Katja Vrankar, magistrica zdravstvene nege

Strah zagotovo obstaja

»Zaposleni, ki delajo z bolniki, pozitivnimi na covid-19, sicer lahko izberejo, da za čas dela v teh razmerah ne bivajo doma. Nekateri si tega želijo in jim to zagotovimo, drugi se vračajo po opravljenem delu domov,« je v krajšem pogovoru o delu v razmerah epidemije novega koronavirusa povedala Katja Vrankar, mag. zdr. nege, pomočnica direktorja za področje zdravstvene nege v Kliniki Golnik.

»Trenutno nas je še dovolj, saj drugi bolniški oddelki niso polno zasedeni, zato kader smiselno prerazporejamo na najbolj obremenjene enote in jih s tem kadrovsko okrepimo. Delovni čas se zato trenutno ne podaljšuje, se pa spreminja glede na potrebe oddelkov s pozitivnimi bolniki.«

Koliko bolj ste v tem času obremenjeni z delom?

Delo v primerjavi z običajnimi razmerami je povsem drugačno. Pri vodenju se že od vsega začetka soočamo s popolnoma drugačno organizacijo dela. Predvsem gre za izziv, kako dobro organizirati delo za zagotovitev zadostnih posteljnih kapacitet za bolnike s covidom-19, kako zagotoviti ustrezne poti, protokole delovanja in kako ustrezno organizirati delo glede na kompetence in razpoložljivost zaposlenih. Poleg tega je potrebno sodelovanje vseh, da vzporedno teče naše redno delo.

Vas je trenutno dovolj, podaljšujete delovni čas zaradi razmer?

Trenutno nas je še dovolj, saj drugi bolniški oddelki niso polno zasedeni, zato kader smiselno prerazporejamo na najbolj obremenjene enote in jih s tem kadrovsko okrepimo. Delovni čas se zato trenutno ne podaljšuje, se pa spreminja glede na potrebe oddelkov s pozitivnimi bolniki. Opažamo, da je bolniških odsotnosti manj, morda zaradi striktnih higienskih ukrepov, kot so respiratorna zaščita, razkuževanje rok ... Verjetno pa pripomore k temu tudi dejstvo, da so otroci doma in se med njimi ne širijo bolezni, ki se običajno prenesejo na starše, torej zaposlene.

Vas skrbi, da okužbe ne bi prenesli domov?

Res je, da smo specializirani za delo z respiratornimi bolniki. Vendar je obravnava bolnikov s covidom-19 zagotovo zahtevnejša. Bolezen je nova, poti širjenja še niso točno prepoznane, učimo se sproti, ljudje tudi še nismo prekuženi, saj s tem virusom še nismo bili v stiku. Zato je zaščita optimizirana, delo v takih pogojih pa je zahtevno tako fizično kot psihično. Biti moramo dosledni, po delu z zaščito takega obsega pa tudi poskrbeti za zaposlene, da so ustrezno hidrirani in tudi sami oskrbljeni. Spoznavamo, da resnično velja, da se celo življenje učimo.

Zaposleni, ki delajo s pozitivnimi bolniki, sicer lahko izberejo, da za čas dela v teh razmerah ne bivajo doma. Nekateri si tega želijo in jim to zagotovimo, drugi se vračajo po opravljenem delu domov. Strah zagotovo obstaja, zato je potrebna ustrezna komunikacija z zaposlenimi ter sprotne in realne informacije.

Imate dovolj zaščitne opreme?

Trenutno imamo dovolj zaščitne opreme, ker se obnašamo racionalno in optimiziramo delovne procese. Sprotno vodimo evidence porabe, temu primerno usklajujemo dodatna naročila. Oprema ni prosto dostopna, vendar jo zaposleni dobi ob začetku izmene in vedno opravičimo tudi dodatno potrebo.

Kaj je tisto, kar vam pomaga, da zdržite in zmorete?

Pogovor s sodelavci je gotovo pomemben. Treba jim je pokazati, da smo dostopni za njihove težave, dileme. V trenutnih razmerah neke dodatne aktivnosti, ki nas običajno sproščajo, niso možne. Zato so izrednega pomena ustrezni medosebni odnosi. V trenutni situaciji opažam veliko solidarnost med vsemi zaposlenimi in veliko požrtvovalnost pri spreminjanju in zagotavljanju ustrezne kadrovske zasedbe. Tisto, kar nas drži pokonci, so tudi ljudje okoli nas, ki v tej situaciji ne spregledajo tistih, ki smo najbolj izpostavljeni. Na zaposlene se spomnijo razni donatorji, predvsem z donacijo hrane in vitaminov.

So svojci bolnikov razumevajoči?

Trenutno je klinika zaprta za vse obiskovalce. Ljudje razumejo situacijo bolje kot prej, predvsem na oddelku za izolacijo pa so svojci v telefonskem kontaktu z zdravnikom.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Šenčur / ponedeljek, 22. julij 2019 / 21:18

Šenčur bo dobil trgovski center

Ob regionalni cesti Kranj–Brnik v Šenčurju raste Hoferjev trgovski center. Občina Šenčur pa namerava na tem delu ceste zgraditi krožno križišče s povezavo v poslovno cono.

Objavljeno na isti dan


Žirovnica / četrtek, 9. april 2020 / 19:26

Zamik položnic za komunalni prispevek

Žirovnica – Na Občini Žirovnica so se odločili, da v času epidemije ne bodo pošiljali položnic za obročno odplačevanje komunalnega prispevka za naknadno opremljanje zemljišč s kanalizacijo. Pogodbe...

Gorenjska / četrtek, 9. april 2020 / 19:25

Domovi pripravljeni na ukrepe

V domovih za starejše, kjer je tveganje za okužbo s koronavirosom trenutno največje, se pripravljajo na izvedbo navodil, ki jih je izdalo ministrstvo za zdravje. V Skupnosti socialnih zavodov se z vse...

Bohinj / četrtek, 9. april 2020 / 19:23

Ogrožena delovna mesta

Skupnost Julijskih Alp je predlagala ukrepe za omilitev posledic epidemije na področju turizma.

Domžale / četrtek, 9. april 2020 / 19:21

Nevarni prehod so dodatno zavarovali

Železniški prehod Jarše Rodica so dodatno zavarovali z zaporo.

Gorenjska / četrtek, 9. april 2020 / 19:21

Karanteno »meri« tudi Google

Po podatkih tehnološkega podjetja Google se Slovenci v času omejitvenih ukrepov zaradi koronavirusa več zadržujemo doma in manj v trgovinah in parkih.