Opozorili na nekatere probleme
Vodstvo Lovske zveze Slovenije je ob koncu leta opozorilo na nekatere probleme, ki otežujejo lov in delovanje lovske organizacije.
Kranj – »Posledice nespametne politike upravljanja z divjadjo so dobro vidne. Ob zmanjševanju števila jelenjadi in srnjadi ter hkratnem povečevanju tropov zveri je namreč logična posledica, da volkovi poiščejo hrano tudi na pašniku. Pričakujemo, da v prihodnje v populacijo zveri ne bomo več posegali na podlagi interventnih zakonov in političnih pritiskov, temveč argumentirano, na strokovnih temeljih, kot je bila večletna praksa,« ugotavljajo v lovski zvezi in dodajajo, da se zadnja leta zavzemajo za to, da bi ministrstvo za okolje in prostor pravočasno sprejelo odlok o odstrelu rjavega medveda in volka in jim s tem že oktobra omogočilo izvajanje lova, kar bi predvsem pri medvedu zaustavilo naraščanje številčnosti. Čeprav je afriška prašičja kuga že v dvanajstih državah in je le še vprašanje časa, kdaj bo dosegla Slovenijo, se pri nas priprava posebnega zakona o kugi vleče že dve leti, opozarjajo v lovski zvezi in poudarjajo, da je za zaustavitev širjenja kuge bistveno tesno sodelovanje veterinarjev in lovcev. Dobro sodelovanje med lovsko zvezo in slovenskimi raziskovalci divjadi pa je pripomoglo k odločitvi, s katero je vlada šakala uvrstila med lovno divjad.
V lovski zvezi so lani aktivno sodelovali pri aktivnostih za zmanjšanje števila trkov vozil z divjadjo, skupaj z upravljavci lovišč pa so začeli tudi s telemetričnim spremljanjem poljskega zajca. Skupaj z ribiško in s planinsko zvezo so se zavzeli za spremembo zakona o skladu kmetijskih zemljišč in gozdov in za to, da bi zemljišča, ki so jih kupili, postala njihova lastnina. V letu 2016 so za gradnjo nacionalnega lovskega centra v Lukovici kupili šest tisoč kvadratnih metrov veliko zemljišče, pri tem pa so pričakovali, da bodo postopki za sprejetje občinskega podrobnega prostorskega načrta potekali hitreje. Za letos vendarle upajo, da bodo lahko začeli postopke za pridobitev gradbenega dovoljenja.