Jubilejni razpis Naša Slovenija
Gibanje Kultura-Natura Slovenija bo desetič zapored podelilo priznanja naša Slovenija za dosežke pri ohranjanju in uveljavljanju slovenske kulturne in naravne dediščine ter krajine.
Bled – Razpis za priznanje Naša Slovenija 2019 je gibanje Kultura-natura Slovenija predstavilo pretekli teden, na »prešerni« dan kulture na Bledu. Razpis bo odprt do kulturnega praznika 8. februarja prihodnje leto, predloge pa zaradi prazničnega konca tedna sprejemajo do vključno 11. februarja. Prejete predloge bo nato pregledal odbor za podelitev priznanj Naša Slovenija, ki mu predseduje slovenistka in etnologinja iz Koroške dr. Herta Mautrt - Lausegger, in izbral po dva prejemnika v posamezni kategoriji. Svečana podelitev priznanj naša Slovenija 2019 bo 16. maja prihodnje leto v Festivalni dvorani na Bledu.
Razpis za priznanja naša Slovenija so prvič objavili leta 2009. »Verjeli smo, da lahko skozi ta priznanja oblikujemo mrežo, ki ji bo mar za slovensko kulturno in naravno dediščino,« je poudaril predsednik gibanja Kultura-Natura Slovenija Slavko Mežek. Že prvo leto so prejeli kar 67 predlogov, v vseh dosedanjih razpisih pa je bilo že več kot 370 nominacij. Priznanja je doslej prejelo 111 prejemnikov iz Slovenije in zamejstva. Prejemniki priznanja za nagrado prejmejo likovna dela priznanih slovenskih in zamejskih umetnikov. »Kot prvi se je odzval zamejski slikar Valentin Oman, sledili so mu še Luisa Tomasetig, Gašper Jemec, Klavdij Tutta, Franko Vecchiet, Gustav Januš in Barba Štembergar Zupan, Dora Plestenjak in Andrej Jemec,« je razložil Mežek in dodal, da bo tokrat nagrado iz svojega ustvarjalnega opusa prispeval Oskar Kogoj. Priznanja bodo podelili v štirih kategorijah, in sicer za ohranjanje dediščine, raziskovanje in uveljavljanje dediščine, zasluge posameznikov in organizacij ter izobraževanje, usposabljanje in ozaveščanje. »Z letošnjim razpisom v kategoriji zasluge posameznikov in organizacij uvajamo posebno pozornost družbeno odgovornim gospodarskim subjektom, ki z donacijami ali kako drugače spodbujajo širšo družbeno ozaveščenost in dejavnosti pri uveljavljanju naše skupne dediščine.« Blejski župan Janez Fajfar je ob predstavitvi razpisa z obžalovanjem ugotavljal, da naša kulturna dediščina počasi izginja, saj se po njegovem premalo zavedamo tega, kar so »naši predniki ustvarili v znoju in smo mi brezplačno podedovali«. Zato je vesel, da obstaja nagrada, ki podpira ohranjanje te dediščine. »Turiste namreč zanima, v čem smo drugačni od drugih, pa nimamo več veliko pokazati.«
Gostitelja jubilejne podelitve priznanj naša Slovenija 2019 ter priložnostnega srečanja dosedanjih nagrajencev, članov in simpatizerjev gibanja Kultura-Natura Slovenija bosta Občina Bled in Zavod za kulturo Bled. Po svečani podelitvi priznanj bodo v preddverju Festivalne dvorane odprli potujočo razstavo desetih slovenskih likovnih umetnikov, ki so doslej prispevali priznanja.