Praznične okrasitve tudi nekaj stanejo
Koliko bodo v večjih gorenjskih občinah in turističnih krajih letos namenili za praznični »božično-novoletni paket« – za okrasitve in prireditve?
V Kranju ognjemeta tudi letos ne bo, ob polnoči pa bodo zbrani novo leto pozdravili s padajočimi konfeti, ki so iz biorazgradljivega materiala.
Letos ima Škofja Loka prvič drsališče na prostem, stroški postavitve drsališča znašajo 27.000 evrov.
Kranj – V kranjski občini so letos za praznično decembrsko razsvetljavo namenili 107 tisoč evrov, od tega za nakup nove ali zamenjavo stare razsvetljave 32 tisoč evrov, ostalih stroškov okrasitve pa je za 75 tisoč evrov. Za program decembrskih prireditev, ki jih organizira in koordinira Zavod za turizem in kulturo Kranj, je namenjeno okoli 122.500 evrov.
Ognjemeta tudi letos ne bo, ob polnoči pa bodo zbrani novo leto pozdravili s padajočimi konfeti, ki so iz biorazgradljivega materiala.
Zgornjesavska dolina od Mojstrane do Rateč je že ves december praznično okrašena, še posebej bogato pa osrednji trg v Kranjski Gori, ki se pozimi spremeni v pravljično Alpsko vasico. Občina Kranjska Gora je za okrasitev vasi v dolini in silvestrovanje v središču Kranjske Gore letos namenila okoli 45 tisoč evrov. Na Jesenicah so za novoletno razsvetljavo tako lani kot letos plačali 11 tisoč evrov, za novoletne prireditve pa 15 tisoč evrov. V Bohinju so za novoletno okrasitev v tem letu dokupili svetlobne motive v vrednosti 7380 evrov ter za najem košare za okrasitev plačali nekaj manj kot šest tisočakov. Celotni stroški novoletnih prireditev znašajo okoli 35 tisoč evrov, so pojasnili na Občini Bohinj.
Občina Bled je za praznično okrasitev tako kot lani odštela 40 tisoč evrov, prav tako so enak znesek kot lani v Turizmu Bled namenili za program Zimske pravljice, in sicer 120 tisoč evrov. Ognjemetu se bodo letos odpovedali že tretje leto zapored.
Občina Radovljica je za praznično okrasitev mestnega jedra Radovljice – tokrat je zavod za turizem za temo decembrske okrasitve izbral kolesa – namenila približno 4700 evrov, za namestitev praznične osvetlitve 8200 evrov, za nakup dodatne svetlobne okrasitve v Radovljici in Begunjah pa nekaj manj kot 5300 evrov. Za tradicionalno silvestrovanje na prostem na Linhartovem trgu, ki ga občina organizira z Večno mladimi fanti, je vsako leto namenjenih okrog 2700 evrov, so pojasnili na radovljiški občinski upravi, kjer so pojasnili še, da ognjemeta v Radovljici ne organizirajo.
V škofjeloški občini so za letošnjo praznično okrasitev na območju celotne občine, ki zajema božično-novoletno okrasitev starega mestnega središča Škofje Loke, praznično okrasitev cestnih vpadnic in okrasitev po posameznih krajevnih skupnostih, skupaj namenili okoli 45.000 evrov. Vsi programi in vsebine letošnjih prazničnih prireditev, ki potekajo pod krovnim imenom Loka v snegu, bodo letos stali skupno 32.550 evrov. Letos ima Škofja Loka prvič tudi drsališče na prostem, stroški postavitve drsališča znašajo 27.000 evrov. Za lanskoletni program Loke v snegu so namenili 29.995 evrov, letošnji strošek okrasitve pa je enak lanskemu.
Pestro decembrsko dogajanje je tudi v Medvodah. Občina je za praznično okrasitev letos namenila 14.500 evrov, kar je enako kot lani. Prireditve potekajo pod okriljem Javnega zavoda Sotočje Medvode. Stroški Veselega decembra v Medvodah so 21.600 evrov, kar je manj kot lani, ko so porabili 27.400 evrov. Potekalo bo silvestrovanje na prostem, ognjemeta pa tudi letos ne bo. V centru Medvod je že novembra zaživelo tudi drsališče, ki je dobro obiskano. Strošek zanj je dobrih 31 tisoč evrov, obratoval pa bo do 2. februarja.
Občina Kamnik je letos namenila 35 tisoč evrov sredstev za nakup novih novoletnih lučk, montažo in vzdrževanje, za demontažo novoletnih elementov pa še dodatnih 9400 evrov. V primerjavi z lanskim letom za okrasitev namenjajo 9400 evrov manj. Za celomesečno decembrsko dogajanje je Zavod za turizem, šport in kulturo Kamnik letos namenil približno 75 tisoč evrov, kar vključuje stroške sejma (lesene hiške na Glavnem trgu), štirih koncertov ob zaključku leta, prireditev na Odru v mestu (parkirišče za Kavarno Veronika), cestnih zapor in začasnih sprememb prometnega režima, fizičnega varovanja, elektrike in podobno. Stroške izvedbe programa bo zavod namenil iz svojih sredstev. Ognjemeta tudi letos ne bo.
Občina Tržič bo za novoletno okrasitev in prireditve namenila 19 tisoč evrov. Kot je povedal župan Borut Sajovic, od tega okrasitev (vključno z drsališčem na Ravnah) skupaj s pospravljanjem stane 9900 evrov, Miklavževanje in prižig lučk 1000 evrov, prireditev Božič v srcu Karavank 2400 evrov in silvestrovanje, ki ga pripravljata Kavarna Platz in Plesni klub Tržič, še 5700 evrov. »Okrasitve, ki jih pripravljamo občine, so dragocene, vsem pa nikoli niso všeč; nekaterim bolj, drugim manj. Kot župan sem najbolj ponosen na tiste, ki kaj postorijo tudi sami, lep tak primer je KS Sebenje - Žiganja vas, kjer imamo letos že trideset jaslic na prostem, ki so jih ob hišah uredili njihovi lastniki. Težko pa razumem, da me pokliče upravnik večstanovanjske stavbe s tridesetimi stanovanji, če bi lahko pred njihov blok na javno razsvetljavo dali snežinko, medtem ko je vseh trideset balkonov neokrašenih. Javna okrasitev ima neki pomen, smisel, če dopolnjuje okrasitev nas kot posameznikov. Predvsem pa je poleg tega pomembno, da prižgemo veliko iskrenih lučk v svojih srcih,« je strnil razmišljanje župan Sajovic.