Odkrili še eno spominsko ploščo hraniteljem orožja
V Radovljici so v četrtek odkrili še eno spominsko ploščo, s katero združenje veteranov vojne za Slovenijo obeležuje tista mesta, na katerih je tedanja Teritorialna obramba pred skoraj tremi desetletji hranila orožje, ki ga niso hoteli predati jugoslovanski armadi.
Na območju upravne enote Radovljica so v zadnjih nekaj letih odkrili skupaj petnajst spominskih obeležij hraniteljem orožja, deset v občini Radovljica in pet v občini Bohinj. Še eno bodo, prav tako v Radovljici, odkrili prihodnje leto.
Radovljica – V četrtek, na dan samostojnosti in enotnosti, so v Radovljici odkrili še eno ploščo hraniteljem orožja. Območno združenje veteranov vojne za Slovenijo zgornja Gorenjska jo je postavilo v prostore nekdanje Šarčeve vile v središču Radovljice, kjer je bilo v letu 1991 tajno skladišče Teritorialne obrambe.
»Bliža se trideseta obletnica zloglasnega povelja z zahtevo po oddaji orožja pod nadzor Jugoslovanske ljudske armade. Praznovali jo bomo maja prihodnje leto,« je v nagovoru ob priložnostni slovesnosti spomnil predsednik območnega združenja Janez Koselj.
»Ko smo leta 1990 dobili povelje za oddajo orožja, nam ni nihče naročil, kaj naj naredimo – vedeli smo, kaj je naša dolžnost: seznaniti javnost in novoustanovljeno občinsko skupščino, ta pa je sprejela sklep, da se orožje ne odda,« je opisal dogajanje pred tridesetimi leti.
Na območju upravne enote Radovljica so v zadnjih nekaj letih odkrili skupaj 15 spominskih obeležij hraniteljem orožja, deset v občini Radovljica in pet v občini Bohinj. Še eno bodo, tako načrtujejo, odkrili prihodnje leto, in sicer v prostorih nekdanjega zaklonišča, v katerih zdaj deluje skladišče Rdečega križa Radovljica. Skupaj bodo tako do tridesete obletnice prihodnjo pomlad na vsem Zgornjem Gorenjskem, ki obsega še občine Jesenice, Kranjska Gora in Žirovnica, postavili trideset obeležij hraniteljem orožja Teritorialne obrambe v času vojne za samostojno Slovenijo.
»Z umeščanjem obeležij bomo do tridesete obletnice zaključili, na nas pa je, da s svojimi aktivnostmi še naprej opozarjamo na dogodke pred tridesetimi leti,« je na slovesnosti še poudaril Koselj.
V stavbi na Gorenjski cesti 25, v nekdanji Šarčevi vili v središču Radovljice, so bili v času osamosvajanja Slovenije spravljeni dvojniki vseh seznamov enot in pozivne službe pa tudi municija za pištole ter avtomatske in polavtomatske puške, predvsem za poveljstvo, je pojasnil Koselj. »Jugoslovanska armada nam je novembra 1990 hotela vzeti naborno evidenco, zato smo jo morali skriti in vzpostaviti neke vrste zavarovanje. Če torej mobilizacije ne bi mogli izvajati na mestih, ki smo jih imeli dotlej, bi jo vodili od tukaj,« je še povedal Janez Koselj.