»Rdeči čevlji« stopajo v ospredje
Po za zdaj še neuradnih informacijah naj bi se banke upnice strinjale s predlogom prisilne poravnave za žirovsko podjetje Alpina. Družba za upravljanje terjatev bank (DUTB) naj bi v kapital pretvorila 12 milijonov evrov terjatev.
Žiri – Po uspešno končani poravnavi, ki naj bi bila po pričakovanjih potrjena sredi aprila, bodo lastnice Alpine postale banke. Alpini naj bi se dolg znižal na 19 milijonov evrov, znižala pa se ji bo tudi letna obrestna mera za plačilo posojil na tri odstotke plus Euribor. Na podlagi tega se v Alpini nadejajo, da jim bo pri bankah uspelo dobiti tri milijone evrov »svežega« obratnega kapitala, kar bi jim v prihodnje omogočilo pozitivno poslovanje in precej višji dobiček. »Na leto pričakujemo tri- do štiriodstotno rast,« je poudaril direktor Alpine Matjaž Delopst, ki ne skriva ponosa nad novimi izdelki in inovativnimi rešitvami pri razvoju smučarskih in pohodnih čevljev.
Ob neupoštevanju učinkov prisilne poravnave bi Alpina že lani dosegla dobiček v višini slabega milijona evrov, rezultat pa bi bil po Delopstovih besedah še za 550 tisoč evrov boljši, če bi imeli na voljo obratni kapital. Tako pa so lani po njegovi oceni na račun dodatnih popustov zaradi predčasnih plačil izgubili okrog 150 tisoč evrov, skoraj 340 tisoč evrov pa še s hitrimi letalskimi pošiljkami, s čimer so se trudili čevlje čim prej dostaviti kupcem. Za okrog 115 tisoč evrov je bilo stroškov s prisilno poravnavo. Lani so tako ustvarili za 51,2 milijona evrov prihodkov, prav toliko jih načrtujejo tudi letos, ko naj bi izdelali že skoraj 1,7 milijona parov obutve. Poslovni izid pred obrestmi in davki naj bi znašal 1,6 milijona evrov, čisti dobiček pa milijon evrov. Že lani so izdelali dobrih 1,6 milijona parov obutve in s tem za devet odstotkov presegli plan. Rezultate so občutno izboljšali predvsem v maloprodajni mreži, je poudaril Delopst. Ves čas namreč na trg pošiljajo nove produkte, pri čemer so največji napredek dosegli pri obutvi za pohodništvo, na neverjeten odziv pa so pri kupcih naleteli tudi s športnimi čevlji za prosti čas. Po desetih letih so se lotili prenove moškega smučarskega čevlja, pri čemer so poleg oblikovnih in tehnoloških posodobitev razvili še inovativen sistem gretja, ki so ga uspešno prenesli tudi na pohodne čevlje, namenjene lovcem. Prenovili so tudi tekmovalne čevlje za tek na smučeh.
Veseli ga, da njihove čevlje za tek na smučeh uporablja tudi veliko tekmovalcev. Rdeča barva njihovih čevljev, ki se pojavi na televizijskih ekranih, je zanje najboljša promocija, poudarja Delopst. Z veseljem se še pohvali, da so na nedavnem svetovnem tekaškem prvenstvu v Falunu tekači v Alpininih čevljih osvojili kar 18 medalj in tako le za malenkost zaostali za proizvajalcem Fischerjem. »Glede na dobre izdelke bi morali biti optimistični, a kritični točki predstavljajo razmere v Rusiji in Ukrajini ter tečaj dolarja. Pričakujemo, da se bo promet na ruskem trgu prepolovil, kar bomo poskušali nadomestiti na drugih trgih – pri modni obutvi predvsem v Angliji in srednji Evropi, s športnimi čevlji pa poskušamo prodreti v skandinavskih deželah ter v Kanadi in Ameriki.«