Na vrtičkih postavljajo prave vikende
Jeseniški občinski inšpektorat ima največ dela zlasti zaradi gradnje nenamenskih objektov na kmetijskih zemljiščih. Na vrtičkih namreč lastniki postavljajo prevelike in nenamenske objekte, ki so v resnici vikendi. Veliko je tudi sosedskih sporov zaradi gradnje na meji in višine ograj.
Zanimiva je tudi problematika živo pisanih fasad, za katere se odločajo nekateri lastniki. Kot poudarja Gregor Jarkovič, je pri novogradnjah barva fasade določena v gradbenem dovoljenju, običajno mora biti bele, zemeljske oziroma pastelne barve. Če se lastnik kljub temu odloči za denimo živo rumeno fasado, je to v nasprotju z gradbenim dovoljenjem in za objekt ne bo dobil uporabnega dovoljenja. Tudi pri obnovah starejših objektov Jarkovič poziva lastnike, naj – še preden se odločijo za živo barvo fasade – preverijo, kakšne barve so določene v veljavnih prostorskih aktih občine.
Jesenice – Z novim gradbenim zakonom, ki je v veljavo stopil leta 2018, so občinski inšpektorji dobili nove pristojnosti na področju posegov v prostor, za katere ni treba pridobiti gradbenega dovoljenja. Občinski inšpektor Gregor Jarkovič z Medobčinskega inšpektorata in redarstva občin Jesenice, Gorje, Kranjska Gora in Žirovnica je povedal, da gre za tako imenovane enostavne objekte, kot so nadstreški, ograje, ute, objekti na kmetijskih zemljiščih …, skratka za vse vrste objektov in posegov, za katere ni potrebno gradbeno dovoljenje, a kljub temu morajo biti skladni z določili prostorskega akta občine.
Zaradi pomanjkanja državnih gradbenih inšpektorjev in velikega števila prijav nepravilnosti je bil nadzor na področju nedovoljenih posegov v prostor v preteklosti pomanjkljiv, z novim zakonom pa gradbena inšpekcija dobršen del teh zadev odstopa občinskim inšpektorjem.
Po Jarkovičevih besedah imajo na območju jeseniške občine največ dela zlasti zaradi gradnje nenamenskih objektov na kmetijskih zemljiščih. Na vrtičkih namreč lastniki postavljajo prevelike in nenamenske objekte, ki so v resnici vikendi. Zelo veliko je tudi sosedskih sporov zaradi gradnje na meji, višine ograj, sence, ki jo ograje povzročajo, in podobno.
Občinski inšpektorji se precej ukvarjajo tudi s problemom nenamenske rabe stanovanjskih objektov, saj zaradi razcveta turizma čedalje več stanovanjskih hiš predelujejo v apartmaje. V takem primeru lastnik mora spremeniti namembnost objekta, za kar je treba pridobiti gradbeno in posledično uporabno dovoljenje.
Kot poudarja Jarkovič, postopki v nobenem primeru niso enostavni, običajno so dolgotrajni, za kršitelje, ki ne spoštujejo dogovorov, pa so pogosto povezani tudi z velikimi stroški zaradi glob in upravnih kazni.
Jarkovič zato svetuje vsem, ki se lotevajo kakršnihkoli posegov v prostor, da si predhodno na pristojni občini pridobijo lokacijsko informacijo, na osnovi katere bodo izvedeli, kateri posegi so sploh dopustni, obenem pa jim bo to dalo določeno pravno varnost v morebitnih nadaljnjih postopkih.