Svoje lahko povedo tudi lastniki
Oktobra bodo po občinah razgrnili predlog modelov za množično vrednotenje nepremičnin. Aprila 2020 bodo namreč okoli 6,5 milijona nepremičninam v Sloveniji pripisali nove posplošene vrednosti.
Kranj – Slovenija se pripravlja na novo množično vrednotenje nepremičnin. Ali bodo njihove posplošene vrednosti, ki jih bodo prvič objavili 1. aprila 2020, odražale tudi dejanske vrednosti na trgu nepremičnin, pa je zlasti odvisno od modelov vrednotenja. Za njihovo pripravo je zadolžena Geodetska uprava Republike Slovenije (GURS), ki je prejšnji teden pripravila informativna srečanja s predstavniki občin. Javna razprava o modelih vrednotenja bo namreč od 1. do 30. oktobra potekala tudi po občinah, kjer bodo lahko lastniki nepremičnin pregledali modele in predlagali morebitne spremembe.
»Modeli vrednotenja morajo že v osnovi čim bolje izražati stanje na trgu nepremičnin. Novi zakon o množičnem vrednotenju nepremičnin, ki je stopil v veljavo januarja lansko leto, omogoča še nekoliko bolj kakovostne postopke usklajevanja modelov s strokovno javnostjo, z občinami in lastniki. Zakon pa lastnikom tudi omogoča, da bodo lahko po tem, ko bodo njihovim nepremičninam s 1. aprilom 2020 že pripisane posplošene vrednosti, te še popravili. Če pripisana posplošena vrednost ne bo ustrezna zaradi neke izredne lastnosti njihove nepremičnine, na primer da je hiša na aktivnem plazu, bodo lahko lastniki to posebnost uveljavljali in spremenili modelsko vrednost. Modeli namreč lahko upoštevajo samo lastnosti, ki so znane za vse nepremičnine v evidenci vrednotenja,« je pojasnil Marko Suhadolc z Urada za množično vrednotenje na GURS-u.
Direktor kranjske izpostave GURS-a Gorazd Zupanc je napovedal, da bo javna razgrnitev posebnih matematičnih modelov vrednotenja naslednji mesec potekala na sedežih vseh gorenjskih občin. »Pričakujemo, da se bo po razgrnitvi predlaganih modelov veliko strank obračalo na GURS. Treba pa je pojasniti, da strankam ni treba takoj spreminjati vseh podatkov o nepremičninah, ki ne odražajo stanja v naravi. To bodo lahko urejali tudi po 1. aprilu 2020,« je poudaril. Ob tem je opozoril, da po novem podatkov v uradnih evidencah ne bo možno popravljati tako preprosto, kot se je to dalo leta 2011, ko so bile prvič objavljene posplošene vrednosti nepremičnin. »Nepravilne podatke bo treba popravljati preko uradnih postopkov in geodetskih podjetij, izvajalcev.«
Suhadolc je še opozoril, da lastniki tokrat ne bodo prejeli pisnih obvestil o poskusno izračunani posplošeni vrednosti njihovih nepremičnin. »Na portalu Množično vrednotenje nepremičnin pa bo na voljo posebna spletna aplikacija, prek katere bodo lahko lastniki za katerokoli nepremičnino videli, kateri podatki so bili uporabljeni za poskusni izračun in kakšne so vrednosti. Na osnovi tega bodo lahko videli, če imajo podatke urejene, kakšen je učinek modelov. Treba je tudi opozoriti, da bodo pri poskusnem izračunu uporabljeni podatki na dan 27. junij 2019 in se v času razgrnitve ne bodo spreminjali, tudi če bodo lastniki podatke v registru nepremičnin medtem popravljali,« je še razložil.