Družini Rihtaršič iz Cerkelj dneve zapolnjujejo tudi aktivnosti na prostem. / Foto: Gorazd Kavčič

Koronavirus oživlja družinsko življenje

Pojav koronavirusa ima tudi dobro plat: marsikje oživlja družinsko življenje. Skupno preživljanje dni bi sicer moralo biti nekaj običajnega, in ne zgolj posledica izrednih razmer, poudarja Špela Rihtaršič, mati treh deklic in lastnica zasebnega vrtca.

Cerklje – Te dni, ko naj bi bili zaradi preprečevanja širitve koronavirusa karseda izolirani od zunanjega sveta, mnoge družine preživijo skupaj precej več časa kot običajno. Številni zaposleni starši so morali ostati doma oz. delajo od doma, njihovi otroci pa se šolajo na daljavo. Kako se trenutne razmere odražajo pri njih, smo se pogovarjali s Špelo Rihtaršič, ki z družino živi v Dvorjah pri Cerkljah.

»Pri nas se življenje ni ustavilo oz. se niti ni bistveno spremenilo,« pravi Špela, sicer lastnica zasebnega vrtca ter podjetja, v okviru katerega izvaja še masaže in svetovanje. Tudi njen mož Nejc, prav tako podjetnik, ki se ukvarja s prodajo vozil, je svojo dejavnost že začasno ustavil. Dneve sedaj v celoti preživljata s svojimi tremi hčerkami. Najstarejša je prvošolka Ela, Lara bo šolski prag prestopila jeseni, najmlajša pa je triletna Taja. Šolske obveznosti, ki jih v prvem razredu še ni veliko, skušajo opraviti spotoma na prijazen način brez dolgotrajnega sedenja, je pojasnila Špela. Dnevi jim hitro minevajo, zapolnjujejo pa jim jih tudi ustvarjanje, kuhanje, sprehodi in druge aktivnosti na prostem.

Špeli se sicer zdi žalostno, da so marsikatero družino do mirnega in skupnega preživljanja dnevov privedle šele izredne razmere. »Sama vodim dve podjetji in kot mama vselej stremim k temu, da se ustavim in si vzamem čas za otroke. Je pa veliko staršev, ki prioritetno pozornost posvečajo službam. To ni prav, ker otroci odraščajo sami ali pa v šolah in vrtcih, od ustanov pa se nato pričakuje, da bodo naredile čudežne otroke, kar ne gre. Otroci potrebujejo starše ter njihovo ljubezen in pozornost,« je poudarila ter dodala, da se boji, da bodo po koncu tega težkega obdobja mnogi hitro pozabili na to in se vrnili v stare tirnice.

Rihtaršičevi so se v izogib morebitnim okužbam izolirali od drugih. »Nikamor ne hodimo in tudi nimamo obiskov, povezani smo samo z dobrim prijateljem, ki pa se strogo drži omejitev. Gremo samo v naravo, saj imamo tudi psičko, a se izogibamo obljudenih poti. Žal na spletnih omrežjih opažam, da mnogi še vedno hodijo na priljubljene lokacije v hribe, kjer je veliko obiskovalcev. Če bi se vsi tako obnašali, ne bi ničesar rešili.« Nakupovalnih centrov so se skladno s svojim načinom življenja izogibali že pred pojavom koronavirusa in so jih obiskovali zgolj mesečno, manjše trgovine pa le občasno v nujnih primerih. Špela namreč stremi k nakupu ekološko in lokalno pridelane hrane pri domačih pridelovalcih. Osebne stike, ki se jim ni mogoče povsem izogniti, skuša sedaj karseda omejiti. »Mesarju sem na primer že prej po telefonu predala naročilo, ki sem ga nato le še plačala in prevzela.«

Pozitivno se ji zdi, da pojav koronavirusa vpliva na medsebojne odnose znotraj družine in med prijatelji. »Pokazalo se je, kako družine stopijo skupaj, kako močni smo v sebi, kako pomagamo eden drugemu. Potrebno bo več medsebojne komunikacije, ki je žal že izginila, ljudje bodo morali biti bolj odprti ter spregovoriti o čustvih in jih izražati.«

Na vprašanje, kako otroku približati trenutno dogajanje, ne da bi jih prestrašili, je odvrnila, da se ji zdi ključno, da starši najprej poskrbijo, da bodo znotraj sebe našli mir ter ustavili strah in paniko, saj otroci to čutijo. »Starši smo glavni steber otrokom. Tako kot bomo mi sprejemali določeno situacijo, jo bodo tudi otroci. To je zelo odvisno od predhodne vzgoje in kako se doma pristopa k reševanju problemov,« je pojasnila Špela. Zaveda se, da so posledice širitve koronavirusa nekatere pahnile v veliko stisko, zato je pripravljena s svojim svetovanjem brezplačno priskočiti na pomoč socialno ogroženim družinam. »Lahko se obrnejo name preko Facebooka in bomo preko spletne povezave skušali premagati krizo in poiskati notranji mir,« je povabila Špela.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Zanimivosti / sobota, 23. julij 2011 / 07:00

Vozniki za praznik zavetnika Krištofa

V nedeljo, 24. julija, bo god svetega Krištofa.

Objavljeno na isti dan


Šport / ponedeljek, 19. september 2011 / 07:00

Kegljanje: 1. krog - presenečenje v Kamniku

V 1. A ligi moški so kegljači Calcit Kamnik premagali državne prvake ekipo Konstruktor 5,5:2,5, 3451:3381, v izredno zanimivi tekmi v Litiji pa so slavili kegljači Triglava 3:5, 3553:3553 in tako...

GG Plus / ponedeljek, 19. september 2011 / 07:00

Zgodbe muzejskih predmetov: Kranjski tekstilni delavci na fotografijah

Za zgodovino celotnega 20. stoletja so fotografije zelo pomemben dokument časa, zato temu gradivu posvečamo posebno pozornost. Med drugim v muzejski fototeki hranimo tudi fotografije iz časa veli...

GG Plus / ponedeljek, 19. september 2011 / 07:00

Vsa pogajanja so bila uspešna

Policijski pogajalci so v zadnjem času postali zanimivi za splošno javnost zaradi odmevnih primerov z Zaloške v Ljubljani in v Mekinjah. Njihovo delo je predstavil vodja policijskih pogajalskih skupin...

Zanimivosti / ponedeljek, 19. september 2011 / 07:00

Pri 83 letih prekolesaril sedem tisoč kilometrov

Pri 83 letih ima Rado Kočevar z Jesenic letos za seboj že prek sedem tisoč prekolesarjenih kilometrov. Skorajda vsak dan se poda s kolesom po kolesarski stezi od Mojstrane do Trbiža.

Nasveti / ponedeljek, 19. september 2011 / 07:00

Krvaveča gora

Porezen (1632 m) - Od daleč strma gora, ki ima sicer lahke pristope, v svoji notranjosti skriva vojne rane. Samotar na meji med Gorenjsko in Primorsko.