Javno življenje naj se ustavi za 14 dni
Do 18. ure v sredo, 11. marca, smo imeli v Sloveniji 96 potrjenih primerov od skupaj 3058 testiranih, od včeraj se je število skoraj podvojilo. Kot smo že poročali, imamo prvi primer tudi v zdravstveni regiji Kranj. Infektologi pozivajo k zelo strogim ukrepom v prihodnjih dneh in tednih, ki bodo ključni pri tem, ali nam bo uspelo zajeziti virus. »Vse epidemije pa najprej načnejo človečnost,« je poudaril prof. dr. Janez Tomažič.
Ljubljana – Predstojnik Katedre za infekcijske bolezni in epidemiologijo prof. dr. Janez Tomažič je na večerni novinarski konferenci v sredo, 11. marca, poudaril, da od blizu in na terenu preko klicnega centra spremljajo številna vprašanja, zadrege in si ne želijo italijanskega scenarija. »Bistvo našega predloga je, da se naše javno življenje ustavi za 14 dni. Država, gospodarstvo se ne moreta ustaviti, lahko pa državljani v čim večji meri ostanejo doma, ne uporabljajo javnega prevoza. Ogromno mladine bo z zaprtjem šol ostalo doma – žal pa bom tokrat rekel, naj raje namesto osebnih stikov uporabljajo socialne medije,« je pozval dr. Tomažič. Kot je poudaril: v znanju je moč, NIJZ pa ima dobra priporočila, navodila. »Vsak posameznik je odgovoren; kot je vsak posameznik odgovoren, je ranljiva tudi družba. Še je čas, da ukrepamo. Bodimo optimistični, a tudi realni. Vse epidemije najprej načnejo človečnost. Okolje, v katero vračamo hospitalizirane bolnike, je postalo izrazito sovražno, tako da vseh sploh nismo mogli vrniti v njihovo okolje. Razmišljamo, da bi angažirali klinične psihologe, ki bi pojasnjevali, kako pomembna je človečnost v takih situacijah,« je predlagal dr. Tomažič in potrdil, da so ključne tudi jasne in poštene informacije, s tem se pridobi zaupanje javnosti.
Na Infekcijski kliniki UKC Ljubljana se trenutno zdravi 18 bolnikov, en bolnik je zaradi koronavirusa v intenzivni negi, drugi »z eno nogo« tudi že, tretji je na terapiji s kisikom. Dr. Tomažič poziva zdravnike, ki obravnavajo bolnike na vstopnih točkah za odvzem brisa za test na novi koronavirus, naj že tam presodijo, ali je indikacija za hospitalizacijo.
Reorganizacija dela v bolnišnicah
Minister za zdravje Aleš Šabeder, ki opravlja tekoče posle, je povedal, da od srede, 11. marca, od 18. ure dalje tudi uradno v Sloveniji velja epidemija covid-19. S tem sledimo tudi pandemiji, ki jo je včeraj razglasil generalni direktor Svetovne zdravstvene organizacije. Poveljnik Civilne zaščite Srečko Šestan je potrdil, da se bo aktiviral državni načrt, ki bo olajšal izvajanje določenih aktivnosti. Civilna zaščita bo koordinirala vse ukrepe, ministrstvo za zdravje pa s tem ne izgublja pristojnosti, je še poudaril Šestan in dodal, da pričakujejo obljubljeno pomoč v obliki zaščitnih sredstev tudi iz Kitajske. Evropski center za preprečevanje in obvladovanje bolezni je potrdil, da se virus nezadržno širi. »Vse države znotraj EU se usmerjajo v podobne ukrepe, ki jih Slovenija sprejema v zadnjih dneh. Evropski ministri za zdravje smo se tudi zavzeli za solidarnost med državami; da bodo države, ki določeno opremo najbolj potrebujejo, to tudi dobile,« je sporočil Šabeder. Poleg referenčnih klinik in bolnišnic so že aktivirali druge regionalne bolnišnice. »Vsi bolniki, ki zaradi klinične slike potrebujejo bolnišnično obravnavo, bodo sprejeti. Drugi bodo bolezen prebolevali doma. Od 16. marca se za 14 dni v vseh slovenskih bolnišnicah odpovejo vsi specialistični pregledi in operativni posegi razen storitev, ki imajo stopnjo nujnosti »nujno« in »zelo hitro«. Ne odpovedujejo pa se pregledi in posegi onkoloških bolnikov in nosečnic. V preventivnih presejalnih programih Svit, Dora in Zora se začete terapije dokončajo,« je še sporočil Šabeder.
