Skrb za okolje

To je postala naša vsakdanja skrb. Politiki po celem svetu sestankujejo, po državah imamo akcije, v šolah učimo otroke o pomenu čistega okolja. Akcija očistimo Slovenijo je potekala trikrat in je povezala veliko prostovoljcev. Cilj ni bil le enkratno čiščenje, temveč ozaveščanje za vedno čisto našo deželo. Kako nam gre? Če pogledamo nerazviti svet, smo odlični. Če pogledamo Balkan, smo odlični. Če pogledamo zahodni, predvsem nemškogovoreči svet, imamo še veliko rezerve. Najbolj pomembno pa je, kako skrbimo za okolje v domačem kraju. Ljudje se vedno več gibljemo v naravi, se sprehajamo, tečemo, kolesarimo.

Rad imam čiste travnike, gozdove, sprehajalne in kolesarske poti. Na svetovno politiko ne morem vplivati, na vseslovenske akcije tudi ne. Lahko pa jaz, in vsakdo izmen nas, naredi nekaj dobrega v lokalnem okolju. Tako sem se skupaj z enim od naših mladincev odpravil na čistilno akcijo čisto blizu našega doma. Lokalna cesta za sprehajalce, kolesarje, avtomobiliste in traktoriste. V četrt ure sva nabrala dve vreči smeti. Večinoma pločevinke od piva, nekaj praznih steklenic alkoholnih pijač in seveda plastične vrečke. Nima smisla iskati krivca, lahko pa se obvežemo, da smo vsi odgovorni za to nesnago. Eni bolj, drugi manj.

Apel pivcem alkohola: Če s pitjem alkohola ne zmorete prenehati škodovati sebi in svojim družinam, bodite vsaj toliko uvidevni do drugih in vrzite odpadno embalažo v smetnjake. Otroke v šolah učimo, kaj pomeni skrb za okolje, in verjetno boste tudi vi razumeli to preprosto logiko. Če je to preveč, pa vrzite prazno pločevinko piva doma pod mizo, in ne na tuj travnik ali v tuj gozd.

Apel sprehajalcem: Občasno poberimo kakšno prazno pločevinko. Saj vem, da to ni naše, vendar bomo na ta način vsaj malo prispevali k čistejšemu okolju. To bo še bolj učinkovito, ko bodo otroci videli, kaj delajo starši. Tudi tako vzgajamo mladi rod. Ali vas skrbi, da se bodo pivci požvižgali in norčevali iz nas? Nič ne de. Kdor se zadnji smeje, se najslajše smeje. Alkohol se vedno, vedno zelo tragično konča. Pločevinke lahko poberemo, propadlih osebnosti ne moremo pobrati. Pločevinke lahko damo v smetnjake, izgubljenih, zavoženih let zaradi alkohola ne moremo obuditi. Ko bomo pobrali kakšno pločevinko, je to za naše veselje, in ne zaradi onih, ki packajo našo deželo.

Morda bomo takšne mini in lokalne čistilne akcije lažje naredili, če bomo vedeli, da tisti, ki jo odvrže, ni najbolj srečen človek na svetu. Kajti noben alkoholik ne pije zaradi veselja, temveč zaradi notranjega nelagodja, ki si ga ne upa priznati. Oni bodo pomagali sebi, če se bodo tako odločili, mi pa se potrudimo in uredimo naše sprehajalne poti. Verjetno bomo morali to večkrat ponavljati. Več vedenja pomeni tudi večjo odgovornost. Odgovorno pa je tudi postavljanje meja onim drugim.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Splošno / sreda, 27. junij 2007 / 07:00

Uvoznik za Cadillac in Corvete

Celjsko podjetje Ski&Sea je pred kratkim prevzelo še uvozne in distributerske posle za znamki Cadillac in Corvete. Obe znamki sta se v zadnjem času približali evropskim trgom in novi uvoznik raču...

Objavljeno na isti dan


Gorenjska / / 07:00

Anketa: Za lažjo odločitev

Devetošolci in dijaki zaključnih letnikov so minuli konec tedna obiskovali šole in fakultete, da bi zbrali kar največ informacij o izbranih šolah oziroma programih. Tako so tudi naši sogovorniki upali...

GG Plus / / 07:00

Njeno veselje so krofi

Ivanka Brodar že odkar pomni, z veseljem kuha in peče, od vsega najraje potice in krofe, zato bo okoli pusta pri njih doma še posebej živahno.

GG Plus / / 07:00

V Kranju imate več vina kot pitne vode

Marjan Černivec razstavlja v Domu upokojencev v Kranju fotografije različnih avtorjev, s katerimi obeležuje dva pomembna dogodka - stoletnico kranjskega vodovoda in dvajsetletnico triglavske kapelice.

GG Plus / / 07:00

Večina ne plačuje akontacije

Večina prejemnikov pokojnin tudi letos ne plačuje akontacije dohodnine od mesečne pokojnine. Obdavčene so pokojnine, višje od 1.070 evrov.

GG Plus / / 07:00

Odstranjevanje uničenih vijakov

Vsak domači mojster se je že soočil s težavo uničenih vijakov, ki mu jih nikakor ne uspe odstraniti z izvijačem. V tovrstnih primerih je dobro poznati nekatere preproste trike.