Razgleda ne bo brez elektrike
Razgledna ploščad, ki raste na Starem gradu nad Kamnikom, že od daleč privablja veliko pozornosti, a razgled z nje še ni mogoč. Investitor namreč še čaka na električni priključek.
Kamnik – Da bo razgledna ploščad na Starem gradu ena največjih kamniških turističnih zanimivosti, je že znano, saj je zanimanje za ta objekt že zdaj zelo veliko. Stanislav Knez, investitor in lastnik zemljišča na Mali Špici tik ob grajskih ruševinah (in tudi skorajda celotnega starograjskega hriba vse do Palovč), se je projekta lotil velikopotezno in tudi z vsemi potrebnimi dokumenti in soglasji. Kje in zakaj se zatika?
»Ne drži, da s projektom zamujamo ali da smo ga morali zaustaviti zaradi pritožb, kakor je tudi meni že prišlo na uho. Preprosto se nam z gradnjo ne mudi, ker projekta v zadovoljivi obliki ne moremo zaključiti, dokler ne dobimo električnega priključka. Elektriko namreč potrebujemo za postavitev avtomatskih vrtljivih vstopnih vrat, osvetlitev in podobno,« nam je povedal Stanislav Knez, koroški podjetnik, ki ima na Starem gradu velike načrte, razgledno ploščad pa je postavil zgolj z lastnimi finančnimi sredstvi. Zakaj ni mogoče pridobiti električnega priključka, nam je razložil kamniški arhitekt Tomaž Schlegl, ki s Knezom sodeluje pri pripravi načrtov in dokumentacije. »Razgledna ploščad, takrat sicer v nekoliko drugačni obliki, je bila v osnutku OPN (občinski prostorski načrt) umeščena že leta 2009. Ob menjavi občinske oblasti so ta projekt iz osnutka OPN odstranili in občina se takrat na zavod za varovanje kulturne dediščine ni pritožila, ker projekta ni prepoznala kot strateškega. Ko je bil OPN leta 2015 sprejet, tega projekta v njem tako ni bilo. Leto kasneje sva se z gospodom Knezom projekta lotila znova, na nekoliko drugačen način – kot enostavni objekt, kar je bilo možno, a le, če bi dobili soglasje zavoda za varstvo kulturne dediščine. In smo ga dobili! Ker gradbenega dovoljenja za enostavni projekt nismo potrebovali, smo se projekta z vsemi potrebnimi soglasji tudi lotili. A vsa dokumentacija je bila narejena tako, da se bo isti hip, ko bo sprejet nov OPN, lahko preoblikovala v gradbeno dovoljenje. Po lanskoletnih lokalnih volitvah je novo občinsko vodstvo ta projekt prepoznalo kot strateški in ga zato tudi umestilo med pobude in predloge za spremembe OPN. Takoj, ko bo OPN sprejet, bo v nekaj mesecih dokumentacija iz enostavnega objekta preoblikovana v gradbeno dovoljenje. In zakaj je to pomembno? Ker zakon opredeljuje, da enostavni objekti samostojnega električnega priključka (kakršnega bi potrebovali v tem primeru) ne morejo dobiti,« pojasnjuje in doda, da se vse odvija izredno počasi.
Spremenjeni oz. dopolnjeni OPN naj bi bil sprejet že leta 2018, pa nato leta 2019, zadnja pričakovanja oziroma napovedi segajo v junij letošnjega leta. Lastnik zdaj išče rešitve, kako pridobiti vsaj začasni priključek ali druge vire energije. A kljub zapletom idej in načrtov Stanislavu Knezu ne manjka. Tik ob ploščadi bo postavljen pokrit paviljon, v katerem bo med drugim predstavljena stavbna zgodovina mesta Kamnik, kar bo ploščadi dodalo veliko dodano vrednost. V pripravi so tudi načrti za diagonalno dvigalo, ki bi obiskovalce na Stari grad popeljalo izpred kamniškega bazena oz. odbojkarskih igrišč, ter t. i. zipline oz. spust po jeklenici z Velike Špice, s katerim se bo možno spustiti na Stari grad ali na drugo stran do Palovč.