Darila z dušo
Praznični mesec december je tudi čas obdarovanj. Svojim bližnjim poskušamo pokloniti darila, s katerimi bi jim pokazali, kako dragoceni so za nas. In tako dragoceno naj bi bilo tudi darilo. Pri tem seveda nimam v mislih tega, koliko so ta darila vredna v denarju, ampak predvsem, kakšne občutke bodo vzbudila pri obdarovancih in če bodo prepoznali, da smo se z izbiro resnično potrudili. Sploh če smo v njegovo izbiro ali pripravo vložili svoj čas, saj prav čas v današnjem svetu postaja vse bolj dragocena dobrina, ena redkih, ki je ni mogoče kupiti z denarjem.
Zato nas je vse več takih, ki namesto steklenice vina in škatle s čokoladnimi bomboni, ki ju po poti na hitro pograbimo na bližnji bencinski črpalki, veliko raje poklanjamo kaj, za kar smo se morali sami potruditi oziroma v to vložiti tudi nekaj svojega časa. Recimo kozarček doma skuhane marmelade ali škatlo sveže pripravljenih slaščic. Če ne drugega se tako lahko izognemo zadregi, ko prek že tretje ali četrte osebe dobimo prav tisto steklenico, ki smo jo sami poklonili komu. A ni treba, da znamo ravno kuhati in peči, če želimo podarjati lepa in unikatna darila. A taka darila bomo najbrž le težko našli v prenatrpanih trgovskih centrih s poceni kitajskimi izdelki. Za take izdelke si je treba vzeti čas in se peš odpraviti v mestno središče, kjer je še mogoče najti prikupne majhne trgovine, v katerih ponujajo izdelke »z dušo«. Pa naj bo to ročno izdelana skodelica, na roke spletena šal in kapa ali skrbno izbrana in v čudovito čajno mešanico združena zelišča, ki jih pripravljajo lokalni ponudniki. V Škofji Loki so takšne trgovinice v decembru združili pod skupnim imenom Izložbe domišljije, katerih namen je tudi promocija ustvarjalnosti na Škofjeloškem, obenem pa s tem želijo oživljati staro mestno jedro ter spodbujati odgovorno, ozaveščeno potrošništvo in lokalne nakupe. Izložbe domišljije namreč prepletajo odkrivanje srednjeveških ulic in trgov Škofje Loke, sproščene pogovore z ustvarjalci in premišljeno izbiro unikatnega darila za naše najbližje. S tem želijo pokazati, da v Škofji Loki, pa verjetno še marsikje drugje, cenijo tudi znanje in dediščino. In prav zato Izložbe domišljije lahko ponudijo primer dobre prakse, kako se 'lotiti' veselega decembra, saj dokazujejo, da potrošništvo ni nujno nekaj slabega.
In tako verjetno ne bodo zadovoljni samo obdarovanci, ki jih bomo razveselili z res unikatnim darilom, ampak tudi mi sami. Namesto stresnega čakanja v vrsti pred blagajno si namreč v takih trgovinah lahko vzamemo čas tudi za klepet z lokalnimi ustvarjalci in tako nakupovanje ni le nujno zlo, ampak tudi prijetno druženje.
Jakub Wojciechowski