Tri tisoč šolarjev na smučeh
Od 20. do 24. januarja tokrat že šesto leto poteka akcija Šolar na smuči. Nedeljskega odprtja na Krvavcu se je udeležilo dvesto petdeset otrok.
Krvavec – Namen akcije je, da se otroci naučijo osnov smučanja ter pred prihajajočimi zimskimi počitnicami osvojijo pravila varnosti na smučiščih. Od leta 2014, ko je projekt Šolar na smuči zaživel, so v okviru akcije omogočili brezplačen smučarski dan že skoraj 12 tisoč učencem in več kot polovica jih je prvič stopila na smuči. Smučarski centri so tudi letos skupaj s Smučarsko zvezo Slovenije, Zavodom za šport Republike Slovenije Planica in Policijo, učencem četrtih in petih razredov osnovnih šol omogočili brezplačno, zabavno in predvsem poučno smučarsko izkušnjo in jim približati enega najlepših zimskih športov.
Pet smučarskih centrov bo v petih dneh gostilo tri tisoč šolarjev na smučeh, največ do sedaj. Otroci bodo smučali na Krvavcu, Rogli, Mariborskem Pohorju, Gačah in Cerknem. Na osrednjem dogodku minulo nedeljo pred Šolo snežnih športov Krvavec na Gospinci so nam mladi nadobudni smučarji zaupali, da na snegu naravnost uživajo. Marko Kovše iz Ljubljane smuča že od četrtega leta, akcije pa se je udeležil prvič. »Lahko bi bilo več snega, a smuka je vseeno prijetna. Videl sem tudi Jureta Koširja, ki je slovenski vzornik smučarjem,« je povedal Marko. Alja Brolih iz Tupalič pa je smučala prvič. »Smučanje je fino, ni težko, niti me ni bilo nič strah, zato se bom z veseljem še kdaj spustila po beli strmini,« je dejala Alja. Prav tako je bil prvič na smučeh Aleksander Zalar iz Utika, ki je povedal: »Povedali so mi, da moram roke dati na kolena, smučke imeti naravnost in počasi vijugati po strmini.«
Otrokom se je na Krvavcu pridružil tudi minister za šolstvo in šport Jernej Pikalo. »Prav je, da se otroci naučijo smučanja, tako kot je tudi prav, da znajo plavati in da jih seznanimo s čim več športnimi disciplinami. Če bodo s tem dogodkom dosegli, da se bodo danes otroci nekoč v odrasli dobi redno gibali, bodo aktivni in bodo pridobljeno znanje redno uporabljali, potem smo naredili veliko,« je dejal minister. Prisotni so bili tudi Jure Košir, ambasador projekta, Janez Janša, lastnik in direktor RTC Krvavec, predstavniki Policije, direktor Smučarske zveze Slovenije Franci Petek, direktor Zavoda za šport Republike Slovenije Planica Jelko Gros in pobudnik akcije Uroš Zupan iz Rekreacijsko-turističnega centra Krvavec, ki je izrazil zadovoljstvo nad tem, da projekt pridobiva veljavo. »Naša želja je, da bi enkrat celotno generacijo, okoli dvajset tisoč otrok, spravili na sneg,« je poudaril Zupan, glede same vsebine pa še dodal: »Naš cilj je, da otroka na smučkah v enem dnevu naučimo varno ustaviti se in preprosto spreminjati smer. S tem dobi samostojnost in se lahko sam pelje z vlečnico. To je osnova, da otrok, če je ta šport vzljubil in ima sicer možnost, smučanje goji naprej.«
Otroci bodo poleg usvajanja osnov smučanja izvedeli tudi, kako se pravilno vesti na smučišču in varno smučati. Za red na smučišču, predvsem pa za svetovanje, je na Krvavcu skrbela policistka smučarka Polona Rebernik, Alojz Sladič iz Sektorja splošne policije v Upravi uniformirane policije na Generalni policijski upravi pa je dejal, da policisti s sodelovanjem v akciji prispevajo k višji varnostni kulturi otrok in k upoštevanju tistih pravil, ki povečujejo varnost na smučiščih. »Ne moremo spregledati prisotnosti alkohola pri smučarjih in smučanja na način, ki ogroža samega smučarja ali druge. Zato upoštevajmo pravila, saj je le varna smuka užitek,« je sklenil Sladič.