Devetdeset godbeniških let
Godba Medvode je s tradicionalnim koncertom ob koncu leta obeležila devetdeset let delovanja. S programom so navdušili okrog 1200 obiskovalcev. »Ni veliko godb, ki bi imele tako številno občinstvo,« je zadovoljna Irena Sonc Šlenc, predsednica Kulturnega društva Godba Medvode.
Članstvo godbe v Medvodah je zelo pomlajeno, povprečna starost je okrog 25 let. Ponosni so na medgeneracijsko povezovanje, na sodelovalen duh, na prostovoljno udejstvovanje in na napredek v glasbenem izražanju.
Medvode – Godba Medvode ima vsako leto decembra tradicionalni koncert. Letošnji je bil poseben, saj so z njim obeležili devetdeset let delovanja. V goste so povabili voditelja Tilna Artača in folklornike KUD Oton Župančič Sora. Okrog 1200 obiskovalcev, ki je napolnilo Športno dvorano Medvode, so navdušili s programom.
Pisalo se je leto 1929, ko sta se Štefan Krelj s Svetja in Franc Bečan iz Rakovnika odločila začeti zbirati člane, ki bi bili pripravljeni sodelovati pri godbi. Pridružilo se jima je 15 mož, od katerih je vsak prispeval tisoč takratnih dinarjev, v tovarno Herold v Mariboru so poslali prošnjo za nakup inštrumentov in leta 1930 začeli vaje pod taktirko Frica Zaplotnika. Leta 1931 je delavsko godbo prevzel Franc Dolinar. Igrali so na mnogih Sokolskih prireditvah, na zabavah in kulturnih prireditvah. Leta 1934 so začeli graditi godbeni dom in ga končali leta 1939. Zemljišče je daroval eden od članov, zgradili pa so ga godbeniki z lastnimi rokami – povsem prostovoljno in udarniško. Od takrat pa do danes je Godba Medvode postala znana tako v Sloveniji kot tudi izven naših meja. Kot pravi Irena Sonc Šlenc, predsednica Kulturnega društva Godba Medvode, je velik razvoj v kvaliteti igranja dosegla v zadnjih letih pod taktirko Damirja Fajfarja. Zadnji se je s tega mesta iz osebnih razlogov letos poslovil, novi dirigent pa je Damjan Medvešek, rogist v Orkestru Slovenske vojske. Simbolno predajo dirigentske palice sta izvedla prav v nedeljo, na koncertu ob devetdesetletnici.
Pogled na Godbo Medvode potrdi, da je njihovo članstvo zelo pomlajeno. »Povprečna starost je okrog 25 let. Ponosni smo na medgeneracijsko povezovanje, na sodelovalen duh, na prostovoljno udejstvovanje in seveda na napredek v glasbenem izražanju. Vsekakor se bomo kakovosti zvoka posvečali še naprej. Danes se nas je predstavilo 45 godbenikov. Odziv na koncert in navdušenje med ljudmi je poplačilo za vse naše delo,« pravi Irena Sonc Šlenc in dodaja, da ni prav veliko godb, ki bi na koncert privabile okrog 1200 obiskovalcev.
V društvu delujejo tri sekcije: mladinska, pihalna in trobilna. Zadnji dve sta v zadnjih dveh letih osvojili zlato priznanje na srečanju malih inštrumentalnih skupin v Dravogradu. Na leto imajo okrog trideset nastopov, njihov repertoar pa obsega koračnice (tudi žalne), filmsko glasbo, zabavne koncertne skladbe, ljudsko glasbo, spogledujejo pa se tudi s popularnimi popevkami ter džezovsko in rokovsko glasbo.