Pomembnost tretjih prostorov
Ob zaključku tridnevnega srečanja partnerjev mednarodnega projekta CROSS programa Erasmus+ v Kranju so v Mestni knjižnici Kranj (MKK) predstavili glavne sklepe srečanja.
Kranj – Mestna knjižnica Kranj sodeluje pri dvoletnem mednarodnem projektu CROSS – Ustvarjanje novih prostorov za učenje (CROSS – Creating other Study Spaces) programa Erasmus+, katerega glavni cilj je vključevanje ljudi, preprečevanje osamljenosti in spodbujanje družabnosti. Namen projekta je obenem izmenjava dobrih praks različnih ponudnikov izobraževanj za odrasle in predstavitev novih konceptov sodelovanja med knjižnicami in ustanovami, ki ponujajo izobraževanja za odrasle. Poudarek je na pristopu tretjega prostora – za doseganje ljudi, ki nikoli ne uporabljajo javnih knjižnic oziroma ustanov, ki ponujajo izobraževanja za odrasle, za izboljšanje svojega znanja ali veščin. »Prvi prostor predstavlja služba, drugi prostor dom, tretji pa kraj, kjer preživljamo prosti čas. Ti prostori postajajo zelo pomembni in naša knjižnica je dober primer. Že pri sami gradnji smo namreč načrtovali, da to ne bo le prostor namenske uporabe, temveč tudi prostor za druženje,« je povedala vodja projekta v Kranju Nina Svetelj iz MKK.
Pri projektu sodelujejo partnerji, ki prihajajo iz Romunije, Španije, Luksemburga, Nizozemske, Madžarske, Nemčije in Slovenije. Tokrat je v Kranju potekal drugi sestanek, na katerem so izmenjavali primere dobrih praks na temo demografskih sprememb. »Zelo zanimiva je izkušnja iz Nizozemske, kjer se ukvarjajo z družinami, ki imajo zelo nizko pismenost, in primer v Španiji, kjer promovirajo branje za mlade skozi vplivneže na socialnih omrežjih,« je pojasnila Sveteljeva in dodala, da so v treh dneh srečanja izvedli tudi delavnice, na katerih so ugotavljali, kaj želijo s projektom doseči in kakšne so želje, ki bi bile v okviru projekta izvedljive v prihodnosti.