Burska vojna

Enajstega oktobra leta 1899 je napetost med Buri, potomci zgodnjih nizozemskih naseljencev v Južni Afriki, in precej poznejšimi priseljenci, v glavnem Britanci, prerasla v vojno. Britanska vlada je bila nejevoljna, ker so Buri hoteli poseliti tudi ozemlja, ki so jih Angleži šteli za izključno svoja. Ko se je začela vojna, so bili sprva Britanci na slabšem, ker jih je bilo manj in niso imeli dovolj orožja, predvsem pa zato, ker niso dobro poznali ozemlja, na katerem naj bi se bojevali.

Prihod množičnih okrepitev je kmalu popravil prve pomanjkljivosti, vendar na ozemlju Burom vseeno niso bili kos. Imeli so težko opremo, zastarel bojni razpored in taktiko, podedovano še iz krimske vojne. Lahko oboroženi, v »kaki« oblečeni in okretni burski konjeniki so zlahka obkoljevali prepotene, v rdeče jopiče oblečene Britance in dosegali velike uspehe. Buri so v začetku zmagovali v bitkah in pobijali britanske vojake. Vseeno se Britancem, ki so imeli premoč in izdatnejše rezerve, končna zmaga ni mogla izmuzniti, čeprav so doživeli veliko ponižujočih porazov.

Novembra so Britanci za vrhovnega poveljnika postavili lorda Kitchenerja, ki je bil v Britaniji zelo priljubljen vojskovodja. Odlikoval se je že v Sudanu. V svojih naporih za zmago nad Buri je Kitchener brezobzirno uničeval burske kmetije. Kitchener je hitro zahteval več vojakov in opreme, da bi lahko premagal Bure.

Zelo uspešni taktiki burskih naglih napadov in umikov se je postavil po robu z linijo utrdb na strateških točkah in z ovirami iz bodeče žice čez smeri napredovanja ali umikanja Burov. Požigal je njihove kmetije, ženske in otroke pa zapiral v koncentracijska taborišča, kjer so jih na tisoče pobrale bolezni. Njegova koncentracijska taborišča za burske ženske in otroke (zaradi bolezni in zanemarjenosti jih je umrlo dvajset tisoč) so imela še trideset let kasneje grozljive posledice. Najučinkovitejše pa je bilo, da je imel v bojih četrt milijona mož proti štirideset tisoč Burom. Buri so bili premagani pri Spion Kopu 24. januarja 1900. Zaprosili so za mir in Kitchener je v Pretorii sprejel njihovo vdajo.

Pregovori in reki

Vsak si sam kroji obleko svoje slave. (perzijski pregovor)

Če si angel in hudič sežeta v roke, je eden od njiju izgubljen. (nemški pregovor)

Ne sodi človeka po lepi obleki, ampak po duši. (ruski pregovor)

Bog te obvaruj zlih sosedov in začetnika na violini. (italijanski pregovor)

Smeh ni greh

Starejši možak sedi sam v kavarni. Globoko je zatopljen v svoje misli. Čez čas polglasno zamrmra: »Pa le drži, da ni vse zlato, kar se sveti. Na primer moja zlata poroka ...«

»Danes je bilo pa naravnost grozno v kinu?« – »Te je kdo nadlegoval?« – »Je, ampak šele tretji.«

»Zakaj pa si tako slabe volje?« vpraša študent študenta. »Domov sem pisal, naj mi pošljejo denar za budilko, da se bom zjutraj lahko zbudil, pa so mi namesto denarja poslali budilko.«

»Zakaj ti je treba toliko piti?« – »Rad bi utopil vse skrbi. A kaj, ko znajo tako dobro plavati.«

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Preddvor / četrtek, 9. oktober 2008 / 07:00

Elektrika s šolske strehe

Gorenjske elektrarne so 13. junija letos zagnale malo sončno elektrarno na Osnovni šoli Matije Valjavca v Preddvoru. Ob ekološkem tednu so jo šolarjem natančneje predstavili.

Objavljeno na isti dan


Razvedrilo / petek, 18. oktober 2013 / 00:42

Še zadnji izgovori za domačo nalogo

Polona je bila brez, ker ji je nekdo vzel zvezek in ga potem dal v Janezovo torbo. Marjana je prejšnji dan med dajanjem navodil Breda ščipala in sploh ni slišal, kaj je za nalogo. Anči pa jo je imela...

Razvedrilo / petek, 18. oktober 2013 / 00:42

Veseli oktober v Komendi

Začelo se je letos spomladi, ko je Kranjčan Aljaž Miklavčič – Oberkrainer združil moči s Srečom Korbarjem, Zdravkom Šinkom in Martinom Vodlanom in pripravil Glasbeni praznik v Komendi ter...

GG Plus / petek, 18. oktober 2013 / 00:41

Slabo spim, boli me v križu ...

»V Sloveniji kot kiropraktik delam zadnjih petnajst let in lahko povem, da ste Slovenci vse bolj izobraženi, komu zaupati. Veliko veste tudi o zdravem življenjskem slogu,« je prepričan kiropraktik dr....

GG Plus / petek, 18. oktober 2013 / 00:39

Preiskava prijaznejša otrokom

Pediatrična klinika je bogatejša za aparat za magnetno resonanco, največjo donacijo v zdravstvu.

Cerklje na Gorenjskem / petek, 18. oktober 2013 / 00:36

Najlepša vas je Zgornji Brnik

V Cerkljah so podelili letošnja občinska priznanja najlepše urejenim vasem, ulicam in objektom.