V Sloveniji in na Hrvaškem živi evrazijski ris, ki je največja vrsta risov in tehta od 16 do 30 kilogramov. Ima mačje telo z značilnimi čopki na ušesih in kratek rep. /Foto: Matej Vranič

Naselili bodo pet risov

V prihodnjih petih letih naj bi v Slovenijo naselili štirinajst risov iz Karpatov, pet od teh tudi na Gorenjsko. Tako želijo preprečiti ponovno izumrtje populacije, ki so jo pri nas naselili v začetku sedemdesetih let in zaradi medsebojnega sorodstva v zadnjem času hitro upada.

»Ris ne živi na drevesih,« je stereotipno predstavo razbila Urša Fležar. »Na drevo gre samo ob izrednih dogodkih, če je na primer v nevarnosti, kadar ga preganja človek. Sicer pa nimamo podatka, da bi ris človeka v zadnjem stoletju kdaj napadel, saj se ga boji, zato ga je tudi v naravi zelo težko videti.«

To največjo evropsko mačko prepoznamo po črnih pikah na rjavkastem kožuhu, predvsem pa po zanj značilnem kratkem repu s črno konico in čopkih na ušesih, ki so edinstvena značilnost risov.

Radovljica – V Slovenskih gozdovih, predvsem na Notranjskem in Kočevskem, po ocenah strokovnjakov trenutno živi le še 19 odraslih risov, populaciji te največje evropske mačke pri nas pa ne kaže dobro. Zato načrtujejo, da bi do leta 2024 v Sloveniji na novo naselili 14 risov iz romunskega in slovaškega dela Karpatov. Pet ji pride na Gorenjsko, so na nedavnem predavanju na v radovljiški knjižnici povedali strokovnjaki z Biotehniške fakultete v Ljubljani, ki sodeluje v mednarodnem projektu Life Lynx, katerega cilj je preprečiti ponovno izumrtje Dinarsko-jugovzhodnoalpske populacije risa in njena dolgoročna ohranitev.

Populacija spet upada

Avtohtona populacija risa je v Slovenji izumrla v začetku dvajsetega stoletja, najverjetneje zaradi prehranske osiromašenosti življenjskega prostora in intenzivnega lova, ugotavljajo strokovnjaki. V začetku sedemdesetih let prejšnjega stoletja so nato na pobudo lovcev v kočevske gozdove izpustili šest risov iz Slovaške, od koder so se razširili na Hrvaško, vse do Bosne. Število je do sredine osemdesetih naraščalo, nato pa spet začelo upadati.

»Cela slovenska pa tudi hrvaška populacija risa izhaja iz šestih osebkov, ki so bili že takrat, ko so jih naselili pri nas, med seboj v sorodu. Prav medsebojno sorodstvo je bilo vzrok za začetek upadanja populacije, ki so jo znanstveniki zaznali v začetku devetdesetih, saj sorodstvena razmerja pomembno vplivajo na uspešno reprodukcijo in stopnjo preživetja. Našo populacijo lahko rešimo samo tako, da pripeljemo nove živali iz druge, bolj stabilne populacije,« je na predavanju pojasnila Irena Kavčič, raziskovalka na Biotehniški fakulteti Univerze v Ljubljani.

Kot še pravi, si bodo v času pred naselitvijo prizadevali širši javnosti čim bolj približati risa kot vrsto, tudi preko aktivnega posvetovanja z lokalnimi prebivalci.

Ris ne napada človeka

»Risi živijo samotarsko življenje. Mladiči, ki se rodijo maja in junija, z mamo ostanejo še leto, nato pa si najdejo svoj teritorij. Risi so zelo teritorialni, to pomeni, da vsak živi na določenem prostoru, ki ga aktivno brani pred osebkom risa istega spola,« je povedala raziskovalka biologinja Urša Fležar in poudarila, da se nam te največje evropske mačke, ki jo bomo prepoznali po črnih pikah na rjavkastem kožuhu, predvsem pa po zanj značilnem kratkem repu s črno konico in čopkih na ušesih, ki so edinstvena značilnost risov, ni treba bati, saj ne napada človeka. Njegova glavna hrana je srnjad, v Sloveniji in na Hrvaškem pa tudi polhi.

»Ris ne živi na drevesih,« je stereotipno predstavo razbila Urša Fležar. »Na drevo gre samo ob izrednih dogodkih, če je na primer v nevarnosti, kadar ga preganja človek. Sicer pa nimamo podatka, da bi ris človeka v zadnjem stoletju kdaj napadel, saj se ga boji, zato ga je tudi v naravi zelo težko videti.«

Edini sovražnik je človek

Za ohranitev vseh zveri, ki živijo na našem območju, torej risa, volka in medveda, je ključna podpora javnosti. Razen človeka nimajo naravnih sovražnikov in mi kot družba smo tisti, ki bomo odločali o tem, koliko jih želimo na določenem območju. Če želimo risa ohraniti, moramo ukrepati,« svari Irena Kavčič

»Naši otroci ga ne bodo več poznali.« Ris je krovna vrsta, kar pomeni, da s tem, ko ohranjamo življenjski prostor risa, ohranjamo mnoge druge rastlinske in živalske vrste, ki živijo na tem območju Prisotnost risa prinaša tudi koristi za človeka. Kot karizmatična vrsta je privlačen za razvoj različnih oblika naravoslovnega in kulturnega turizma.«

Pred kratkim so tako na Lancovem organizirali likovno kolonijo, v okviru katere so se umetniki teden dni posvečali prav interpretaciji risa. »Nastala dela, razstave in dogodki bodo javnosti posredovali zgodbo o risu in razlogih za njegovo ohranitev.«

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Šport / sreda, 16. december 2015 / 12:49

Slovenija in Karun peta

Dubaj – Svetovne padalske igre, ki so potekale v Dubaju, so sklenili padalci v skokih na cilj, ki je slovenska paradna disciplina.

Objavljeno na isti dan


Zanimivosti / sobota, 1. julij 2023 / 22:38

Čopka

Čopka, kokoš, ki uživa na kmetiji Golar v Žejah, se – čeprav so jo ptičji prijatelji izločili iz družbe – ne da motiti. Sprejela je svojo edinstveno puhastost in očitno ne potrebuje drugih...

Gorenjska / sobota, 1. julij 2023 / 22:27

Strniša ostaja podpredsednik

Ljubljana – Zastopniki območnih združenj Rdečega križa Slovenija (RKS) in strokovni sodelavci RKS so pred dnevi na letnem zboru članstva izbrali tudi novo vodstvo RKS. Za predsednico so po...

Zanimivosti / sobota, 1. julij 2023 / 22:26

Skavti sejali dobro voljo

V Zgornjih Gorjah se je v nedeljo zaključil štiridnevni mednarodni tabor za odrasle skavte iz Avstrije, Hrvaške, Italije in Slovenije, ki ga je gostilo Združenje bratovščin odraslih skavtov in skavtin...

Nasveti / sobota, 1. julij 2023 / 22:25

Počitnice

Za večino osnovnošolcev in srednješolcev so se že začele letošnje počitnice. Zaslužene in težko pričakovane. Nekateri med njim imajo še kakšen opravek v šoli. V začetku julija in konec avgusta bodo...

GG Plus / sobota, 1. julij 2023 / 22:16

Ive Šubic, ilustrator in kulturni delavec

»Ustvarjanje Iveta Šubica izrazilo odstopa od modernističnih praks, ki so bile uveljavljene v slovenskem slikarstvu od petdesetih do osemdesetih let 20. stoletja, zato opredelitev tega sli...