Jaka Vadnjal, predsednik uprave Lona, pogreša izračune o možnih posledicah, če Banka Slovenije ne bi zaostrila kreditiranja. / Foto: Gorazd Kavčič

Banke: ukrep uveden prehitro

Slovenski bančniki so kritični do nedavnega ukrepa Banke Slovenije, ki je zaostrila pogoje kreditiranja prebivalstva. Je nesorazmeren, diskriminatoren in sprejet čez noč, pravijo.

Brdo pri Kranju – Na tradicionalnem dnevu slovenskih bančnikov, ki je v petek v organizaciji Združenja bank Slovenije potekal na Brdu pri Kranju, je beseda seveda tekla tudi o nedavni zaostritvi pogojev kreditiranja prebivalstva, ki jih je uvedla Banka Slovenije. »Ukrep regulatorja je po naši oceni nesorazmeren in neuravnotežen in je uveden prehitro,« je bil kritičen predsednik nadzornega sveta združenja in predsednik uprave NLB Blaž Brodnjak, ki pogreša predvsem komunikacijo med vsemi ključnimi deležniki v državi. »Sedeminpetdeset odstotkov upokojencev v državi nima dostopa do kredita v slovenskem bančnem sistemu. Mene je zaradi tega kot bančnika sram in se jim v imenu bančnega sektorja globoko opravičujem,« je dodal.

Brodnjak se strinja z Banko Slovenije, da je treba odpraviti anomalije na področju potrošniških in stanovanjskih posojil, a po njegovi oceni je regulator ubral preveč akademski pristop, ki radikalno posega v slovenski način življenja, kjer mladim pri nakupu stanovanj in drugih trajnih dobrin navadno na pomoč priskoči širša družina. Zdaj to v mnogih primerih ne bo mogoče, zato bodo uslužbenci za bančnimi pulti morali prenašati breme gneva, čeprav sploh ne gre za odločitev poslovnih bank, je dodal. Ukrep regulatorja je po mnenju bančnikov tudi izrazito diskriminatoren, saj zadeva samo banke, ne pa tudi drugih subjektov na finančnem trgu, zato je Brodnjak dopustil možnost, da bi se katera od bank nanj lahko odzvala tudi z vložitvijo ustavne presoje. Druga pot je dialog, je dodal. »Bančniki prosimo, naj se začnejo ključni ljudje slovenskih institucij redno srečevati in pogovarjati.«

Andrej Plos, predsednik uprave Banke Sparkasse, je pritegnil Brodnjaku, da je Banka Slovenije s svojimi obvezujočimi priporočili pri kreditiranju prebivalstva izrekla nekakšno nezaupnico upravam bank. »Mi smo na stanovanjskih kreditih v najtežjih letih imeli le slaba dva odstotka slabih kreditov, kar je izredno nizka številka. Danes je takih kreditov 0,6 odstotka. Nam ni v interesu, da bi imeli slabe kredite,« je dejal. »Banka Slovenije ima paleto ukrepov, s katerimi lahko posamezno banko, ki pretirano krši bonitetna pravila pri odobravanju kredita z vidika ocene kreditne sposobnosti, preusmeri v manj tvegano upravljanje,« pa je poudarila Stanislava Zadravec Caprirolo, direktorica Združenja bank Slovenije.

»Delal sem v dvanajstih različnih državah in to je tema v vsaki od njih. A pomemben je primeren dialog med regulatorjem, bankami in potrošniki, ki temelji na ustreznih študijah in raziskavah,« je svoje videnje problematike predstavil John Denhof, prvi mož NKBM. Na odsotnost ustreznih izračunov je opozoril tudi predsednik uprave kranjskega Lona Jaka Vadnjal. »Da bi nam vsaj postregli z nekimi številkami, testom, kaj bi se zgodilo, če tega ne uvedemo. Tako pa je vse preveč na horuk za najbolj regulirano panogo, kar jih je na tej zemeljski obli.«

Po mnenju guvernerja Banke Slovenije Boštjana Vasleta ukrepi niso pretirani, njihov namen pa je zajezitev čezmernega potrošniškega kreditiranja, ki bi lahko oslabilo finančno stabilnost. »Učinke ukrepa spremljamo na tedenski bazi, in če se bo pokazalo, da je treba kaj spremeniti, to zagotovo bomo,« je zatrdil. Kot je dejal, bo obdobje nizkih obrestnih mer še trajalo, gospodarska rast se umirja. »Tega se kot varuhi finančne stabilnosti dobro zavedamo, zato smo v zadnjih mesecih pospešili ukrepanje makrobonitetnega nadzora. V evropskem prostoru je 20 držav, ki so uvedle takšne ukrepe, in temu se je pridružila tudi Slovenija,« je razložil.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Škofja Loka / ponedeljek, 7. maj 2007 / 07:00

Še brez pediatra

Pisali smo že o pomanjkanju otroških zdravnikov v škofjeloškem zdravstvenem domu, kjer od januarja po odhodu ene od zdravnic namesto petih pediatrov delo sedaj opravljajo trije.

Objavljeno na isti dan


Gospodarstvo / torek, 5. september 2017 / 11:36

Šoferska stavka

Včerajšnji začetek stavke voznikov avtobusov skupine Arriva Slovenija, katere del je tudi kranjski Alpetour, je bil pričakovan. Čeprav sta se vodstvo največjega izvajalca javnega potniškeg...

Vodice / torek, 5. september 2017 / 11:34

Številne prireditve v Vodicah

V soboto v Vodicah obeležujejo 22. občinski praznik. Slavnostna seja občinskega sveta s podelitvijo priznanj bo že v petek, ves mesec pa društva in druge organizacije pripravljajo številne prireditve.

Slovenija / torek, 5. september 2017 / 11:32

Potrebe po fizioterapiji naraščajo

Ljubljana, Kranj – V Sloveniji imamo približno 1300 fizioterapevtov, kar je premalo, opozarjajo pri Združenju fizioterapevtov Slovenije pred osmim septembrom, Svetovnim dnevom fizioterapije. Zarad...

Šport / torek, 5. september 2017 / 11:30

Manca svetovna prvakinja

Kranj – Škofjeločanka Manca Notar je na svetovnem prvenstvu v stoječem veslanju na deski (supanju), ki poteka na Danskem, osvojila zlato medaljo v disciplini sprint na razdalji dvesto metrov. Druga...

Rekreacija / torek, 5. september 2017 / 11:30

Pet elementov v TKM – voda (2. del)

Neravnovesje v energiji elementa vode je lahko izraženo kot presežek te energije (o čemer sem pisala v prejšnjem članku) ali kot pomanjkanje energije elementa vode v našem telesu.