Zaigrali so tudi Okrogli muzikanti. Igrali so resno in tudi malo za šalo. V kvartetu trobent so dokazali, da so res izvrstni vsestranski glasbeniki. / Foto: Tina Dokl

Večeri najlepših Avsenikovih viž

Po dveh letih je bil ob koncu tedna v Begunjah znova Festival Avsenik, na katerem so muzikantje iz Slovenije in tujine igrali in peli najlepše viže bratov Slavka in Vilka.

Letošnji festival, ki je bil tako kot vsi štirje pred njim v prireditvenem prostoru nasproti Avsenikove gostilne, je bil nekaj posebnega. Bil je prvi, ko med občinstvom ni bilo ustvarjalcev Avsenikove glasbe, bratov Vilka in Slavka, prvi bi devetdeset let dopolnil lani, drugi pa letos novembra, ansambel Slavkovega vnuka Saša pa letos praznuje desetletnico delovanja. Na prireditvenem odru je bila Avsenikova glasbena družina res številna. Poleg Saša je viže starega očeta igral pianist Blaž Avsenik, sin Slavkovega najstarejšega sina Slavka, sama in z njim pa je pela Monika Avsenik, hčerka najmlajšega Slavkovega sina Gregorja, ki se je tudi s kitaro pridružil ansamblu sina Saša.

Ansambli iz Slovenije in tujine so v treh festivalskih večerih, ki so trajali po skoraj štiri ure, zaigrali le del glasbene zapuščine slavnih bratov, ki obsega blizu tisoč skladb. Izbral jih je pobudnik festivala in njegov umetniški vodja Gregor Avsenik, kot voditeljica festivalskih večerov pa se je skupaj z dolgoletnim povezovalcem Avsenikovih koncertov na tujem in humoristom Hubertom Aschenbrueckerjem - Hubijem iz Nemčije preizkusila slovenska pevka Alenka Godec.

Na treh festivalskih večerih so prevladovali nemško govoreči in v Avsenikovo glasbo zaljubljeni gostje iz Avstrije, Nemčije in Švice, ki so poleg glasbe spoznavali tudi Gorenjsko in kraje, s katerimi so bili povezani Avseniki ali so o njih napisali najlepše viže.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Gospodarstvo / / 07:00

Kordež odhaja z vrha Merkurja

Na zahtevo večjih lastnikov in bank upnic je bila včeraj izredna skupščina skupine Merkur. Imenovali so nov nadzorni svet, ta pa naj bi potrdil novo upravo z Bojanom Knupležem.

Objavljeno na isti dan


Šport / petek, 22. februar 2008 / 07:00

Baltič ni več trener blejskih odbojkarjev

Iz vodstva moštva ACH Volley so danes sporočili, da so prekinili sodelovanje z dosedanjim glavnim trenerjem ekipe Dragutinom Baltičem.

GG Plus / petek, 22. februar 2008 / 07:00

Po gradu smo se otroci vozili s kolesi

Franc Kersnik z Brda pri Lukovici, najstarejši še živeči vnuk pisatelja Janka Kersnika in lastnik gradu Brdo, jutri praznuje svoj devetdeseti rojstni dan.

GG Plus / petek, 22. februar 2008 / 07:00

Ni se nam več treba boriti golih rok

Obrambni minister Karl Erjavec te dni v okviru predsedovanja Slovenije Evropski uniji na Brdu gosti kolege ministre evropskih držav.

Splošno / petek, 22. februar 2008 / 07:00

Vprašanja in pobude

(Iz gradiva za sejo občinskega sveta)

GG Plus / petek, 22. februar 2008 / 07:00

Tako na Kosovu kot na Koroškem

Zdi se, da si v tem težkem času za Srbe med Slovenci skoraj nihče ne postavlja vprašanja (vsaj na glas ne), ki je več kot na mestu: jim lahko ob izgubi Kosova pomagamo še drugače, kot da jim (s figo v...