Prižgali lučke v sebi
Otroci iz kranjskih vrtcev in šol ter obiskovalci Stolpa Pungert so ves mesec izdelovali majhne lučke in se tako pripravljali na martinovanje, ko so te lučke s pesmijo na ustih ponesli med vse Kranjčane.
V Stolpu Pungert so na Martinov dan, torej 11. novembra, v sklopu petih praznikov luči zaznamovali še en praznik, povezan z lučjo. Pripravili so martinovanje za otroke, v okviru katerega so se z majhnimi lučkami, ki so jih ves mesec izdelovali tudi v Stolpu Pungert, sprehodili po Kranju ter tako z lučko in pesmijo posvetili tudi vsem drugim Kranjčanom in mogoče na ta način zanetili še kako lučko več, je poudarila koordinatorica programa v Stolpu Pungert Urška Košir.
Praznik sv. Martina po besedah Urške Košir prinaša luč v dneve, ko so zunaj dež, mraz in tema. »Na ta način vzgajamo otroke, da so sami sebi mala lučka v temnih dneh, s katero si lahko svetijo čez temno zimo, obenem pa svetijo tudi za druge.« Z martinovanjem za otroke so obudili tradicionalen način praznovanja martinovega v zahodni Evropi, ki izvira iz Francije. »Otroci so na ta dan s svetilkami, okrašenimi z motivi zvezd, lune in sonca, hodili po mestu, peli pesmice in s piškoti obdarovali revne.« Martinovo namreč poimenujejo tudi praznik upanja, je razložila Urška Košir. »Legenda o sv. Martinu pripoveduje, da je pri mestnih vratih Amiensa srečal berača, ki je napol oblečen zmrzoval. Izvlekel je svoj meč, prerezal svoj topli plašč in ga dal polovico revežu,« je pojasnila in dodala, da tako Martinovega pol plašča prinaša upanje in udobje beraču, njegovo sočutno dejanje pa nas lahko ogreje in ščiti pred zimskim obupom. »Da bi otrokom bolje predstavili značaj in pomen sv. Martina, jih spodbujamo k temu, da lahko pomoči potrebne osrečijo že z malimi dejanji.«
To so storili tudi na martinovo, ko so se s svetilkami izpred Stolpa Pungert najprej odpravili skozi temačne rove pod Kranjem in jih tako osvetlili s svojimi majhnimi lučkami. Na delavnicah v vrtcih, šolah in Stolpu Pungert je po besedah Urške Košir nastalo kar 350 lučk. Na glasbenih delavnicah so se razen tega naučili dve Martinovi pesmici, s katerima so razveselili meščane, ko so se ustavili na Glavnem trgu. V Stolpu Škrlovec so na koncu otroke razveselili še s predstavo Deklica s svetilko, ki sta jo pripravili Urška Košir in Jadranka Završnik. »Tako smo otrokom želeli sporočiti, da imamo lučko v sebi tudi v dneh, ko nam ni lahko, in jo lahko vedno nosimo s seboj skozi življenje.«