Občinam milijon evrov na leto
Ministrstvo za okolje in prostor bo zagotovilo milijon evrov na leto za sofinanciranje dejavnosti na območju Triglavskega narodnega parka (TNP).
V osmih občinah na območju parka so po besedah bohinjskega župana Jožeta Sodje zadovoljni, da so vendarle dosegli premik, a v prihodnje bodo vztrajali, da je znesek, namenjen finančnim spodbudam občinam, vsaj za pol milijona evrov višji, kot jim je bilo tudi sprva obljubljeno.
Bled – Vlada je na seji minuli teden sprejela uredbo o merilih in kriterijih za spodbujanje in sofinanciranje projektov in investicij ter izvajanje dejavnosti v TNP. Sredstva v višini milijon evrov na leto bo zagotovilo ministrstvo za okolje in prostor. Po desetih letih od sprejetja zakona o TNP bodo tako parkovne občine vendarle deležne razvojnih spodbud, kot jih določa 11. člen omenjenega zakona v zameno za različne omejitve in dolžnosti, ki jih morajo upoštevati prebivalci na območju parka.
V osmih občinah na območju parka so po besedah bohinjskega župana Jožeta Sodje zadovoljni, da so vendarle dosegli premik, a v prihodnje bodo vztrajali, da je znesek, namenjen finančnim spodbudam občinam, vsaj za pol milijona evrov višji, kot jim je bilo tudi sprva obljubljeno.
»Naša želja oziroma po toliko letih čakanja že kar zahteva je bila, da bi parkovnim občinam zagotovili vsaj 1,5 milijona evrov na leto, saj smo na podlagi tega zneska pripravili tudi ključ razdelitve sredstev,« je pojasnil Sodja in dodal, da so vsi župani občin na območju parka kljub temu zadovoljni, da jim je združenim uspelo doseči vsaj določen premik na tem področju. »V občinah smo namreč sami dosegli dogovor glede ključa razdelitve sredstev in tako dokazali, da smo sposobni enotnosti.« Prepričan je, da so tako pristojnim dali jasen znak, da mislijo resno in da ne gre le za 'sitnarjenje' ene občine, ampak to delajo iz resnične potrebe. Po ključu, ki so ga pripravili župani parkovnih občin, naj bi sredstva delili glede na delež površin znotraj parka, število stalnih prebivalcev, obseg površin, namenjenih kmetijski dejavnosti, in dolžino kategoriziranih občinskih cest. »Bohinj ima največje število prebivalcev, Bovec pa največ površin znotraj parka, a smo se odločili, da oboji nekoliko popustimo v korist tudi manjših občin,« je pojasnil Sodja. Bohinju naj bi tako iz tega naslova pripadlo okrog tristo tisoč evrov, ki jih bodo tokrat namenili za ureditev vaškega jedra v vasi Studor. »V občinah sicer računamo, da bomo ta sredstva lahko usmerili tudi v projekte, ki niso nujno znotraj parka, a so nanje vezani tudi prebivalci parka, kot je recimo zdravstveni dom, šola, vrtec, ...« Glede na zakonska določila naj bi sicer država morala vsaki parkovni občini pokriti osemdeset odstotkov investicij na območju parka.
Z uredbo, ki jo je sprejela vlada, so določili podrobnejša merila in kriterije za določanje višine sredstev za sofinanciranje projektov in investicij ter izvajanje dejavnosti za izvajanje razvojnih usmeritev parkovnih lokalnih skupnosti v skladu z zakonom, ki ureja TNP. Prav tako so določili podrobnejšo vsebino in način priprave akcijskega načrta za sofinanciranje parkovnih lokalnih skupnosti, so pojasnili na okoljskem ministrstvu. Na podlagi uredbe in akcijskega načrta, ki ga bo pripravil javni zavod TNP, bodo tako iz državnega proračuna sofinancirali projekte parkovnih lokalnih skupnosti, zlasti za zagotovitev ustrezne komunalne opreme in druge gospodarske javne infrastrukture na območju parka. Sredstva bodo namenjena tudi za podporo nadstandardnemu razvoju družbenih dejavnosti, kot so nujna medicinska pomoč na težko dostopnih terenih, sofinanciranje delovanja šol in vrtcev, sofinanciranje šolskih prevozov ter izvajanje službe socialnega skrbstva na domu. Zagotavljali bodo tudi podporo nadstandardnemu izvajanju državnih in lokalnih javnih služb, zlasti zagotavljanju dostopa do javnih storitev prebivalcem narodnega parka, ohranjanju in odpiranju delovnih mest, zlasti zelenih, spodbujali bodo še okoljsko primerne dejavnosti in socialne storitve, ki prispevajo k ohranjanju poseljenosti in preskrbi prebivalcev narodnega parka.