Tržiški svetniki o proračunu
Osnutek proračuna za Občino Tržič za prihodnji dve leti so svetniki podprli z dvotretjinsko večino, nekaj je bilo tudi kritik, predvsem v zvezi s tem, da naj bi bili nekateri projekti razvojno nejasni.
Tržič – Župan Borut Sajovic je na nedavni seji občinskega sveta dejal, da je proračun nastajal v sodelovanju z občani, društvi, javnimi zavodi, gospodarskimi družbami, vsemi 13 krajevnimi skupnostmi ter večino občinskih svetnikov. V letu 2017 bo prihodkov dobrih 11,5 milijona evrov, odhodkov dobrih 13 milijonov evrov. Za leto 2018 bo dobrih 11,6 milijona evrov prihodkov in dobrih 13,4 milijona evrov odhodkov. »Večja poraba se bo pokrila s prenesenimi prihodki preteklih let,« je pojasnil župan in dodal, da je proračun zagotovilo za nemoteno financiranje in delovanje vseh javnih zavodov, zagotavlja sredstva za socialne transferje, gospodarsko-turističen razvoj in je v njem vsaj z investicijo zajeta vsaka krajevna skupnost. Sredstva za dejavnost društev se malenkostno povečujejo.
Pri cestni infrastrukturi načrtujejo krožišči v Bistrici in še eno pred Tržičem, priključek v Podljubelju, povezavo med Lešami in Peračico, povečano varnost s pločniki in prehodi v Križah, Pristavi, Kovorju in Seničnem, posodobitev odsekov cest v Jelendolu in Dolini, Lomu ter na Brezjah pri Tržiču, obnovo ceste s kolesarsko potjo in mostom proti Zadragi, v Sebenjah in Žiganji vasi ter nadaljnji odkup zemljišč za severni priključek. Prednostna naloga ostaja pomoč pri prenovi kompleksa BPT, nakup zemljišč za širitev športnega parka z nogometnim igriščem v Križah, razvojna pomoč gospodarstvu in turizmu pa tudi športna infrastruktura z novim parketom v Dvorani tržiških olimpijcev, odkupom malega igrišča za šport v Sebenjah, obratovanjem drsališča na Ravnah. Zajete so posodobitve omrežja s pitno vodo, novi sistemi za zbiranje odpadne vode in sanacija nekdanjega odlagališča s prenovo zbirnega centra za ločeno zbiranje odpadkov.
Nekaj odzivov svetnikov
Slavica Mežnar je dala pobudo za več sredstev v razvoj skakalnega centra, Janez Meglič je omenil posodobitev infrastrukture na tržiških pokopališčih, za kar so že zagotovljena sredstva za vsako od naslednjih dveh let, ter poudaril nujnost vzdrževanja ceste v Dovžanovi soteski na najbolj izpostavljenem delu. Andraž Žitnik je v imenu svetniške skupine SDS dejal, da bodo osnutek podprli, končna odločitev pa bo odvisna od tega, koliko njihovih amandmajev bo upoštevanih. Mateja Čadež je menila, da proračun ni prijazen tržiškim gospodarstvenikom.
Kritičen je bil Klemen Belhar, ki od pripravljavca proračuna pričakuje konkretnejša zagotovila, kaj se bo z načrtovanimi zneski na določenih postavkah dejansko naredilo, da se Tržič ne bo še bolj pogrezal v nerazvitost, in povzel: »Večina 'razvojnih' projektov je nejasna, saj ni jasno, kako in v kakšni meri se bodo uresničili. Podpiram projekt revitalizacije BPT, kjer pa se načrtuje le začetek projekta – brez jasne vizije in upoštevanja potreb občanov. Zelo malo se bo vlagalo v potrebe društev, mladih in javnosti nasploh. Vse to bi lahko razvijali znotraj BPT. Veliko bo vlaganj v ceste, a premalo v potrebe pešcev in kolesarjev. Premalo se vlaga v razvoj gospodarstva in v privabljanje prebivalcev s pravo stanovanjsko in razvojno politiko. Turistični razvoj bo bolj na papirju kot v realnosti.« Končno odločitev bodo svetniki sprejeli na seji 22. decembra.