Banke lani podražile dvaintrideset storitev
V Zvezi potrošnikov Slovenije spremljajo podražitve bančnih storitev. Od vseh storitev, ki jih spremljajo, so banke lani podražile dvaintrideset storitev, kar je nekoliko več kot leto prej.
Banke in hranilnice morajo po novem svoje komitente obveščati o tem, koliko plačujejo letno za uporabo storitev. Za leto 2018 so o tem že prejeli informacijo, za lani pa jo bodo dobili letos.
Kranj – Kot navajajo v zvezi potrošnikov, so banke lani največkrat povišale nadomestilo za dvige na bankomatih drugih bank, vodenje osebnih računov in paketov ter letne članarine za kartice z odloženim plačilom. Najvišje, več kot 30-odstotne podražitve posameznih storitev so zabeležili v Deželni banki Slovenije – DBS (trajni nalog in direktna obremenitev), NKBM (uporaba spletne banke) in Sparkasse (letna članarina za kartico MasterCard).
Razlike v višini nadomestil so med bankami in hranilnicami še vedno zelo velike, zato v zvezi potrošnikov svetujejo potrošnikom, da vsaj enkrat letno preverijo višino nadomestil z uporabo spletnega primerjalnika osebnih računov in paketov. Z vnosom porabe osnovnih bančnih storitev bodo dobili primerjavo med vsemi petnajstimi bankami in hranilnicami ter primerjavo vseh računov in paketov, ki so dostopni potrošnikom. Potrošnik, ki, na primer, mesečno plača preko spletne banke šest položnic, uporablja kartico z odloženim plačilom, trikrat dvigne denar na bankomatu druge banke ter uporabi po eno direktno obremenitev in en trajni nalog, trenutno za takšen paket storitev najmanj plača pri Primorski hranilnici Vipava – 47 evrov letno, za okoli deset evrov je dražji paket Direkt pri Sberbank banki, pri Delavski hranilnici pa je letni znesek 64 evrov. Največ, kar 128 evrov na leto, plača za omenjeni paket storitev uporabnik računa pri banki Intesa Sanpaolo. Tradicionalni potrošnik, ki uporablja enak nabor storitev, le da položnice plačuje na bančnem okencu, ima višje stroške. Najmanj plača pri Delavski hranilnici – 73 evrov letno, pri Primorski hranilnici Vipava plača nekaj evrov več, v Gorenjski banki že 150 evrov, največ pa v banki SKB – 371 evrov na leto.