Organizatorji konference in gostje: avstrijska veleposlanica v Ljubljani mag. Sigrid Berka (druga z leve), koroški deželni glavar dr. Peter Kaiser (v sredini), slovenska veleposlanica v Avstriji mag. Ksenija Škrilec in minister za Slovence v zamejstvu in po svetu Peter J. Česnik (prvi in druga z desne)

Pogodba, ki je ločila Slovence

V Celovcu je bila konec preteklega tedna konferenca ob stoti obletnici podpisa pogodbe iz St. Germaina, ki je del slovenskega telesa dodelila Avstriji.

Celovec – Mohorjeva iz Celovca je konec preteklega tedna z dvodnevno znanstveno in politično konferenco ter pohodom v kraje ob meji med Avstrijo in Republiko Slovenijo v okviru projekta »Gemeinsam 2020 Skupno« izostrila pogled na zapuščino mirovne konference 10. septembra leta 1919 v Saint Germainu v pariškem predmestju. Ta konferenca pred stotimi leti namreč ni le pokopala nekdaj velike in vplivne avstro-ogrske monarhije in vrisala na evropski zemljevid nove države, ampak je ustvarila novo kategorijo v evropski stvarnosti: narodne manjšine. Deli posameznih narodov so bili razdeljeni na dve ali celo več držav. Tudi slovenskega, ki je ostal za mejami nove Avstrije, Italije in Madžarske.

Na konferenci so sodelovali tudi dijakinje in dijaki Slovenske gimnazije iz Celovca, Dvojezične trgovske akademije iz Celovca, Zasebne gimnazije iz St. Paula v Labotski dolini in Gimnazije iz Raven na Koroškem. V pozdravnih besedah so mladi poudarjali pomen vzgoje za mir in strpnost ter voditeljem polagali na srce, naj spoštujejo določila pogodbe, podpisane pred sto leti. Sami se zavedajo svoje odgovornosti za ohranitev maternega jezika in kulture, slovenska politika na Koroškem pa naj se združi v en glas, ki bo sposoben odgovoriti na izzive.

Vse rešitve z mirovnih konferenc po prvi svetovni vojni – senžermenska je bila ena od njih in je zadevala zapuščino poražene habsburške monarhije – niso bile dobre, so povedali v Celovcu. Madžarska na primer pogodbe, ki zadeva njo in ji je vzela precej ozemlja, ne priznava in ima dan njenega sprejetja za žalni dan. Nekateri konflikti so ostali in so bili tudi med vzroki za začetek druge, še strašnejše svetovne vojne.

Slovence je pogodba iz St. Germaina razdelila in lep del narodovega telesa potisnila v stalni boj za preživetje. Ta traja še danes, sto let po njej. Položaj slovenske manjšine na Koroškem še zdaleč ni primerljiv s položajem nemške oziroma avstrijske manjšine na Južnem Tirolskem, kjer sta njena beseda in njen vpliv odločilna in kjer je Republika Avstrija ponosna, da ji je uspela z internacionalizacijo popolna zaščita svoje manjšine. Slovenska veleposlanica na Dunaju mag. Ksenija Škrilec je v svojem nagovoru na konferenci poudarila, da je na Koroškem treba dati prostor obema jezikoma in da manjšine ne smemo jemati kot nekaj šibkejšega. Ob tem pa je poudarila, da mora Slovenija tudi izboljšati pogoje za delovanje nemško govoreče manjšine v Sloveniji. Avstrijska veleposlanica v Ljubljani mag. Sigrid Berka pa je poudarila, da bi bila marsikatera manjšina v Evropi vesela takšne zaščite, kakršno ima Slovenska v Avstriji.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Gospodarstvo / sobota, 22. december 2007 / 07:00

Več prostora za skladiščenje

V škofjeloški kmetijsko gozdarski zadrugi so v bližini trgovine na Trati uredili skladišče za gradbeni material, dokončali pa so tudi čistilno napravo.

Objavljeno na isti dan


Zanimivosti / nedelja, 1. april 2018 / 18:33

Nadarjeni plesalci z Downovim sindromom

Kranj – Plesna skupina Sončki so otroci s posebnimi potrebami, z Downovim sindromom, ki uživajo v plesu, dobri glasbi in druženju že več kot osem let. Ob dnevu Downovega sindroma so pokazali plesni...

Kronika / nedelja, 1. april 2018 / 18:33

Odprta stranica poškodovala peško

Slovenski Javornik – Na Slovenskem Javorniku je v torek odprta stranica kesona na tovornem vozilu zadela peško in ji huje poškodovala roko. Stranica se je odprla med vožnjo, pri čemer je enemu od p...

Kranj / nedelja, 1. april 2018 / 18:32

Akrobacije na kulturnih spomenikih

Preddverje Prešernovega gledališča, cerkvene stopnice in ploščad kostnice so si za svoj poligon izbrali otroci na skirojih in rolkah. Nanje je opozorila naša bralka, ki je to početje že de...

Zanimivosti / nedelja, 1. april 2018 / 16:54

Najboljšo potico spekla Irena Zupan

Otočec – Na nedavnem 2. Festivalu velikonočnih potic na Gradu Otočec je strokovna komisija pod vodstvom dr. Janeza Bogataja izmed 60 potic podelila pet (nazivov) zlata, tri srebrna in tri bronasta....

Tržič / nedelja, 1. april 2018 / 16:19

Velikonočna razstava v graščini

Izvirnost prazničnih aranžmajev dijakov Biotehniškega centra Naklo je tudi letos na ogled na razstavi v graščini Duplje.