Znanje, ki počasi izginja
Ob Dvorcu Visoko je v nedeljo na dogodku Rokodelsko na Visokem svojo ustvarjalnost predstavilo več kot trideset vrhunskih rokodelskih ustvarjalcev s Škofjeloškega in celotne Gorenjske oziroma Slovenije.
Na ta način želijo poudariti pomen rokodelstva in znanj, ki že počasi izginjajo in jih ohranjajo le še posamezni mojstri.
Visoko – Z omenjenim dogodkom želijo v Rokodelskem centru DUO Škofja Loka odpirati prostor za vrhunsko rokodelsko ustvarjalnost Škofjeloškega in tudi širše, je pojasnila Kati Sekirnik. Osrednji rokodelski sejem je zato spremljal bogat rokodelski program – od rokodelskih delavnic do otroškega programa, pripovedovanja, kulinarike in glasbe.
Po besedah Kati Sekirnik se jim je letos na dogodku pridružilo več kot trideset razstavljavcev. »Poleg domačih mojstrov se predstavljajo tudi rokodelci drugih rokodelskih centrov, ki so združeni v Konzorciju rokodelskih centrov Slovenije.« Na ta način želijo poudariti pomen rokodelstva in znanj, ki že počasi izginjajo in jih ohranjajo le še posamezni mojstri, kot je recimo strojenje kož in izdelava pergamenta, klobučarstvo, rezbarjenje ... Na dogodku imajo obiskovalci možnost neposrednega stika z mojstri, na delavnicah za otroke in odrasle pa so lahko tudi sami ustvarjali. Skupaj z mojstrom Romanom Jamnikom so izdelovali lesene piščali, Zdenka Rakovec Vilfan je prikazala izdelavo rož iz blaga, Klemen Urbanija usnjenih denarnic, Lili Panjtar pa ročno izdelavo papirja. Z Darjo Rant so že na rokodelskem festivalu na Brdu začeli izdelovati preprogo iz polstene volne, ki so jo tokrat okrasili z vezenimi detajli. Ustvarjali so tudi najmlajši z ekipo Zavoda Kres, tokrat so jim navdih predstavljala dišeča zelišča. Obenem pa so jim omogočili sproščeno igro na prostem in druženje ob družabnih igrah prednikov. V skupnostnem kotičku je Breja preja pripravila Štrikeraj, v okviru katerega so ustvarjali tekstilne slike s tiskom z rastlinami in vezenjem. Grable, društvo za kreativno grabljenje sveta, pa je pozornost obiskovalcev pritegnilo s pripovedovanjem zgodb za otroke in odrasle. Na razstavi na prostem si je bilo mogoče ogledati še del obširnejše serije fotografij fotografinje Jane Jocif, ki so nastajale v letu 2009, ko je na obiskih v rokodelskih delavnicah na Škofjeloškem v fotografski objektiv ujela delovne prostore in način življenja nosilcev redkih rokodelskih znanj. Dogajanje so zvečer zaokrožili z glasbo Terrafolk tria.