Objavili bodo tudi sankcije za tiste, ki kršijo karanteno. Še enkrat so sodelujoči na novinarski konferenci pozvali k strpnosti do bolnikov in tudi do zdravstvenega osebja, ki izvaja storitve.
Odpoved svetih maš do preklica
Slovenski škofje spremljajo ukrepe države na področju preprečevanja virusnih okužb in širjenja koronavirusa. Glede na zaostrene razmere po posvetu s strokovnjaki in z željo, da se zaščiti zdravje in življenja vernikov, škofje določajo izredne ukrepe, ki stopijo v veljavo v petek, 13. marca, ob polnoči in trajajo do preklica. Do nadaljnjega so odpovedane vse svete maše, podeljevanje zakramentov, zakramentalov, ljudske pobožnosti, župnijska praznovanja in drugi dogodki ter vsa srečanja. Verniki lahko spremljajo svete maše po radiu, televiziji oziroma spletu. Spovedovanje je odloženo za nedoločen čas. Do preklica po župnijah ni verouka in drugih oblik izobraževanja ter župnijskih srečanj. Dovoljeni so cerkveni pogrebi ob strogem upoštevanju navodil državnih ustanov. Pogreb se opravi brez pogrebne svete maše in samo z najožjimi sorodniki. Pogrebna sveta maša bo lahko darovana po preklicu tega navodila. V smrtni nevarnosti je dovoljeno podeljevanje bolniškega maziljenja ob upoštevanju, da sta duhovnik in bolnik ustrezno zaščitena. Podeljevanje zakramenta svetega krsta in poroke se preloži. Bolniški duhovniki in duhovniki, ki oskrbujejo domove za ostarele in druge podobne ustanove, morajo upoštevati navodila omenjenih ustanov za preprečevanje okužb.
Upoštevajte omejitve v zavodih, organizacijah in drugih ustanovah
Center za socialno delo Gorenjska uporabnike poziva, naj do nadaljnjega vstopajo v prostore centra samo v nujnem primeru oziroma ob znakih bolezni vanj sploh ne vstopajo. Za komunikacijo naj uporabijo telefon, e-pošto ali navadno pošto. Iz vse več institucij, zavodov in organizacij prihajajo podobna obvestila. Tudi občine uvajajo preventivne ukrepe.
Komunala Kranj je svoje uporabnike obvestila, da od danes, 12. marca, od 10. ure naprej zaradi preventivnih ukrepov v zvezi s preprečevanjem širjenja koronavirusa ukinjajo uradne ure in obiske na vseh lokacijah javnega podjetja Komunala Kranj, ravno tako bo zaprta tudi blagajna, in sicer od ponedeljka, 16. marca, naprej. Uporabnikom svetujejo, naj za poslovanje s podjetjem v čim večji meri uporabljajo elektronske poti. Ravno tako prosijo vse, da jih v primeru naročanja pogreba pokličejo na telefonski številki 04 28 11 391 (med 8. in 14. uro) in 041 638 561 (24 ur na dan). Uradnih ur in osebnih obiskov v prostorih delovne enote Pogrebna služba do preklica ni. Uvajajo priporočilne ukrepe NIJZ za preprečevanje širjenja virusa in za zaščito obiskovalcev ter zaposlenih, ki bodo morali dejavnost izvajati tudi v primeru morebitnih kriznih razmer.