Buče

Če so buče včasih veljale za krmo živali, so danes čedalje bolj cenjene tudi v naši prehrani. Razumljivo, saj je redkokatera zelenjava tako polnega okusa in uporabna na raznovrstne načine.

Za pripravo kremne jesenske juhe potrebujemo: 1 manjšo hokaido bučo, 1 čebulo, 200 g korenja, 200 g kolerabe, 1 žličko sveže naribanega ingverja, pol žličke timijana, 1 šopek peteršilja, 1 šopek majarona, 1,5 l zelenjavne jušne osnove (ali 1,5 l vode in domača vegeta), 1 žlico olivnega olja.

Hokaido bučo olupimo, ji očistimo semena ter jo narežemo na kocke. Čebulo olupimo in nasekljamo. Korenje in kolerabo prav tako očistimo ter narežemo na kocke. V posodi na žlici olivnega olja prepražimo čebulo in nato dodamo pripravljeno zelenjavo. Potresemo z ingverjem in nasekljanim peteršiljem ter majaronom. Zalijemo z jušno osnovo in v pokriti posodi kuhamo 15 minut. Nato vse skupaj zmešamo s paličnim mešalnikom in serviramo.

Nasvet: Zelenjava oranžne barve vsebuje velike količine vitamina A. Ker je vitamin A topen v maščobah, je njegova absorpcija znatno boljša ob prisotnosti maščobe. Zato ko juho serviramo, ji nazadnje prilijemo še žlico kakovostnega olja.

Za pripravo pečene buče potrebujemo: 1 bučo hokadio, 2 žlici olivnega olja, sol.

Bučo narežemo na debelejše rezine, ji odstranimo semena ter po želji olupimo. Pekač premažemo z oljem in nanjo razporedimo bučne rezine ter jih posolimo. Pečemo v pečici, ogreti na 180 °C, okrog 40 minut. Med peko bučne rezine enkrat obrnemo, da se zapečejo še na drugi strani. Buča je pečena, ko meso postane mehko.

Nasvet: Če imamo domačo bučo, je ne lupimo, saj lupina vsebuje največ vitaminov in mineralov. Bučo postrežemo kot zelenjavno prilogo ali namesto mesa, odlična pa je tudi kot prigrizek.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Nasveti / sreda, 28. november 2007 / 07:00

Sezam

Sezam je starodavna gojena kultura, katere zgodovina sega vsaj dve stoletji pred naše štetje, v izvirni obliki izhaja iz centralne Afrike, predstavlja pa eno najstarejših gojenih kultur tako v Afriki...

Objavljeno na isti dan


Gospodarstvo / torek, 20. december 2016 / 14:34

Počivalšek v Iskraemecu

Kranj – Minister za gospodarski razvoj in tehnologijo Zdravko Počivalšek si je v petek ogledal proizvodne prostore in najnovejšo linijo za proizvodnjo pametnih števcev AM550 v kranjskem Iskraemecu....

Mularija / torek, 20. december 2016 / 14:33

Po mestu z laterno

Še danes se je mogoče v družbi škrata Krančka z laterno v roki podati na voden sprehod po praznično osvetljenem starem mestnem jedru Kranja.

Zanimivosti / torek, 20. december 2016 / 14:15

Kristina dopolnila sto sedem let

Najstarejša Gorenjka Kristina Tarman iz jeseniške Podmežakle je v petek praznovala stosedmi rojstni dan. Čila gospa še vedno živi doma, zanjo skrbi 81-letni sin Oton.

Kamnik / torek, 20. december 2016 / 13:26

Razstava o življenju na kamniških planinah

Kamnik – V medobčinskem muzeju Kamnik so pripravili na gradu Zaprice novo stalno razstavo o življenju na kamniških planinah z naslovom Na planincah luštno biti. Odprli jo bodo jutri, v sredo, ob 18...

Razvedrilo / torek, 20. december 2016 / 13:26

Praznični koncert

Učenke in učenci Glasbene šole Škofja Loka so v Sokolskem domu pripravili tradicionalni Božično-novoletni koncert.