Izjemni arhitekturni dosežek
Ustvarjalci Nordijskega centra Planica so bili na sejmu v Kölnu nagrajeni z zlatim priznanjem Mednarodnega olimpijskega komiteja in Mednarodnega združenja za infrastrukturo za šport in prosti čas. Dosežek je letos med skupaj 98 prispelimi projekti uspel le sedmim.
Ljubljana – Ob tej priložnosti so na ministrstvu za izobraževanje, znanost in šport skupaj z Zavodom RS za šport Planica v torek pripravili novinarsko konferenco, na kateri so priznanje uradno predstavili.
»Deset let je, odkar smo na našem ministrstvu odprli razstavo o Nordijskem centru Planica. Sedaj je dobil zlato nagrado na arhitekturnem tekmovanju – kot zame najlepše urejeno športno tekmovališče na svetu. Pretekli teden tudi jaz ne bi mogel biti bolj ponosen, ko smo na Holmenkollnu norveškemu kralju in kraljici predstavljali arhitekturo v Alpah in Nordijski center Planica je najboljši izraz te arhitekture. Kamorkoli gremo in kjerkoli smo, je to ena izmed stvari, na katere smo lahko neizmerno ponosni. Ta nagrada je poskrbela še za dodaten ponos,« je povedal minister Jernej Pikalo. Jelko Gros, direktor Zavoda za šport RS Planica, je med drugim poudaril, da je Nordijski center Planica zlato nagrado dobil v zares hudi konkurenci.
Na javnem natečaju za izbiro najprimernejše rešitve ureditve Nordijskega centra Planica kot nacionalnega športnega središča so zmagali ustvarjalci biroja STVAR s poudarkom na arhitekturnih rešitvah in prostorskih dispozicijah stavb (Aleš Vodopivec, Marko Smrekar), studia Abiro (Matej Blenkuš, Miloš Florijančič, Klemen Kobal) in biroja AKKA (Ana Kučan, Luka Javornik) pa s poudarkom na krajinski in arhitekturni zasnovi z integracijo športnih objektov. »Ko danes gledamo nazaj, ugotavljamo, da se je sestavil splet srečnih in nesrečnih okoliščin, kar pomeni, da so bile zelo jasne finančne omejitve, ki so nas disciplinirano vodile k cilju in zahtevale, da se odločimo za bistveno tako v smislu funkcioniranja stavbe kot tudi njene oblike in predvsem umestitve v okolje. Srečna okoliščina je tudi dejstvo, da smo v Planici, v enem najlepših območij v Sloveniji, ki nas je stalno navdihovalo in hkrati omejevalo,« je povedal Matej Blenkuš iz Abiroja, Aleš Vodopivec iz biroja STVAR pa je dodal: »Izjemna čast in še bistveno večji izziv je bilo delovati v tem prostoru. Poseben izziv je bila postavitev stavb, združiti vse potrebe investitorja, ki so bile neverjetne, v primeru osrednjega objekta govorimo o edinstvenosti v evropskem, če ne celo svetovnem merilu. V njem sta združena dva vetrovnika, notranja tekaška proga, stadion na strehi, muzej. Izziv je bil res neverjeten in mislim, da smo ga uspešno izvedli, kar potrjuje tudi ta nagrada.« Z vidika krajine je Luka Javornik iz biroja AKKA še dejal: »Najbolj pomembno je bilo vse programe, ki so zelo obsežni, nevsiljivo vpeti v prostor, hkrati pa pustiti sled, da je to inženirski projekt velikega merila.«
Ureditev Nordijskega centra Planica je potekala sedem let, zaključena je bila konec leta 2015. Vrednost projekta je slabih 48 milijonov evrov. Leta 2023 bo Nordijski center Planica gostil svetovno prvenstvo v nordijskem smučanju.