Norost Sewardove ledenice

Aljaska je najsevernejša ameriška zvezna država. Tam sega divjina od arktičnih ledenih pustinj do neskončnega pasu gozdov, od zelenega jugovzhoda do sklenjene verige Aleutskih tokov. Ponekod pade temperatura pozimi tudi na 75 stopinj Celzija pod ledišče in sonce v dolgih dneh le redko posije. Na Aljaski, ki je za polovico manjša od Zahodne Evrope, živi malo ljudi. Vseh tristo tisoč prebivalcev bi se zlahka izgubilo v malo večjem mestu.

Aljasko so 18. oktobra leta 1867 Američani kupili od Rusov. Zanjo so plačali 7,2 milijona dolarjev, kar znese danes ob upoštevanju inflacije devetdeset ameriških dolarjev. Nakup je opravil državni sekretar William Seward. Ker so imeli to v tistih časih za zelo nespametno, so Aljasko v začetku imenovali Sewardova norost ali Sewardova ledenica. Američani so mnenje spremenili, ko so v naslednjih letih odkrili pod zemljo zlato, ki je privabilo zlatokope in lovce. V po površini danes največje zvezne države ZDA so zrasla majhna mesta. Glavno mesto Aljaske je Juneau. Ime je dobilo po Josephu Juneauju, rudarju, ki je leta 1880 blizu mesta našel zlato. Indijance so pobili ali pa jih pregovorili, da so se priključili ameriškemu lovu na zlato. Sedaj polovica od 570 tisoč prebivalcev Aljaske živi v Anchorageu. Domorodcev, Eskimov, Aleutov ali Indijancev je na Aljaski približno 54 tisoč, preostali prebivalci so prišli iz ZDA v času zlate mrzlice, ko so našli nafto ali pa so gradili vojaška oporišča.

Zgodovina sodobne Aljaske se je sicer začela 19. avgusta 1741, ko je ruski raziskovalec Vitus Bering priplul do kopnega, ki ni bilo vrisano na nobenem zemljevidu. Bering je deželo imenoval Aljaska. Na potovanje ga je poslal ruski car Peter Veliki. Raziskal naj bi vzhodno obalo Sibirije. Car je želel vedeti, ali se ruska in ameriška celina na skrajnem robu stikata. Beringovo navdušenje nad potjo se je ohladilo takoj, ko je priplul dovolj daleč in ugotovil, da leži med obema celinama morje. Kljub temu je bila njegova pripoved dovolj privlačna, da je car odobril drugo potovanje. Bering je na poti umrl, tisti, ki so imeli več sreče, pa so prinesli v domovino dragocen tovor krzna in vidrinih kož. Deželo na vzhodu so začeli imenovati Ruska Amerika. Leta 1783 so Rusi na njej zgradili svoje prvo naselje.

Pregovori in reki

Glava brez možganov je na vsaki tehtnici prelahka. (nemški pregovor)

Neumna glava ne da miru nogam. (ruski pregovor)

Krivo drevo je krivo od korenin. (tatarski pregovor)

Kdor služi dvema gospodarjema, mora enemu lagati. (italijanski pregovor)

Večer pokaže, kakšen dan je bil. (hrvaški pregovor)

Smeh ni greh

Janezek: »Mamica, nisem ubogal očka, ko mi je dejal, naj ne hodim v kino, saj lahko tam vidim kaj, kar ni zame. Vseeno sem šel in videl očka s sosedo.«

V domu starostnikov: »Zanimivo je, da zdaj, ko sem dobil nova očala, vsak dan srečujem ljudi, za katere sem bil prepričan, da so že davno umrli.«

»Prav zares se me drži izredna smola,« potoži Metka svoji prijateljici. »Vedno, ko se seznanim s kakšnim fantom, s katerim bi se poročila iz ljubezni, spoznam, da nima denarja.«

Janezek: »Mami, kako hitro rastejo ribe?« – Mamica: »Tiste, ki jih ujame očka, izredno hitro. Po dveh pivih je že pol metra daljša.«

Ribič se vrne domov z ribolova: »Žena, imel sem zelo slab dan. Danes ne bo nič z ribami.« – »Vedela sem, da bo tako, ker si doma pozabil denarnico.«

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Jesenice / sreda, 6. maj 2020 / 07:30

Milijonska investicija v šolo

Energetska sanacija stavbe OŠ Toneta Čufarja Jesenice je po kar nekaj zapletih zdaj vendarle zaključena. V učilnicah je bilo že to zimo precej topleje, nižji so tudi stroški ogrevanja.

Objavljeno na isti dan


Gorenjska / ponedeljek, 3. oktober 2016 / 12:40

Veliko zanimanja za arhitekturne nasvete

Kranj – Mladi arhitekti in krajinski arhitekti iz ekipe Arhitekturni nasvet bodo ta teden znova pripravili Teden brezplačnih svetovanj. Nasvete o gradnji, obnovi prostorov in urejanju okolice bo mo...

Kranjska Gora / ponedeljek, 3. oktober 2016 / 12:39

Zelena luč za parkirišče in hotele

Kranjskogorski občinski svet je s potrditvijo podrobnega prostorskega načrta za območje pod Vitrancem omogočil gradnjo treh novih hotelov ter ureditev parkirišč in parkirne hiše. V načrte je umeščena...

Kranj / ponedeljek, 3. oktober 2016 / 12:35

Imeli bodo nov statut

Na sredini seji kranjskega mestnega sveta so svetniki v prvi obravnavi sprejeli nov statut, največ vprašanj pa je bilo treba razrešiti glede vloge krajevnih skupnosti ter združevanja različnih komisij...

Kranjska Gora / ponedeljek, 3. oktober 2016 / 12:34

Država na občino prenesla zemljišče v Tamarju

Rateče – Po nedavni odločitvi vlade bosta zemljišče in stavba nekdanje stražnice v Tamarju, ki sta trenutno v lasti države in s katerima upravlja ministrstvo za obrambo, prenesena na Občino Kranjsk...

Tržič / ponedeljek, 3. oktober 2016 / 12:34

Naprodaj tržiški PGP Inde

Stečajna upraviteljica Peka Tadeja Tamše je objavila vabilo k zavezujočemu zbiranju ponudb za prodajo stoodstotnega deleža tržiške Pekove hčerinske družbe PGP Inde.