Tudi v največji družbi SIJ Acroni so zaposleni decembra ostali brez božičnice, kar je povzročilo precej razburjenja. / Foto: Gorazd Kavčič (arhiv)

Plače večine zaposlenih naj bi bile enake ali višje

V podjetjih SIJ Acroni, SIJ Elektrode in SIJ SUZ na Jesenicah so konec decembra podpisali spremembo Podjetniške kolektivne pogodbe, v veljavo pa je stopil tudi nov plačni sistem. Masa plač se je povečala, trdijo v vodstvu.

Povprečna bruto plača v družbi SIJ Acroni znaša 1895 evra, so povedali v Skupini SIJ.

Jesenice – V družbah Skupine SIJ sta 1. januarja stopila v veljavo nov plačni sistem in sprememba Podjetniške kolektivne pogodbe. Gorenjske družbe Skupine SIJ – SIJ Acroni, SIJ Elektrode Jesenice in SIJ SUZ – so spremenjeno Podjetniško kolektivno pogodbo podpisale konec decembra. In kakšne spremembe prinaša? V Skupini SIJ so pojasnili, da je glavna sprememba pretvorba nekaterih neobveznih dodatkov v osnovno plačo. To v praksi pomeni, da bo večina zaposlenih imela enake ali višje plače kot doslej, so pojasnili. Masa plač se je namreč v vseh treh gorenjskih družbah Skupine SIJ povečala, in sicer za dva oziroma tri odstotke. Kljub temu v vodstvu priznavajo, da je »proces uvajanja novega plačnega sistema v družbah Skupine SIJ izjemno zahteven in kompleksen. Sodelavci bodo lahko posredovali tudi svoje pripombe, ki jih bodo družbe obravnavale, upravičene pripombe pa tudi upoštevale«.

Veliko pripomb pa so zaposleni v decembru imeli tudi zaradi dejstva, da so ostali brez božičnice. Kot so pojasnili v vodstvu, za dodatno izplačilo nagrade konec leta ni bilo ekonomskih razlogov, saj pogoji, ki so bili določeni in dogovorjeni s socialnima partnerjema, niso bili doseženi.

»Odzivi zaposlenih, ki so vseeno pričakovali božičnico, nas niso presenetili. Vendar v gospodarskih družbah na svetovnem trgu ni mogoče spregledati povezave med izplačilom in doseženimi rezultati,« so razložili.

Ob tem pa so dodali, da so maja lani delavci gorenjskih družb Skupine SIJ prejeli regres in del nagrade za poslovno uspešnost v enkratnem izplačilu, saj je bilo to davčno ugodneje tako za družbe kot za zaposlene.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Šport / petek, 23. januar 2015 / 19:20

Žan Košir svetovni podprvak

Tržiški deskar Žan Košir je na svetovnem prvenstvu v Avstriji osvojil srebrno odličje.

Objavljeno na isti dan


Šport / četrtek, 23. januar 2020 / 23:14

Dobrodelna razsežnost plavalnega Dr. Figa

V soboto je v kranjskem pokritem olimpijskem bazenu v organizaciji Plavalnega kluba (PK) Triglav Kranj potekalo 22. mednarodno plavalno tekmovanje Boštjanov Dr. Fig 2020.

Zanimivosti / četrtek, 23. januar 2020 / 23:13

Košček dobe, ki jo je doživel Štukelj

Na muzejskem večeru v Pollakovem salonu Tržiškega muzeja so avtorji Ivan Čuk, Alenka Puhar in Aleks Leo Vest predstavili knjigo Gospod Leon Štukelj in Tovariši.

Razvedrilo / četrtek, 23. januar 2020 / 23:13

Ljubitelji harmonike

V nedeljo je kulturni dom v Poljanah nad Škofjo Loko gostil nastope diatoničnih harmonikarjev različnih generacij na predizboru za letošnje državno tekmovanje. Meh je raztegovalo devet tekmovalcev – i...

Nasveti / četrtek, 23. januar 2020 / 23:06

Najboljši je doma pečen kruh

Kaj je lepšega kot dom, ki diši po sveže pečenem kruhu. Nekaterim se zdi, da je njegova priprava in peka zelo dolgotrajna in zapletena. Vendar temu ni tako, saj lahko iz osnovnih sestavin hitro pri...

Kultura / četrtek, 23. januar 2020 / 23:02

Zgodovina skozi strip

Znanstvenik, ki izdaja vrhunske stripe, je svojega gosta v ciklu pogovorov #Zobotrebec! v Mestni knjižnici Kranj napovedal Zoran Smiljanić. Pogovarjal se je s prof. dr. Otom Lutharjem, zgodovinarjem,...