Gurs izboljšal modele vrednotenja
Geodetska uprava je na podlagi prejetih pripomb iz javne razgrnitve izboljšala in optimirala svoje modele vrednotenja nepremičnin.
Kranj – Geodetska uprava RS (Gurs) je v času javne razgrnitve, ki je oktobra potekala po vseh občinah, prejela 374 pripomb lastnikov nepremičnin in druge javnosti na predlagane modele vrednotenja nepremičnin ter 1621 pripomb na vrednostne cone in vrednostne ravni. Pripombe so preučili in utemeljene, ki so pripomogle k izboljšanju in optimizaciji modelov, tudi upoštevali, so sporočili z Gursa, ki je pred dnevi objavil poročilo o izvedeni javni razgrnitvi predloga modelov vrednotenja nepremičnin. Do konca marca bodo zdaj izvedli novo množično vrednotenje, končni predlog modelov pa bo uveljavljen z uredbo o določitvi modelov vrednotenja in pripisu vrednosti, ki jo bo sprejela vlada.
»Odziv lastnikov nepremičnin ter strokovne in laične javnosti je pozitivno presenetil, kar kaže na dobro organizacijsko pripravljenost geodetske uprave, kjer sta bila ključna dejavnika klicni center in portal množičnega vrednotenja nepremičnin ter kakovosten predlog modelov vrednotenja nepremičnin, ki ga je uprava še izboljšala s predlogi iz javne razgrnitve, kot na primer model za kmetijska zemljišča in model za gozd, kjer se je pri prvem povečalo število vrednostnih con za dvakrat, pri drugem pa za več kot trikrat,« so pojasnili na Gursu, ki korektno sodelovanje med deležniki v postopku množičnega vrednotenja nepremičnin razume kot spodbudo, da v naslednjih letih skupaj z ostalimi pristojnimi inštitucijami še izboljša in nadgradi sistem množičnega vrednotenja nepremičnin.
Na podlagi upoštevanih pripomb z javne razgrnitve je Gurs oblikoval več vrednostnih con, izboljšal njihove meje in način določitve vrednostnih con, dopolnili pa so tudi posamezne sestavine modelov vrednotenja. Kot primer so v ospredje postavili modela za kmetijska zemljišča in za gozd, kjer se je pri prvem povečalo število vrednostnih con za dvakrat, pri drugem pa za več kot trikrat.
Predlog novih modelov vrednotenja je Gurs pripravil na podlagi spremembe sistema množičnega vrednotenja nepremičnin. Pred tremi leti je bila sprejeta z namenom, da bi lahko pripisane vrednosti nepremičnin uporabili tudi za davčne namene. Ustavno sodišče je ugotovilo neustavnost množičnega vrednotenja nepremičnin za potrebe obdavčenja, posledično pa je marca 2016 razveljavilo tudi zakon o davku na nepremičnine v delu, ki je davčno osnovo za odmero davka na promet z nepremičninami določal v višini 80 odstotkov posplošene tržne vrednosti nepremičnine, če je prodajna cena nepremičnine za več kot 20 odstotkov nižja od posplošene tržne vrednosti nepremičnine.