
Prazniki, kot jih še ni bilo
Zaradi koronavirusa bomo velikonočne praznike preživljali v krogu domačih, verske obrede bodo prenašali po televiziji, prireditev ne bo.
Kranj – Letošnji velikonočni prazniki bodo precej drugačni, kot smo jih vajeni. Verniki se ne bodo mogli udeležiti obredov v cerkvah, zaradi omejitev gibanja bomo več ali manj doma, odpadli bodo tudi razni običaji, povezani s tem praznikom.
Tudi sekanja pirhov ne bo
Na Kokrici bi na velikonočni ponedeljek pripravili že 26. sekanje pirhov. Predsednica turističnega društva Mimi Rozman bo tako po dolgih letih na ta dan spet doma – tako kot drugi člani organizatorske ekipe, ki je že vseskozi bolj ali manj enaka. »Velikonočni prazniki so bili za nas vsako leto precej natrpani, za prireditev smo morali pobarvati tristo jajc in jih še dodanih sto skuhati, da so jih otroci poslikali, poskrbeti je bilo treba za darila ...« je razložila Mimi Rozman, ki je v teh letih izpustila le eno prireditev. »Letos bo drugače, precej bolj umirjeno.« Danes se namerava lotiti peke potice, verjetno potratne ali pa mrzle, ki vzhaja čez noč. Pripravila bo tudi druge dobrote: skuhala meso, spekla prato in pobarvala pirhe, le da manj kot sicer. Blagoslov jedi bo spremljala po televiziji, prav tako tudi mašo na veliko noč, sicer pa bi se odpravila k jutranji procesiji in v cerkev. »V glavnem bom doma, rada pa grem tudi na sprehod.«
Manca Špik že več tednov med domačimi
V krogu svojih domačih na Gorenjskem zadnje tedne preživlja tudi pevka Manca Špik s hčerko Lano. »Omogočiti sem ji želela čim več gibanja, zato sva se umaknili na mojo rodno Bohinjsko Belo. Teče že četrti teden karantene, Lana zelo uživa, sama pa to obdobje prisilnega dopusta vidim kot priložnost, da se spočijem in se posvetim domačim, skupaj smo cele dneve.« Dodala je še, da tudi sicer za praznike vedno pride na Bohinjsko Belo, da je v krogu staršev in sester. »Letošnja velika noč ne bo nič drugačna, le naše druženje bo malo daljše.« Družili se bodo tudi ob barvanju pirhov, kuhanju šunke in seveda za mizo, polno dobrot.
Potica s Sonjo Jezeršek
V znani gostinski družini Jezeršek pa v teh tudi za njihovo podjetje težkih časih snujejo nove ideje. Navdušeni nad dejstvom, da se med štirimi stenami marsikdo loteva tudi kulinaričnih izzivov, so se odločili, da bodo pripravili videodelavnico peke potice s Sonjo Jezeršek. Izkušena mojstrica bo svoje znanje delila danes ob 17. uri na Facebooku, na strani sina Luke Jezerška, kjer so že objavili tudi seznam potrebnih sestavin in recept za orehovo potico. Tistim, ki peke potic niso vešči, so ponudili dostavo na dom, pripravili pa so tudi družbeno odgovorno akcijo Potica od vas za nevidne junake, s katero spodbujajo k darovanju potic tistim, ki v tem času požrtvovalno opravljajo svoje delo za boljši jutri, npr. zdravstveno osebje, trgovke, policisti, komunalni in poštni uslužbenci … Zaradi velikega števila naročenih potic so zbiranje naročil predčasno ustavili že v sredo. Danes in jutri jih bodo tako spekli in dostavili več kot dvesto, od tega dobro polovico za nevidne junake. Za pripravo vseh potic naj bi ekipa, v kateri bo tudi Luka Jezeršek, vodila pa jo bo mama Sonja, potrebovala okoli 12 ur. V akcijo so sicer vključeni vsi štirje bratje Jezeršek, ki bodo potice tudi sami dostavljali po Sloveniji.
Ta konec tedna bo eno glavnih opravil tudi priprava pirhov. Po podatkih statističnega urada so rejci v Sloveniji predlani redili 1,9 milijona kokoši nesnic, ki so v povprečju dnevno znesle 1,1 milijona jajc. Slovenec je v letu 2018 povprečno porabil 181 jajc in 37,9 kilograma svinjine. V začetku lanskega leta je bilo v Sloveniji 75 oseb s priimkom Pirh in 38 oseb s priimkom Šunkar.
Voščilo Karitas iz Cerkelj
Koronavirus pa je okrnil tudi načine velikonočnih voščil, saj bodo z osebnimi stiki, razen med najbližjimi, zelo omejena. Iz župnijske Karitas iz Cerkelj so se v izogib morebitnim okužbam obrnili na naš časopis z željo, da prenesemo njihovo voščilo. »Letošnje velikonočno voščilo nas dosega drugače, kot smo vajeni. Droben virus nas je naredil ranljive in majhne,« so zapisali med drugim in poudarili, da voščijo milosti polne velikonočne praznike zlasti dobrotnikom, starejšim in osamljenim župljanom.