Enainšestdeseti planšarski pečat jezerske doline
Kljub dolgoletni tradiciji Ovčarskega bala, ki so ga letos pripravili že enainšestdesetič in velja za eno najstarejših etnografskih prireditev v Sloveniji, se drugo nedeljo v avgustu na Jezersko ob Planšarsko jezero še vedno zgrne množica obiskovalcev.
Jezersko – Nekateri tja zaidejo po naključju, drugi Bal obiskujejo že desetletja. Zdravko in Ana Dovžan iz Doline Ovčarski bal zadnjih petdeset let obiščeta vsako leto. »Tu živijo sorodniki, ki so nekoč gojili ovce, danes pa ne več, ker se ne splača,« je povedal Zdravko in dodal: »Prireditev se je precej spremenila, a ohranja bistvo običajev, povezanimi z življenjem na planini, ki zame niso več tako zanimivi, ker jih dodobra poznam.« Žena Ana pa je povedala, da jo vedno najbolj pritegne prikaz ročne predelave ovčje volne, od striženja, predenja, cvirnanja in pletenja nogavic, saj tudi sama zelo rada plete in najraje uporablja prav volno jezersko-solčavske ovce, ker je zelo kvalitetna. Ljubljančanka Reina Dimec je bila na Ovčarskem balu tokrat prvič. »V mestu žal nimamo priložnosti od blizu videti ovc in uživati v neokrnjeni naravi, obdani z gorami. Otroke je navdušilo predvsem to, da so lahko pobožali ovce in videli ter slišali razgovor med gospodarjem kmetije in pastirji.« Srečali smo tudi turiste iz Francije, Nemčije, Italije, Avstrije in Anglije. Družina Mackenzie iz Londona v Sloveniji preživlja dopust, Jezersko pa so minulo nedeljo obiskali čisto po naključju. »Samo okolje in vzdušje spominjata na avstrijsko podeželje. Zelo lepo je videti, da Slovenci tako cenite dediščino svojih prednikov in jo ohranjate na tovrsten način. Pohvale vredna je tudi gurmanska ponudba, poskusili smo flancate. Presenetili so me rokodelci, saj so njihovi izdelki zelo lično in natančno izdelani,« je dejal Graeme Mackenzie.
Prigon ovc s planine je tradicionalno vodil rejec Janez Smrtnik, predsednik Društva rejcev ovc jezersko-solčavske pasme, ki je pojasnil, da se v primerjavi s preteklostjo, ko je bila na Jezerskem ovčereja osrednja dejavnost – vsak kmet je imel od dvesto do tristo ovc in svojo planino – danes na jezerskih pašnikih pase še okrog štiristo ovc. »Naše ovce jezersko-solčavske pasme oživljajo kraj in povezujejo domačine. Imamo srečo, da so ovce v naših koncih še vedno varne in imamo mir pred volkovi, ki trenutno predstavljajo velik družbeni problem in se bomo morali v prihodnosti naučiti sobivati z njimi,« je dejal Smrtnik. Zabavni program 61. Ovčarskega bala, ki ga tradicionalno pripravi Gostišče ob Planšarskem jezeru v sodelovanju z lokalnimi društvi, so letos oblikovali ansambel Veseli svatje, folkloristi z Bleda in ansambel Jutro.