
Potico pekli na spletu
Kako speči dobro domačo orehovo potico? V petek smo jo lahko pekli z mojstrico peke potic Sonjo Jezeršek. Na video delavnici je razkrila postopek izdelave in odgovarjala na vprašanja. Posnetek ima že več kot štirinajst tisoč ogledov.
Sora – Brez dobre domače potice ni pravih praznikov, tudi velikonočnih ne. V preteklih dneh ni smela manjkati na praznično obloženih mizah. Tradicijo ohranjajo tudi v znani kulinarični družini Jezeršek. Ker ima njihova Akademija Jezeršek zaradi preprečevanja širjenja okužbe s koronavirusom začasno zaprta vrata, so kar na spletu pripravili brezplačno video delavnico z naslovom Peka potice z mamo Sonjo.
Potekala je v petek popoldan. Posneta je bila vnaprej, Sonja Jezeršek pa je eno uro na Facebooku na profilu sina Luke Jezerška v komentarjih odgovarjala na vprašanja. »Zagotavljamo, da boste naredili odlično potico,« so bile pred začetkom spodbudne besede Jezerškovih. Video posnetek s celotnim postopkom, z vsemi skrivnostmi, kako priti do popolne orehove potice, je dolg dobrih 22 minut, do včeraj pa je imel že več kot 14 tisoč ogledov. Sonja Jezeršek je vse, ki smo se peke lotili na ta način, počasi vodila skozi vse korake. »Preden se lotite peke potice, je pomembno, da imate res vse potrebne sestavine, mir in tri ure časa. Na koncu vam z mamo zagotavljava, da boste naredili odlično potico,« je v uvodu dejal Luka Jezeršek. Sonja Jezeršek je pojasnila tudi, da jo je za peko potice navdušil Janez Bogataj: »Pisal je knjigo, vprašal me je, ali bi pekla potice za njihovo fotografiranje. Obljubila sem mu. Naredili smo 42 različnih potic iz različnih vrst moke in različnih nadevov. Od takrat sem dobila veselje za pripravo potic. To res rada delam, najraje pa delam ocvirkovo potico. Je spomin na taščo.«
Tokrat je delila recept za klasično orehovo potico: najprej za pripravo testa, nato nadeva, sledile so učne minute za valjanje testa, nanos nadeva, zvijanje potice in za konec še navodila za pečenje. Udeleženci video delavnice so tovrstno priložnost učenja peke potice lepo sprejeli, Jezerškove za to možnost pohvalili in se jim zahvalili, za gospo Sonjo pa so imeli tudi kar nekaj vprašanj. Med drugim jih je zanimalo, na kako debelo je treba razvaljati testo, zakaj se nadev soli in na kakšno velikost je treba razvaljati testo, da bo potica prišla natančno okrog potičnice ali pa v pekač.
In ko je potica pečena, pride trenutek resnice. »Še vedno imam strahospoštovanje do potice, ker nikoli ne vemo, kako nam je uspela. To je velika uganka – in šele ko odrežemo kos, vemo, kaj smo pripravili,« je za konec povedala Sonja Jezeršek. Sledila sta rezanje in pričakovano: potica je bila videti odlična. Peka potice z mamo Sonjo je uspela tudi pri nas doma. In v številnih domovih po Sloveniji, kar so potrdile tudi fotografije, ki so jih udeleženci video delavnice objavili na profilu Luke Jezerška na Facebooku. Jezerškovi so za praznike spekli več kot dvesto potic. Več kot polovico so jih dostavili »nevidnim junakom«, kot so medicinske sestre, policisti ... Z družbeno odgovorno akcijo Potica od vas za nevidne junake so približali praznike tudi tistim, ki jih zaradi trenutnih razmer niso preživljali v družinskem krogu.
In za konec še ena njihova misel: »Življenje pravzaprav je kot potica – pogosto zavito, bolj ali manj nadevano, bolj ali manj sladko, zasoljeno, z večjo ali manjšo luknjo v sredini.«