Cerkev prikriva spolne zlorabe
Civilna iniciativa Dovolj.je zahteva odstop ljubljanskega nadškofa Stanislava Zoreta, predstojnika lazaristov Tomaža Mavriča in razrešitev Ekspertne skupine za pomoč žrtvam spolnih zlorab.
Slovenska škofovska konferenca je sporočila, da so škofje dopolnili Smernice za ravnanje v primeru spolnih zlorab mladoletnih oseb s strani klerikov. Upoštevali so določbo papeža Frančiška, da primer spolne zlorabe zastara po dvajsetih letih od polnoletnosti domnevne žrtve. Škofje imajo dolžnost naznaniti državnim organom vsak sum o spolni zlorabi. Ustanovili so poseben finančni sklad za kritje stroškov psihoterapevtske pomoči žrtvam nasilja s strani klerikov.
Nadškof metropolit Stanislav Zore je pozive k svojemu odstopu zavrnil kot neupravičene brez tehtnih razlogov. Nadškof je odločen zagovornik zaščite otrok tako v Cerkvi kot v družbi. Pod njegovim predsedovanjem je Slovenska škofovska konferenca sprejela tudi Smernice za ravnanje v primerih spolnih zlorab mladoletnih oseb s strani klerikov, članov redovnih skupnosti in drugih cerkvenih delavcev v Cerkvi na Slovenskem, ki so po mnenju Svetega sedeža skladne z njegovimi navodili.
Ljubljana – Po letu delovanja je civilna iniciativa Dovolj.je, ki odkriva in pomaga žrtvam spolnih zlorab v Katoliški cerkvi na Slovenskem, na sredini konferenci za novinarje sporočila javnosti, da ni zadovoljna z delovanjem Katoliške cerkve pri odkrivanju primerov spolnih zlorab, pri sankcioniranju storilcev in pri pomoči žrtvam zlorab. Očitano ji je sistemsko prikrivanje primerov zlorab, njihovo pometanje pod preprogo, preveč leporečja in premalo dejanj, kot jih veleva Vatikan in papež Frančišek v odloku Vi ste luč sveta. Papež je s teh primerov odstranil papeško tajnost, ki je veljala vse doslej, in prvič v zgodovini velel duhovnikom, redovnikom in redovnicam, da naznanijo ne le spolno zlorabo, ampak tudi pritiske in prikrivanja, ki jih poznajo. Zapisal je, da nobena oblast nima pravice žrtvi omejevati govoriti o tem. Iniciativa očita neučinkovitost Ekspertni skupini za pomoč žrtvam spolnih zlorab pri Slovenski škofovski konferenci, ponavljanje že povedanih stališč in popustljivost do storilcev, saj so oboji, storilci in člani skupine, kleriki.
Zaradi neučinkovitega ravnanja škofov z izjemo murskosoboškega Petra Štumpfa, ki je imel pogum suspendirati spolne zlorabe obtoženega duhovnika, ekspertne skupine in cerkvenih redov, še posebej lazaristov, in zaradi zastaralnih rokov se žrtve spolnih zlorab na cerkvene ustanove skoraj ne obračajo več, ampak le na iniciativo Dovolj.je. Ta je v času svojega delovanja prejela 38 prijav zoper 22 duhovnikov oziroma klerikov. To ne pomeni, da je s tem očrnjenih nekaj nad tisoč duhovnikov v Sloveniji, je pa opozorilo, da se to dogaja tudi v Katoliški cerkvi na Slovenskem. V primeru enega storilca, ki mu je očitano pet dejanj spolne zlorabe, je bilo vloženih pet ovadb, pa so bile štiri zaradi zastaranja zavržene. Le eno je policija dala v nadaljnji postopek. Drugi storilec, ki mu je bila v več primerih dokazana spolna zloraba, pa se je eni od žrtev opravičil in ji povrnil nekaj stotakov stroškov, pa še to zato, ker ga je žrtev sama obiskala.
Odstopi in neodvisna komisija
Zaradi neučinkovitega ukrepanja Cerkve v Sloveniji civilna iniciativa zahteva odstop ljubljanskega nadškofa metropolita Stanislava Zoreta in predstojnika Misijonske družbe lazaristov Tomaža Lavriča ter ukinitev Ekspertne skupine, ki naj jo nadomesti neodvisna civilna komisija. To so v nekaterih državah že storili in na dan je prišlo še več primerov spolnih zlorab. Na konferenci je bilo povedano, da bi moral nadškof Stanislav Zore ob umestitvi zamenjati sodelavce, tako kot stori vsak novi krizni vodja, in ne zaupati starim, ki jim očitno ni interes končati zgodbe o spolnih zlorabah in delujejo, kot da se v preteklosti ni nič zgodilo. Iniciativa tudi predlaga odpravo oziroma podaljšanje zastaralnih rokov, saj so bili dosedanji predlogi za njihov spregled neuspešni. Člani iniciative so povedali, da bodo pri svojem delu v dobro in pravico žrtev vztrajali. To je tudi v korist dobrega imena Cerkve same.