V Škofji Loki so spoznavali kaligrafijo in kitajske pismenke. / Foto: Primož Pičulin

Da bi se bolje spoznali med seboj

V Škofji Loki so ta teden prvič potekali dnevi kitajske kulture: z delavnicama kaligrafije in čajnega obreda, s kulinariko in filmi.

Škofja Loka – Mednarodna povezanost Škofje Loke je bila že doslej pestra. Sedemkrat doslej so uspešno izpeljali dneve ruske kulture, letos so ob obletnici pobratenja z belgijskim mestom Maasmechelen pripravili tudi flamske dneve, prvič pa je v Škofji Loki gostovala kitajska kultura. Občina je dogodke pripravila v sodelovanju s Konfucijevim inštitutom v Ljubljani.

Dneve kitajske kulture sta odprli delavnici kaligrafije in kitajskega čajnega obreda. Kitajska kaligrafija je nastala skupaj s kitajsko pisavo in ima zato večtisočletno tradicijo. Razvila se je kot samostojna umetnost in njene prvine predstavljajo tudi temelje kitajskega slikarstva. Znanje kaligrafije je bilo v kitajski družbi izjemno spoštovano in umetniki so bili vedno del elite. Poleg tradicionalne kitajske umetnosti, v kateri so se lahko udeleženci tudi sami preizkusili, so lahko spoznali tudi ritual pitja čaja, ki ima na Kitajskem prav tako dolgoletno tradicijo, od dinastije Ming naprej. Ob odprtju Dnevov kitajske kulture so po glasbenih točkah na zanimivem glasbilu, kitajskih citrah, o spoznavanju in povezovanju narodov in kultur, medsebojnem sodelovanju in prijateljstvu spregovorili škofjeloški župan Tine Radinja, konzul Republike Kitajske v Ljubljani Li Qianghua in direktorica Konfucijevega inštituta Danijela Voljč. »Prek takšnega sodelovanja nadgradimo svoje spoznavanje drug drugega in na tem gradimo prijateljstvo. Računam na dolgo in dobro sodelovanje,« je poudaril Tine Radinja. Različne narode povezuje tudi film, s filmom lahko kitajsko kulturo in jezik približajo ostalemu svetu. To so tudi cilji Konfucijevega inštituta, ki po Sloveniji ustanavlja Konfucijeve učilnice, kjer se mladi učijo kitajskega jezika, je povedala Danijela Voljč, zadovoljna, da so jih povabili tudi v Škofjo Loko.

Ob dnevih kitajske kulture so si gledalci v Kinu Sora lahko ogledali tri filme: Volčji totem, Vrnitev domov in Slepa masaža, v bližnji gostilni pa so stregli kitajske jedi.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Gospodarstvo / torek, 6. maj 2014 / 10:22

Končno padel dimnik v stari Savi v Kranju

Minulo sredo smo pozorno spremljali rušitev kompleksa stare Save in z njim tudi več kot petdeset metrov visokega industrijskega dimnika v središču Kranja.

Objavljeno na isti dan


Gospodarstvo / ponedeljek, 3. junij 2019 / 22:26

Podjetn(išk)e zgodbe

Občina Kamnik se na lestvici kakovosti bivanja med slovenskimi občinami nahaja na enajstem mestu. Zakaj se tu tako lepo živi, zakaj na pogorišču nekdanje bogate industrije raste tako veliko uspešnih p...

Naklo / ponedeljek, 3. junij 2019 / 22:25

Mimi navdihuje klekljarice

Letošnje kulturno leto v Podbrezjah je posvečeno Mimi Malenšek. Njene zgodbe so navdihnile domače klekljarice, ki so za navdih izbrale zgodbe iz Mimine knjige Podlesnice.

Naklo / ponedeljek, 3. junij 2019 / 22:21

Deset let doma starejših v Naklem

»Skrb za ljudi, ki so nam zaupani, aktivno sodelovanje s svojci in kakovostna zdravstvena nega in oskrba so prioritete našega vsakdana in temeljno vodilo v prihodnosti,« je na praznovanju desetletnice...

Zanimivosti / ponedeljek, 3. junij 2019 / 22:20

Izstopali dve nalogi

V Srednji tehniški šoli Šolskega centra Kranj so pripravili Podjetniški dan s sejmom zaključnih nalog.

Mularija / ponedeljek, 3. junij 2019 / 22:19

Gostili belgijskega pisatelja in ilustratorja

Voklo – Podružnično šolo Voklo je v okviru projekta Naša mala knjižica pred nedavnim obiskal belgijski pisatelj in ilustrator Jan de Kinder. Med enotedenskim obiskom Slovenije je naključno izbral o...