Nujno se je spominjati žrtev
Pri ostankih Smolejeve domačije v dolini reke Radovne so se minulo soboto zbrali na slovesnosti v spomin na 75. obletnico požiga vasi Radovna, v katerem je umrlo štiriindvajset domačinov.
Gorje – Nemci in njihovi domači pomagači so 20. septembra pred 75 leti zažgali vas Srednja Radovna. Zgorelo je dvanajst hiš, v ognjenih zubljih je umrlo 24 domačinov. Najmlajši je bil star komaj sedem mesecev, najstarejši pa 81 let, so spomnili na sobotni slovesnosti ob ostankih požgane Smolejeve domačije, kjer so leta 1961 odkrili tudi spomenik Roka, posvečen vsem žrtvam požiga.
»Naša civilizacijska dolžnost je, da dostojno ohranjamo spomin na žrtve. S tem, ko jih ohranjamo v svojih mislih, besedah in dejanjih, jim sporočamo, da niso umrli zaman, da je imelo njihovo življenje svoj smisel in namen. Da je torej tudi ta njihova največja žrtev pomenila korak na poti k svobodi, svobodi Slovenije, Evrope in celotnega sveta,« je zbrane nagovoril minister za notranje zadeve Boštjan Poklukar, ki je poudaril, da je bil požig vasi hud zločin, ki ga v današnjem civiliziranem demokratičnem svetu težko razumemo. »Vendar smo ga dolžni po vseh teh dolgih letih vedno znova obsoditi in se spominjati vseh žrtev.« Danes že skoraj tri desetletja živimo v samostojni državi in v tem času smo se po Poklukarjevih besedah razvili v stabilno, varno in spoštovano evropsko državo, ki je enakovredna članica evroatlantskih in svetovnih povezav ter organizacij in podpisnica vrste mednarodnih pogodb in konvencij. »Živimo v varni državi. Temu pritrjujejo tudi mednarodni varnostni strokovnjaki, ki Slovenijo uvrščajo med najvarnejše države sveta,« je poudaril Poklukar in dodal, da se pomena varnosti zaveda tudi vlada, ki je področje nacionalne varnosti opredelila za eno ključnih prednostnih nalog. »Moja naloga kot ministra za notranje zadeve pa je še naprej skupaj s sodelavci zagotavljati varno okolje, ki naši družbi omogoča razvoj, blaginjo in uresničevanje skupnih vizij, slehernemu prebivalcu Slovenije pa omogoča dostojno in kakovostno življenje. Temu sem tudi osebno zavezan.«
Gorjanski župan Peter Torkar je poudaril, da je zločin, ki se je zgodil v Radovni, pustil globoke rane; tisti, ki so ostali za žrtvami, zoglenelimi v ognju, so morali živeti življenje brez svojih najdražjih. »Preživeli pa so tudi morilci, ki so tu zakrivili ta strašni zločin. Pomislimo lahko tudi nanje – kako je živeti življenje, ujeto v tako groznih spominih.« A kot je poudaril, se niso zbrali, da bi obtoževali. »Danes je dan odpuščanja, ki je dejanje ljubezni, miru in vseh blagoslovov drugemu.«