Osrednja dogodka bosta na Gorenjskem
Ob stoletnici Zveze društev slepih in slabovidnih Slovenije bosta osrednja dogodka na Gorenjskem, na Okroglem in na Brdu. Častni pokrovitelj predsednik Borut Pahor.
Kranj – Zveza društev slepih in slabovidnih Slovenije letos praznuje stoletnico organiziranega delovanja slepih in slabovidnih v državi. Častno pokroviteljstvo nad dogodki, ki jih bo v prazničnem letu pripravila zveza, je prevzel predsednik države Borut Pahor, ki je ta teden priredil sprejem ob vročitvi listine o pokroviteljstvu. Osrednji dogodek ob jubileju bo slavnostna akademija 7. novembra letos na Brdu pri Kranju, na uradni datum ustanovitve Podpornega društva slepih in slabovidnih, predhodnika zveze, leta 1920. Predsednik Pahor je ob tej priložnosti izrazil željo, da bi bili dogodki ob 100-letnici organiziranega delovanja slepih in slabovidnih v Sloveniji odmevni, in dodal, da si širša javnost zasluži, da lahko opazuje prizadevanja, ki izboljšujejo družbo, jo delajo bolj vključujočo, bolj solidarno in bolj človeško. Predsednik Zveze društev slepih in slabovidnih Slovenije Matej Žnuderl se je zahvalil predsedniku Pahorju, da je sprejel častno pokroviteljstvo, in poudaril, da bodo dolgo tradicijo organiziranja in medsebojne pomoči zaznamovali z dogodki, ki bodo združevali in spodbujali enakost. Program so na sprejemu pripravili slepi in slabovidni.
Ne le osrednji dogodek na Brdu, tudi junijsko vseslovensko srečanje slepih in slabovidnih bo na Gorenjskem, in sicer na Okroglem. Tu pričakujejo okoli tisoč ljudi (v zvezo je sicer vključenih okoli 3700 članov), s prireditvijo pa želijo med drugim tudi javno opozoriti na to, da si zveza prizadeva, da bi od države dobila zemljišče in objekt na Okroglem, ki ga je slepim in slabovidnim kot dediščino zapustil mnsg. Tomo Zupan, vendar pa je zaradi poznejših zapletov pri spreminjanju lastništva ostala v državni lasti, zveza slepih pa je bila le upravljavka posesti. O tem je ob začetku jubilejnega leta govoril tudi predsednik zveze Matej Žnuderl.
V naboru aktivnosti, ki jih je v zadnjih mesecih preteklega leta o praznovanju stoletnice pripravil upravni odbor zveze (več kot ducat jih je), je na Gorenjskem predvideno tudi vseslovensko srečanje skupin za samopomoč. Tudi to naj bi bilo junija na Okroglem, kot koordinator je predviden Ivan Železnikar iz Medobčinskega društva slepih in slabovidnih Kranj. Kako se sicer to gorenjsko društvo, ki združuje 380 članov v 18 gorenjskih občinah, vključuje v praznovanje jubileja, smo vprašali predsednika društva Emila Murija in tajnika Bena Virta.
»Veseli nas, da bosta dva osrednja dogodka na Gorenjskem – slavnostna akademija ob obletnici na Brdu in srečanje slepih in slabovidnih 6. junija na Okroglem. Junija ob tem času naše društvo že tradicionalno prireja gorenjsko srečanje, letos pa bo, zahvaljujoč obletnici, to srečanje vseslovensko. Kot rečeno, tudi zaradi prizadevanja zveze, da od države pridobi dediščino Toma Zupana,« sta povedala sogovornika. Društvene aktivnosti sicer ostajajo ustaljene: izvajajo šest socialnih programov za članstvo, organizirajo vsakoletni mednarodni turnir v kegljanju, prirejajo izobraževanja in delavnice, člani so vključeni v študijski krožek ter skupini za samopomoč in za psihoterapevtsko pomoč, ukvarjajo se s športom, šahom, ročnimi deli, likovno dejavnostjo ... Veseli so, da je tri četrtine članstva vključenega v programe, pravita Muri in Virt. Trenutno pa je v Knjižnici za slepe in slabovidne Minke Skaberne v Ljubljani na ogled razstava ročnih del, razstavljajo tudi tri članice iz njihovega društva, še povesta predsednik in tajnik. Ob koncu meseca bo razstava, ki prav tako sodi v sklop jubilejnih dogodkov, tudi v državnem zboru.