Prizadevajo si za bolj trajnostno modo
Na Trgu pod gradom je bila minula dva tedna na ogled razstava Fair Foto Škofja Loka, s katero so opozorili na neetično delovanje modne industrije in prikazali, da je moda lahko tudi drugačna – da lahko spoštuje človekove pravice in ne onesnažuje okolja.
Škofja Loka – Civilnodružbene organizacije v zadnjih letih vse glasneje opozarjajo na največje probleme modne industrije: onesnaževanje okolja in izkoriščanje delavcev. »A samo sprememba potrošniških navad in pozivanje modnih velikanov k spremembam nista dovolj, zato se je več evropskih organizacij združilo z namenom nagovarjanja političnih odločevalcev k dejanjem, ki bodo modno industrijo naredila transparentnejšo ter jo s tem prisilila k spoštovanju človekovih pravic in zaščiti okolja v celotni oskrbovalni verigi,« so poudarili organizatorji projekta Fair Foto Škofja Loka. Z omenjenim projektom so želeli prikazati, da je mogoča tudi moda, ki spoštuje človekove pravice in ne uničuje okolja.
»Tekstilna industrija zaposluje 75 milijonov delavcev, veliko jih dela v neprimernih pogojih, tako imenovanih potilnicah, za plačilo, ki ne zadostuje za preživetje,« je v uvodu opozorila predstavnica organizatorja projekta Fair Foto in vodja pravične trgovine v Sloveniji Živa Lopatič. Poleg tega ta industrija sodi med največje onesnaževalke na svetu, saj proizvede več toplogrednih plinov kot celoten svetovni transport, odgovorna je tudi za 93 milijonov ton odpadkov letno. »Zato smo se različne svetovne organizacije združile tudi pri nagovarjanju političnih odločevalcev, da sprejmejo takšno zakonodajo, ki bi zagotavljala primerno skrb za človekove pravice v vseh fazah oskrbovalne verige.« Prepričani so namreč, da morajo aktivno vlogo pri promociji trajnostne proizvodnje in potrošnje odigrati odločevalci v okviru Evropske unije, na nacionalni ravni in tudi na lokalni ravni, saj bomo le tako lahko vzpostavili trajnostni razvoj. V okviru projekta Fair Foto Škofja Loka tako želijo prek predstavitve dobrih praks slovenskih in tujih oblikovalcev, ki ustvarjajo v Sloveniji, prikazati alternativni način delovanja modne obrti pa tudi industrije. Za postavitev razstave so najprej izbrali Škofjo Loko, ker uspešno povezuje bogato tekstilno tradicijo z modernimi načini delovanja in tako predstavlja primer dobre prakse tudi na tem področju, je pojasnila Živa Lopatič.
»Projektu smo se pridružili, ker pletilska zadruga Breja Preja že dlje časa deluje na področju trajnostne mode, saj ustvarjamo izdelke od surovin naprej,« je razložila soustanoviteljica Breje Preje in predstavnica organizatorja projekta v Škofji Loki Nina Arnuš. Ustvarjajo tudi iz recikliranih surovin in podarjene volne. Tako nastajajo izdelki po načelu trajnostne proizvodnje in pravičnega plačila, je poudarila Nina Arnuš. Izdelki visoke kakovosti, ki so zato tudi nekoliko dražji, nastajajo tudi v Kreativnicah, ki združujejo številne ustvarjalke z območja Škofje Loke, je razložila sovodja Kreativnic Katarina Sekirnik. »Uporabljamo predvsem naravne materiale, tradicionalno znanje pa se trudimo nadgrajevati s sodobnim dizajnom.« Ustvarjalka Maja Modrijan, ki se že 15 let ukvarja z reciklažo, pa opaža, da je pri tekstilu kakovost vse slabša in temu primerno mora opraviti vse več selekcije. »Danes mora biti vse elastično, da je udobno, da ni treba likati ... Te navade so nas pripeljale do odpadkov, kot jih imamo danes,« je opozorila in dodala, da je včasih cela vreča oblačil, kupljenih pred enim letom, povsem neuporabna, po drugi strani pa je mogoče skoraj v celoti reciklirati oblačila iz omar naših babic. Projekt podpira tudi poslanec državnega zbora Miha Kordiš, ki je poudaril, da bi Evropa s svojo kupno močjo lahko postavila merila, da bi se pod enakimi pogoji, kot veljajo v Evropski uniji, dobrine proizvajale tudi v državah tretjega sveta.