Pivčeva porazila Erjavca
Na sobotnem kongresu stranke DeSUS je Aleksandra Pivec prepričljivo porazila dosedanjega predsednika stranke Karla Erjavca. Ta je napovedal odstop z ministrskega položaja in umik iz javnega življenja, ostaja pa član stranke DeSUS.
Ljubljana – V soboto je v Ljubljani potekal zelo odmeven kongres stranke DeSUS, na katerem so volili novega predsednika. Kandidati so bili trije: dosedanji predsednik Karl Erjavec, Aleksandra Pivec, oba sta tudi ministra v vladi Marjana Šarca, in Borut Stražišar, jeseniški občinski svetnik. Že predkongresna kampanja je nakazovala oster moj med obema ministroma, napeta tekma pa se je končala presenetljivo: Aleksandra Pivec je porazila dolgoletnega predsednika, ki je stranko DeSUS vodil od leta 2005. Presenetljiv je bil zlasti izid, saj je za Aleksandro Pivec glasovalo 143 delegatov kongresa, Erjavca je podprlo osemdeset delegatov, Stražišar je dobil osem glasov.
Pred kongresom se je kazalo, da v stranki DeSUS vlada precejšnja razdeljenost. Občutiti je bilo tudi medsebojno nezaupanje, ki se je pokazalo na začetku kongresa, ko so se podporniki Aleksandre Pivec zavzeli za navzočnost notarja, ki bi bedel nad volitvami. Delegati predloga niso izglasovali, razširili pa so volilno komisijo, v kateri so bili zastopani vsi pokrajinski odbori. Kandidati so se predstavili z uvodnimi nagovori. Aleksandra Pivec je v njem poudarila ključne točke svojega programa, od nujnosti sprejetja zakona o dolgotrajni oskrbi, skrajševanja čakalnih dob v zdravstvu do oblikovanja demografskega sklada in dviga pokojnin, zavzela se je za izboljšanje položaja vseh generacij. Karl Erjavec je med drugim poudaril pomen uvrstitve stranke v parlament in vlado, saj brez tega ni mogoče doseči programskih ciljev. A tudi tam je delo trdo, saj uresničitev ciljev stranke DeSUS zahteva veliko proračunskih sredstev, za kar se je treba ves čas boriti.
Aleksandra Pivec je ob izvolitvi izrazila veselje in se zahvalila za zaupanje, vodenje stranke DeSUS pa da prevzema s ponižnostjo in odgovornostjo. Z mladostno energijo napoveduje nove čase v stranki in slovenski politiki, kjer odgovornost prehaja na novo generacijo politikov, ki bodo z drugačnimi pogledi in z drugačnimi praksami skušali iskati odgovore na največje izzive sedanje in prihodnjih generacij. Pri delu bodo po njenih besedah izhajali iz bogatih izkušenj stranke, tako dobrih kot slabih. Pozvala je k enotnosti stranke, ki ima sicer različne poglede, a skupne cilje. Karlu Erjavcu se je zahvalila za dosedanje vodenje stranke in vse uspehe v zadnjih petnajstih letih. Erjavec je po porazu napovedal, da bo odstopil kot minister za obrambo, češ da ni več potrebe, da bi še naprej opravljal ministrsko delo. Še naprej pa ostaja član stranke DeSUS. Čeprav na kongresu ni dobil pričakovanega zaupanja, je dejal, da zaradi poraza ni razočaran, takšna je pač demokracija. Poudaril pa je, da je v letih vodenja stranke delal po najboljših močeh in po svoji vesti, da bi uresničil strankine cilje.