S poroštvom države lažje do posojila
Ministrstvo za finance je dalo v javno obravnavo predlog zakona, ki ureja poroštvo države pri najemanju stanovanjskih posojil. Javna obravnava bo trajala do 10. februarja.
Država želi z zakonom mladim in mladim družinam olajšati začetek samostojne življenjske poti, predvsem pa omogočiti najetje posojila mladim, ki zaradi oblike zaposlitve težje pridejo do posojila.
Kranj – Kot so ob tem sporočili z ministrstva za finance, bo državno poroštvo pri najemanju stanovanjskih posojil namenjeno mladim do 35 let, mladim družinam z vsaj enim predšolskim otrokom, zaposlenim za določen čas ter prekarno zaposlenim, starim do 40 let, ki rešujejo stanovanjsko vprašanje z nakupom ali gradnjo primerne stanovanjske nepremičnine. Do poroštva bo upravičen tudi kreditojemalec, ki že ima v lasti stanovanjsko nepremičnino, a ta ni dovolj velika, vendar bo v tem primeru država jamčila za posojilo le, če bo nepremičnino, ki jo ima v lasti, potlej prodal. To pa ne bo veljalo v primeru rekonstrukcije obstoječe neprimerne nepremičnine.
Predlagani zakon predvideva 100-odstotno poroštvo države za stanovanjska posojila do višine glavnice 150 tisoč evrov in z ročnostjo največ 30 let, pri tem pa je pogoj, da posojilojemalec za nakup ali gradnjo stanovanjske nepremičnine sam zagotovi najmanj petino denarja. Efektivna obrestna mera (EOM) za kredite z državnim poroštvom po tem zakonu ne bo smela biti višja od EOM-a primerljivega kredita za komitenta banke brez poroštva države. Kreditojemalec si bo lahko sam izbral banko, v kateri bo najel posojilo, pri tem pa bo moral upoštevati tudi omejitve Banke Slovenije. Država mu bo kot porok plačala največ šest zaporednih zapadlih obrokov, pri tem pa se bo z njim dogovorila za način poplačila terjatve. To možnost bo lahko izkoristil večkrat v času odplačevanja posojila, vendar le ob pogoju, če bo prej poravnal predhodne terjatve. V primeru unovčenja poroštva bo država terjatev poplačala s prodajo nepremičnine, predkupno pravico za njen nakup pa bo imel stanovanjski sklad.
Na ministrstvu za finance pričakujejo, da bo Banka Slovenije po sprejetju zakona preučila smiselnost omejitev za stanovanjske kredite z državnim poroštvom in da bo morda omilila zahtevano vrednost mesečnega dohodka, ki mora ostati kreditojemalcu.