znova in znova – ustaviti in pomisliti o poti, ki je pred nami. Poglobiti se vase in pogledati v svet. Pogledati nazaj, da bomo videli naprej.« V projektu Iskrivih kart so v ospredje postavljeni iskrivi posamezniki, ambasadorji znanja, ki nagovarjajo in navdušujejo odrasle in mladino, da je znanje vrednota.
Znane osebnosti
»Za igralne karte smo se odločili zaradi bogate tradicije razvoja igralnih kart na Slovenskem. Slovanski tarok, katerega podobe je naslikal Hinko Smrekar, je prvi narodni komplet igralnih kart. Prav tako je pri nas bogata dediščina izdelovanja igralnih kart in motivno zelo opredeljene serije, ki odstopajo od mednarodno poznanih in uveljavljenih motivov,« pojasnjuje Marko Arnež, pri čemer meni, da karte ne nastopajo zgolj kot motiv, ampak tudi kot razmišljanje.
V sledi ideji za igralne karte s podobami uspešnih osebnosti s področja znanosti, izumiteljstva in kulture in pri tem izpostaviti Gorenjke in Gorenjce sta iskala ilustratorja, ki bi zagrizel v to ustvarjalno jabolko, in k sodelovanju povabila priznanega avtorja Cirila Horjaka. »Ko sem izvedel, da bom risal like za karte, sem se zelo razveselil. Naš najboljši karikaturist Hinko Smrekar je v času prve svetovne vojne zrisal znameniti Slovanski tarok. Z našimi kartami pa je tudi Gorenjska dobila svoje karte,« o povabilu k sodelovanju pove Horjak in se spominja, da je bilo izbiranje oseb zahtevno.
Snovalci kart so želeli vključiti čim več Gorenjk in Gorenjcev, a je bilo kar nekaj težav predvsem v pomanjkanju prvih, tako so jokerji bolj širše slovenski. France Prešeren, Jakob Aljaž, Josip Plemelj, Anton Janša, Ignacij Borštnik, Ivana Kobilca, Josipina Urbančič - Turnograjska, Karla Bulovec Mrak so le nekatere od znanih osebnosti, ki so se znašle na kartah. »Pri risanju sem se držal tradicije, zato so moje črte jasne, barve sledijo oblikam. Ker imam rad detajle, sem se poigral s podrobnostmi. Če ima kdo preveč časa, lahko pri vsaki karti s portretom poišče vse male razlike med figurama zgoraj in spodaj,« še o načinu risanja in nekaterih posebnostih pri tem pove ilustrator.
Razpisu sledijo predavanja
Kot je povedal Arnež, jim zaradi nastalih razmer kart še ni uspelo javno predstaviti, so pa te že zakrožile, tako po šoli kot še kje. »Odzivi so bili zelo dobri, zato smo prepričani, da se je projekt šele začel dobro razvijati, vsaj če sklepamo po programu, ki smo si ga zastavili v prihodnje,« poudarja sogovornik. »Želimo, da Iskrive karte živijo na več nivojih; skozi družabne igre – pravila določenih iger nameravamo predstaviti v jeseni v posebni knjižici – kot tudi s predavanji in predstavitvami iskrivih Slovencev.« Okvirni nabor predavateljev, strokovnjakov in poznavalcev posameznih osebnosti, ki bodo pripravili eseje o posameznih »kartah«, je pripravljen.
So pa v Šolskem centru k sodelovanju povabili tudi dijake in študente matične šole, drugih kranjskih šol, pravzaprav tudi širše gorenjske javnosti, da sodelujejo v razpisu, ki je objavljen na spletni strani šole (www.sckr.si). Vabijo namreč k ustvarjanju iskrivih prispevkov, ki se bodo nanašali na podobe iz Iskrivih kart. Hudomušne, zvedave predvsem pa iskrive podobe znamenitih Slovencev naj spodbudijo k razmišljanju o njihovem življenju in ustvarjanju. Pričakujejo, da svoja razmišljanja zapišete in jih pošljete, v želji, da skupaj ustvarimo zbirko vaših pogledov v obliki razprav, zgodb, esejev ali pesmi, sporoča razpis. Vsak lahko sodeluje le z enim prispevkom, več o tehničnih podrobnostih prispevka pa na omenjeni spletni strani. Besedila pričakujejo na naslov iskrive.karte@sckr.si do nedelje 14. junija 2020. Strokovna žirija bo izbrala najboljše prispevke, ki bodo objavljeni – v tiskani obliki in e-brošuri na spletni strani Šolskega centra Kranj. Vsi izbrani prispevki bodo nagrajeni.