Zaigrali so tudi Okrogli muzikanti. Igrali so resno in tudi malo za šalo. V kvartetu trobent so dokazali, da so res izvrstni vsestranski glasbeniki. / Foto: Tina Dokl

Večeri najlepših Avsenikovih viž

Po dveh letih je bil ob koncu tedna v Begunjah znova Festival Avsenik, na katerem so muzikantje iz Slovenije in tujine igrali in peli najlepše viže bratov Slavka in Vilka.

Letošnji festival, ki je bil tako kot vsi štirje pred njim v prireditvenem prostoru nasproti Avsenikove gostilne, je bil nekaj posebnega. Bil je prvi, ko med občinstvom ni bilo ustvarjalcev Avsenikove glasbe, bratov Vilka in Slavka, prvi bi devetdeset let dopolnil lani, drugi pa letos novembra, ansambel Slavkovega vnuka Saša pa letos praznuje desetletnico delovanja. Na prireditvenem odru je bila Avsenikova glasbena družina res številna. Poleg Saša je viže starega očeta igral pianist Blaž Avsenik, sin Slavkovega najstarejšega sina Slavka, sama in z njim pa je pela Monika Avsenik, hčerka najmlajšega Slavkovega sina Gregorja, ki se je tudi s kitaro pridružil ansamblu sina Saša.

Ansambli iz Slovenije in tujine so v treh festivalskih večerih, ki so trajali po skoraj štiri ure, zaigrali le del glasbene zapuščine slavnih bratov, ki obsega blizu tisoč skladb. Izbral jih je pobudnik festivala in njegov umetniški vodja Gregor Avsenik, kot voditeljica festivalskih večerov pa se je skupaj z dolgoletnim povezovalcem Avsenikovih koncertov na tujem in humoristom Hubertom Aschenbrueckerjem - Hubijem iz Nemčije preizkusila slovenska pevka Alenka Godec.

Na treh festivalskih večerih so prevladovali nemško govoreči in v Avsenikovo glasbo zaljubljeni gostje iz Avstrije, Nemčije in Švice, ki so poleg glasbe spoznavali tudi Gorenjsko in kraje, s katerimi so bili povezani Avseniki ali so o njih napisali najlepše viže.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Kranjska Gora / sreda, 22. junij 2016 / 13:49

Spominsko srečanje v Ratečah

Ponosni, da so pred petindvajsetimi leti z razumnimi dejanji ohranili življenja in brez žrtev dosegli umik jugoslovanske vojske iz Zgornjesavske doline.

Objavljeno na isti dan


Preddvor / sreda, 28. oktober 2009 / 07:00

Ob jubileju v novih prostorih

Na Zgornji Beli so v petek odprli obnovljen Dom krajanov, v katerem je svoje prostore dobil tudi vrtec Čriček.

Kranj / sreda, 28. oktober 2009 / 07:00

Za brezplačno cepljenje proti rotavirusom

Kranj - Članice ženskega odbora SDS Kranj so minulo soboto na stojnici sredi mesta zbirale podpise, da bi ministrstvo za zdravje zagotovilo brezplačno cepljenje otrok proti rotav...

Cerklje na Gorenjskem / sreda, 28. oktober 2009 / 07:00

Odslej udobneje na Zvoh

Na Krvavcu bodo do začetka nove smučarske sezone temeljito obnovili dvosedežnico Zvoh.

Kronika / sreda, 28. oktober 2009 / 07:00

Zbil pešca in odpeljal naprej

Domžale - Včeraj med 22. in 23. uro se je na regionalni cesti med Dragomljem in Domžalami zgodila prometna nesreča, v kateri se je hudo ranil 59-letni pešec. Ljubljančan je hodil...

Kronika / sreda, 28. oktober 2009 / 07:00

Glavni osumljenec zanika krivdo

Glavna osumljenca za bombni napad pred hotelom Creina v priporu.