Prošnje za zdravje in srečo
Na god svetega Štefana, zavetnika živine in konj, so po številnih gorenjskih krajih blagoslovili konje in druge živali, ki so jih lastniki pripeljali za priprošnjo zdravja in sreče.
Hraše, Srednja vas – Na državni praznik samostojnosti in enotnosti praznuje god sveti Štefan, diakon, prvi mučenec in zavetnik konj. Po legendi naj bi sv. Štefan z znamenjem križa ukrotil divjega konja, s čimer naj bi v očeh ljudstva prevzel zavetništvo nad konji. Blagoslov konj ob njegovem godu prvič omenja rokopis iz Triera v Nemčiji iz 10. stoletja, na slovenskih tleh pa je o tem obredu v Nevljah pri Kamniku in na Kranjskem prvič poročal Janez Vajkard Valvasor.
Še danes po stari tradiciji na ta dan kmetje in konjerejci pripeljejo svoje konje in druge živali na blagoslov, ki običajno poteka po sveti maši. Tako je bilo tudi v Hrašah in Srednji vasi pri Šenčurju.
Blagoslov konj je v Hrašah v organizaciji Turističnega društva Hraše in Kmetije Janhar letos potekal že dvajsetič. Sprevod več kot tridesetih konjenikov je od kmetije Janhar okoli desete ure dopoldan krenil proti cerkvi sv. Jakoba, kjer je domači župnik Tomaž Nagode najprej pri sv. maši blagoslovil sol. Blagoslovljeno sol v ličnih mošnjičkih so prejeli vsi udeleženci in teh ni bilo malo. »S soljo doma posolijo mrvo in travo, ki jo žival poje, in to dejanje je simbolično koristno za njihovo zdravje,« je pojasnil podpredsednik TD Hraše Andrej Verlič in dodal: »Lastniki so svoje konje pripeljali tudi iz sosednjih vasi – Vodic, Smlednika, Moš, Zapog in Zbilj. Njihov blagoslov je ena največjih prireditev v naši vasi, ki ima obenem družaben pomen. Ljudje se družijo, pogovorijo, si voščijo praznike, otroci si ogledajo konje, postrežemo »šmorn«, klobase in tople napitke.«
Enako slavnostno je bilo tudi v Srednji vasi, kjer se je zbralo okoli osemdeset konj. Štefanovanje v njihovi vasi so obudili pred 26 leti, slovi pa še po posebnem običaju. V cerkvi sv. Radegunde, kjer je eden izmed stranskih oltarjev posvečen sv. Štefanu, obiskovalci okoli oltarja nesejo lesene figurice, s tem dejanjem pa priporočijo svoje domače živali za zdravje. Jože Stopar, ključar in član odbora za Štefanovanje, je povedal: »Blagoslov konj ima pa pri nas dolgoletno tradicijo. Potekalo je že pred drugo svetovno vojno, v povojnem času pa zaradi oblasti zamrlo. Konj je bil nekoč pomemben na kmetijah. Kmet je bil povsem odvisen od svoje zemlje, živine in pridelkov.« Stopar je še dejal, da ima danes konj bolj rekreativni pomen in da je po njegovem mnenju ena najlepših domačih živali. Konje je blagoslovil šenčurski župnik Urban Kokalj, letos pa je Pihalni orkester občine Šenčur prvič zaigral v cerkvi. Konjenikom vsako leto podarijo tudi simbolično darilo, tokrat naglavno svetilko.